Čištění a dezinfekce kurníku

Autor: Juraj Korim

22.02.2024

Čištění a dezinfekce kurníku

Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.

Jak často čistit kurník?

Kompletní vyčištění a dezinfekce kurníku by měla probíhat minimálně dvakrát do roka. A právě teď, během příprav kurníku na novou sezónu, nastal čas vrhnout se do práce. Jednou týdně by pak mělo probíhat menší čištění kurníku, které zahrnuje vyčištění obydlí od kuřinců, očištění bidel a samozřejmostí by měla být i nová podestýlka. Nezapomeňte ani na tu ve snáškovém hnízdě. Napáječky čistěte vždy při výměně vody, krmítka stačí při viditelném znečištění, ideálně alespoň jednou týdně.


Dezinfekce kurníku pro slepice

Jak již bylo psáno, dezinfikovat bychom měli dvakrát do roka, ale také pokaždé, když začínáme chovat nové slepičky. Jak taková dezinfekce probíhá a čím dezinfikovat kurník?


Nejprve z kurníku odneste vše, co je možné a důkladně ho očistěte od pavučin a slepičinců. Jako dezinfekční přípravek využijte Savo či dezinfekci na povrchy a plochy určenou pro čištění zvířecích příbytků. Případně můžete kurník vybělit vápnem. Hydroxid vápenatý smíchejte s bílou barvou v poměru 2:1, následně štětkou nanášejte na stěny a vyčkejte do úplného zaschnutí. Pro vyšší účinek postup opakujte. Na ochranu proti čmelíkům můžete využít cílený prostředek Čmelíkostop, který funguje jako prevence, ale také hubí čmelíky v již zamořeném prostředí.


Nezapomeňte na dezinfekci předmětů jako jsou napáječky, krmítka a hnízda. Po dezinfikování dané opláchněte horkou vodou a nechte na sluníčku uschnout nebo důkladně vysušte.

Hotovo!

A to je vše. Nezapomeňte, že během dezinfekce by měly být Vaše slepičky v bezpečné vzdálenosti, aby nedošlo k jejich zranění. Až je poté vpustíte do nablýskaného kurníku, budou štěstím bez sebe.


Další články

Jak založit zahradní jezírko? 

28.05.2025

Jak založit zahradní jezírko? 

Zahradní jezírko může být krásným estetickým doplňkem i užitečným zdrojem vody pro volně žijící živočichy. Ocení ho ptáci, užovky, ježci či veverky, kteří pomáhají regulovat škůdce. Navíc si díky jezírku můžeme užít i radost z chovu ryb, záleží však na velikosti a umístění jezírka.


Přečíst článek
Agresivita u psů

27.05.2025

Agresivita u psů

Každý z nás se jistě někdy ve svém životě setkal s agresivním chováním u psa. Toto chování může mít mnoho příčin a projevů. Je důležité porozumět tomu, proč k těmto projevům dochází, jak je můžeme řešit a jak jim předcházet. K tomu poslouží tento článek.


Přečíst článek
Jak ochránit ovce a kozy před vlky

26.05.2025

Jak ochránit ovce a kozy před vlky

Jistě už na Vás vyskočila zpráva, že se k nám vracejí vlci. Ochránci přírody to považují za pozitivní zprávu, ale co chovatelé ovcí a koz? Ti z toho už tak nadšení nejsou. Vlci se usazují v naší krajině a nedostatečně zabezpečené stádo je pro ně jednoduchou noční svačinou.

Přečíst článek