Zajímavosti o křepelkách a jejich chovu
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

25.08.2022

Zajímavosti o křepelkách a jejich chovu

Ačkoliv je pro křepelky charakteristický malý vzrůst, těší se poměrně vysoké popularitě. Narazit na ně můžete jak ve volné přírodě, tak i v řadě chovů včetně těch domácích, byť chov slepic je u nás samozřejmě mnohem rozšířenější. Pokud se o křepelkách a jejich chovu chcete něco zajímavého dozvědět, pojďte se na tohoto ptáka s roztomilým vzhledem podívat podrobněji.

Charakteristika

Křepelky jsou hrabaví ptáci, kteří se řadí do čeledě bažantovitých a podčeledě koroptví. Přirozeně se vyskytují v Evropě, Asii, Africe, Austrálii a na Novém Zélandu a nejčastěji je můžete spatřit na travnatých a křovinatých územích.

V České republice volně žije křepelka polní, což je i přes své zavalité tělo nejmenší zástupce bažantovitých ptáků v Evropě, když dosahuje délky jen okolo 20 centimetrů a hmotnosti nejvýše 130 gramů. Typické je pro ni nenápadné zbarvení korespondující s její plachostí. Peří na hřbetu a hlavě je hustě pokryto tmavohnědými skvrnami a břicho mají křepelky světlehnědé. V přírodě jako potravu hledají hlavně semena, bobule či mladé rostliny a nepohrdnou ani drobnými bezobratlými živočichy, které chytají na zemi, a larvami vyhrabanými z půdy. Měkký hmyz a pavouci jsou potravou zejména pro mláďata, u dospělých jedinců převládá v potravě rostlinná složka.

Chov a užitek

V tuzemských chovech se pro užitek obvykle chovají křepelky japonské, které se dělí na nosný a masný typ. Chovají se ze stejného důvodu jako třeba populární slepice – pro vejce a maso. Křepelčí vejce v průměru váží asi 13 gramů, takže je pro představu přibližně čtyřikrát až pětkrát menší než vejce slepičí, přičemž nosná křepelka snáší zhruba 300 kusů vajec ročně a masná nejvýše 250 vajec za rok. Vejce křepelek masného typu ovšem bývají o trochu větší než u nosného, váží přibližně 15 gramů oproti 11 gramům v případě nosného typu křepelky. I přes jejich velikost se dá z křepelčích vajec díky jejich vysokému počtu v kuchyni leccos vytvořit. Skořápka vajec je skvrnitá a každé vejce díky tomu získává unikátní vzhled.

Pokud dostanete chuť na křepelčí maso, tak abyste se najedli, je dobré chovat masný typ křepelek, jehož zástupci dosahují hmotnosti až 300 gramů, zatímco ty nosné maximálně 180 gramů. Neuděláte chybu, když křepelku připravíte s nádivkou a se slaninou. Křepelčí maso je velmi křehké a opravdu chutné. Obsahuje málo kalorií a tuku.

Kde chovat křepelky

Křepelky lze chovat buď v klecích, nebo ve voliéře. Lepší možností je chovat křepelky v klecích, každá by přitom měla mít svou vlastní. Vzhledem k tomu, že se běžně chová více křepelek najednou, klece pro křepelky se obvykle vyrábí jako soustava několika klecí dohromady a často jsou vícepatrové. Čím větší prostor křepelky v kleci mají, tím lépe.

Prostorná voliéra, ve které se v domácích podmínkách křepelky často chovají, by se mohla s ohledem na nabízený prostor jevit výhodněji, ale opak je pravdou. Pokud jsou křepelky v jednom prostoru vedle sebe, způsobuje to u nich stres a to má za následek snížení snůšky vajec. V případě, že tomuto způsobu chovu přesto dáte přednost, musíte také počítat s tím, že vejce budou křepelky snášet všude, kde je napadne, a tím snáze dojde k jejich znečištění a případně i rozbití. Částečně tomu lze předejít umístěním snáškových hnízd do voliéry.

Jak chytat křepelky

Protože jsou křepelky plaché, musíte k jejich chytání přistupovat s náležitou opatrností, abyste jim neublížili. Pokud je nečekaně překvapíte a budete příliš horliví, budou se ze všech sil snažit uletět nebo utéct.

Dobrou pomůckou pro odchyt křepelky je podběrák na ryby. Poté, co křepelku přikryjete podběrákem, ji můžete pomalu vzít do rukou. Ideálně ji držte za křídla a běháky, čímž minimalizujete riziko, že se vám vysmekne. Kdybyste ji chytali nebo jen ledabyle drželi za peří, peří vyškubnete a křepelka se dá na útěk. Jedná se o takzvané úlekové pelichání.

Další články

Plymutky – plemeno pro každý chov

21.09.2022

Plymutky – plemeno pro každý chov

Mezi oblíbená užitková plemena slepic jednoznačně patří plymutky.  Objevte krásu jejich charakteristického vzhledu a poznejte, proč je toto slepičí plemeno tolik oblíbené mezi chovateli.

Přečíst článek
Podporujte zdraví hříbat již od samého začátku

21.09.2022

Podporujte zdraví hříbat již od samého začátku

Koně jsou vznešená stvoření, která lze vedle psů označovat za nejlepší přátele člověka. Zvláště neodolatelná jsou malá hříbata, u nichž je, stejně jako u mláďat jiných druhů zvířat a koneckonců i člověka, nádherné pozorovat jejich růst a vývoj.

Přečíst článek
Zajímavosti o křepelkách a jejich chovu

25.08.2022

Zajímavosti o křepelkách a jejich chovu

Ačkoliv je pro křepelky charakteristický malý vzrůst, těší se poměrně vysoké popularitě. Narazit na ně můžete jak ve volné přírodě, tak i v řadě chovů včetně těch domácích, byť chov slepic je u nás samozřejmě mnohem rozšířenější.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.