

Autor: Pavel Frček
13.01.2025
Čím krmit lesní zvěř v zimě?
V zimním období chodí spousta z nás do lesa přilepšit zvířátkům a pomoct jim lépe zvládnout chladné dny. Avšak věděli jste, že ne každé přilepšení jim může být opravdu nápomocné? Před přikrmováním zvířat je dobré se domluvit s mysliveckým spolkem, který má na starost náš konkrétní region. Myslivci nám doporučí, které krmivo zvířatům schází a jaká forma by se hodila nejvíce. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jakými pochoutkami jim můžeme zpříjemnit zimu a zároveň dopřát něco, na čem si opravdu pochutnají.
Krmení
Krmiva lze rozdělit do tří hlavních kategorií: objemná, jadrná a dužnatá. Do objemných krmiv spadají traviny, byliny, a dokonce i mladé výhonky keřů. Zmíněné druhy se obvykle konzervují sušením. Pro lesní zvěř jsou ideálním objemným krmivem seno, sušené maliny nebo senáže. Tyto potraviny představují přirozený zdroj živin, který je zároveň šetrný k trávicímu traktu zvěře.
Jadrné krmivo je spíše doplňkové a proto musíme dávat pozor – dodržovat určitá pravidla. Nesprávné dávkování a nevhodně zvolený druh může vést k trávicím potížím, a dokonce až k úhynu zvířete. Z obilovin zvolíme pouze oves, jelikož ostatní jsou nevhodné ke krmení lesní zvěře. U kaštanů dáváme pozor na množství – obsahují saponiny, které ve větším množství způsobují otravu (jsou jedovaté) a trávicí potíže. Poté můžeme krmit kukuřicí, žaludy či hrachem (jedná se o jadrná krmiva, takže stále pozor na dávkování).
K dužnatému krmivu patří ovoce a zelenina. Z ovoce jsou nejvhodnější jablka, hrušky nebo meruňky a ze zeleniny mrkve, brambory či řepa.
Přilepšení
A kam takové krmivo umístit?
Pravidla lesa?
Další články

30.04.2025
7 tipů pro jarní údržbu pastvin!
Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.
Přečíst článek
29.04.2025
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
29.04.2025
Jak vypadá včelařský rok?
Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.
Přečíst článek