Jak začít s chovem kachen?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

17.05.2022

Jak začít s chovem kachen?

Pokud máte u vesnického domku dvůr, pro který hledáte nějaké praktické využití, jedním z možných řešení je chovat drůbež pro užitek i potěšení. Nejčastěji se pro vejce a maso chovají slepice, ale zapomenout byste při rozhodování neměli ani na kachny, od nichž se vajec i masa rovněž dočkáte, a přitom je jejich chov podobně nenáročný. Když budete chtít, můžete klidně chovat slepice i kachny zároveň. Přemýšlíte nad tím, že s chovem kachen začnete? V tomto článku jsme pro vás připravili rady, jež vám usnadní rozhodnutí, zda kachny opravdu chovat. A jestli se rozhodnete kladně, tak díky těmto radám budete vědět, jak se na jejich chov připravit.

Kde budou kachny žít

V první řadě, před samotným pořízením kachen, musíte pro kachny připravit vhodné prostředí. To znamená připravit výběh. Čím větší, tím lepší – malý výběh by se rychle proměnil v baheniště. Domácí kachny obvykle nemají potřebu létat ani překonávat překážky, a tak stačí výběh pouze ohradit dostatečně vysokým oplocením. Ovšem třeba oblíbené kachny pižmové jsou dobří letci, takže jim musíte nechat zastřihnout křídla, případně je chovat ve voliéře.

Kachny se neobejdou bez vody, a proto ve výběhu velice ocení jezírko. Každopádně potřebují stálý přísun čerstvé vody, takže pokud ve výběhu nebude trvalý zdroj čerstvé vody, budete jim muset často měnit vodu v napáječce, ideálně dvakrát za den.

Dále je třeba kachnám pořídit (vlastnoručně postavit) nějaký příbytek. Většinou má podobu dřevěné boudy, ve které kachny přečkají noc. Bouda by měla být uzavíratelná, abyste se nemuseli obávat nočních návštěv predátorů, a její optimální velikost závisí na počtu kachen, které budete chovat – kachny by se v něm pochopitelně neměly mačkat. Do boudy je třeba umístit suchou podestýlku, která dokáže sát trus, zvolit můžete slámu, hobliny či speciální stelivo. Při stavbě a umístění zázemí pro kachny nezapomeňte na to, že kachny nemají rády větrné počasí.

Výběr kachního plemena

Správný výběr plemena kachen závisí na tom, jaký je hlavní důvod jejich chovu. Některá plemena nabízí větší snůšku vajec za rok (nosná plemena), jiná zase snesou vajec méně, ale vynikají množstvím a chutí masa (masná plemena). Pokud preferujete spíše více masa před co největším počtem vajec, můžete chovat například velmi rozšířenou kachnu pekingskou. Kachna pekingská má elegantní bílé peří a charakteristický je pro ni rychlý růst a zavalitější tělo, takže se při jejím chovu můžete těšit na velkou porci chutného masa s vyšší tučností.

Kachny a kačeři

Kachny můžete chovat i bez přítomnosti kačera, k životu ho nepotřebují. Ovšem pokud chcete, aby se vaše hejno rozrůstalo, bez kačera to nepůjde. V hejnu můžete mít jednoho i více kačerů, ani jedna varianta není překážkou pro to, abyste se dočkali malých káčátek.

Čím kachny krmit

Když budete kachny chovat v dostatečně velkém výběhu, dokážou si potravu částečně zajistit samy – nepohrdnou trávou, slimáky nebo hmyzem. V případě menších výběhů musíte do výběhu kachnám podstrojovat čerstvou trávu, kterou samozřejmě můžete podávat i kachnám ve velkém výběhu. Určitě ji neodmítnou.

Pro dobré prospívání je vhodné, nehledě na velikost výběhu, kachnám dopřávat krmnou směs, a to zejména v zimě a době snůšky, kdy je to nutnost. Krmná směs může obsahovat například pšenici, kukuřici, oves a další obiloviny nebo zeleninu a ovoce. Buď ji můžete připravovat sami, nebo si lze usnadnit práci a kupovat hotová sypká či granulovaná krmiva určená pro kachny.

Kachnám můžete k běžnému krmení přidat také krmivo s vitamíny a minerálními látkami, které příznivě ovlivňují jejich zdravotní stav, zvyšují užitkovost, podporují reprodukční schopnosti a zlepšují využitelnost krmiva. Pokud chcete patřit mezi starostlivé chovatele, doplňkové krmivo s těmito látkami jim podávejte klidně celý rok dle doporučení výrobce. Naopak se snažte vyhýbat podávání pečiva, které sice kachny konzumují, ale není příliš výživné a může jim dokonce způsobit zdravotní problémy.

Další články

Do jakého věku slepice snáší vejce?

24.06.2022

Do jakého věku slepice snáší vejce?

Pokud si pořizujete slepice, pravděpodobně vás bude zajímat jejich snůška. Ohledně snůšky jsou důležité dvě věci – počet vajec, které slepice snesou za rok, a jak dlouho můžete od slepice vejce očekávat. A právě druhému kritériu je věnován tento článek.

Přečíst článek
Jak chovat krůty: Tipy na krmení a péči o krůťata

24.06.2022

Jak chovat krůty: Tipy na krmení a péči o krůťata

Chov krůt sice není tak obvyklý jako chov slepic, ale pokud přemýšlíte o jejich pořízení, ať už do samostatného chovu, nebo ke svým slepicím, nemusíte se ničeho bát. Jejich chov je téměř podobně nenáročný, jako je tomu právě u slepic.

Přečíst článek
Jak začít s chovem kachen?

17.05.2022

Jak začít s chovem kachen?

Pokud máte u vesnického domku dvůr, pro který hledáte nějaké praktické využití, jedním z možných řešení je chovat drůbež pro užitek i potěšení. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.