Správný výběr a umístění snáškového hnízda pro slepice
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

21.12.2022

Správný výběr a umístění snáškového hnízda pro slepice

Snášková hnízda jsou důležitým prvkem, který nesmí chybět v žádném kurníku. Jedná se samozřejmě o místa, kde by slepice měly snášet vejce. Význam snáškových hnízd spočívá v ochraně snesených vajec – vejce se díky spádovanému dnu okamžitě skutálí do zásobníku, jež je součástí hnízd, a v zásobníku už nehrozí riziko, že ho slepice poškodí. Navíc se tam nemůže zašpinit a také nebudete muset vejce hledat schované po celém kurníku. Ovšem aby slepice snášková hnízda využívaly, musí se jim líbit. Když se jim líbit nebudou, začnou zanášet, tedy snášet vejce tam, kde samy uznají za vhodné. Postarejte se o to, aby se nic takového nestalo. Klíčem jsou ta správná snášková hnízda na tom správném místě.

Velikost snáškových hnízd musí odpovídat plemeni slepic

Hnízda musí svými rozměry odpovídat velikosti plemene slepic, které chováte. Měla by být velká tak akorát, aby se do nich slepice pohodlně dostaly a necítily se stísněně, ale neměla by být příliš velká. Menší slepice by se totiž mohly pokoušet vlézt do hnízda dvě najednou, čímž přijdou o potřebný klid na snášku. Některé slepice pak bude velké hnízdo více nutit k vyhazování podestýlky. Za základní velikost prostoru pro slepice ve snáškových hnízdech (rozměry bez zásobníku na vejce) se považují rozměry 35 × 40 × 40 cm (š × h × v). Velká plemena slepic ocení, když bude každý parametr asi o 10 cm větší. Hnízda však obvykle mají nepravidelný tvar, běžně například mají zkosenou stříšku, takže tyto hodnoty jsou pouze orientační.

Volte materiál, který lze snadno vyčistit

Praktická jsou hnízda z plastu nebo pozinkovaného plechu, případně z kombinace těchto materiálů. Plastová či plechová hnízda se totiž snadno udržují a čistá hnízda snižují možnost vzniku nemocí v kurníku. Proto je také nejčastěji najdete v nabídkách obchodů. Z důvodu náročnější údržby nejsou nejlepší volbou dřevěná hnízda, ani ta koupená, ani ta vyrobená podomácku, byť se s nimi v některých domácích chovech můžete setkat. Dřevo absorbuje slepičince a po čase ani důkladným čištěním nedosáhnete ideálního hygienického stavu. Hnízdo se pak stává útočištěm pro čmelíky a další parazity. Vůbec nejnáročnější na čištění jsou hnízda z proutí. Proutěná hnízda navíc mají velmi omezenou schopnost ochrany vajec, když nedisponují zásobníkem, kam se vejce schovají. Proto se hodí spíše jako dekorační doplněk do domácnosti.

Typ snáškových hnízd

O jedno snáškové hnízdo se dokáže dělit pět slepic. Pokud jich chováte více než pět, potřebujete více snáškových hnízd. Buď můžete dát svým slepicím k dispozici několik samostatných hnízd, nebo jim pořídit spojená hnízda, díky kterým ušetříte v kurníku místo. Existují například dvojitá hnízda – každé se vstupem z jedné strany – nebo sestavy tří, čtyř, či dokonce osmi hnízd. Sestava osmi snáškových hnízd, sestávající z dvou řad po čtyřech hnízdech nad sebou, vystačí až pro čtyřicet slepic a přitom v kurníku ušetří spoustu drahocenné plochy. Narazit můžete také na venkovní snášková hnízda, jejichž vchodová strana se montuje na vnější stěnu kurníku – tím ušetříte místo uvnitř kurníku a vejce pak odebíráte právě mimo kurník, nemusíte chodit dovnitř.

Snášková hnízda patří na klidné místo

Pro snášková hnízda v kurníku najděte nějaké klidnější místo bez průvanu a přímého slunečního svitu, ať slepice při práci nic neruší. Ideální je tmavý, ale dobře přístupný kout, ve kterém budete moci vejce snadno sbírat. Rozhodně je nedávejte blízko vstupu do kurníku. Hnízda nemusí být nutně umístěna na zemi, ale můžete je také pověsit na stěnu, pokud pořídíte příslušný typ hnízd. Takto lze mít i dvě řady hnízd nad sebou.

Správná podestýlka pro pohodlí a čistotu

Ve snáškových hnízdech by neměla chybět podestýlka pro pohodlí slepic, stejně jako na zemi v kurníku. Pak do hnízd budou slepice chodit snášet raději. Dobrou volbou je určitě řezaná sláma. Sláma má skvělé absorpční vlastnosti a přispěje k udržení čistoty ve hnízdě. Díky schopnosti pohlcovat slepičince navíc slámová podestýlka zamezuje tvorbě zápachu. Pokud se vám v dílně válí pytle s hoblinami, tak i hrubé hobliny můžete využít jako podestýlku. Vhodné však nejsou piliny, které příliš práší a při požití slepicím dokážou způsobit zdravotní trable. Hnízda lze vystlat také senem, ovšem vyhněte se senu z dlouhé trávy – slepice si ho budou dávat k svačině a dlouhá stébla jim ucpou vole, z něhož je pak třeba nestravitelný obsah co nejrychleji vyndat.

Další články

Proč nejíst krůtí vejce?

28.01.2023

Proč nejíst krůtí vejce?

O vajíčkách, které snáší slepičky, se povídá už dětem ve školce. Proč už ale většinou neříká, že chutná vajíčka má také křepelka nebo kachna? A jak je to tedy vlastně s krůtou? 

Přečíst článek
Kohout a jeho role v hejnu

22.12.2022

Kohout a jeho role v hejnu

Pokud chcete chovat slepice na maso a vejce, je potřeba slepicím pořídit kohouta. Jaká je jeho role v hejnu a jak si poradit s jeho výběrem?

Přečíst článek
Správný výběr a umístění snáškového hnízda pro slepice

21.12.2022

Správný výběr a umístění snáškového hnízda pro slepice

Snášková hnízda jsou důležitým prvkem, který nesmí chybět v žádném kurníku.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.