SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Čištění a dezinfekce kurníku

Autor: Juraj Korim

22.02.2024

Čištění a dezinfekce kurníku

Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.

Jak často čistit kurník?

Kompletní vyčištění a dezinfekce kurníku by měla probíhat minimálně dvakrát do roka. A právě teď, během příprav kurníku na novou sezónu, nastal čas vrhnout se do práce. Jednou týdně by pak mělo probíhat menší čištění kurníku, které zahrnuje vyčištění obydlí od kuřinců, očištění bidel a samozřejmostí by měla být i nová podestýlka. Nezapomeňte ani na tu ve snáškovém hnízdě. Napáječky čistěte vždy při výměně vody, krmítka stačí při viditelném znečištění, ideálně alespoň jednou týdně.


Dezinfekce kurníku pro slepice

Jak již bylo psáno, dezinfikovat bychom měli dvakrát do roka, ale také pokaždé, když začínáme chovat nové slepičky. Jak taková dezinfekce probíhá a čím dezinfikovat kurník?


Nejprve z kurníku odneste vše, co je možné a důkladně ho očistěte od pavučin a slepičinců. Jako dezinfekční přípravek využijte Savo či dezinfekci na povrchy a plochy určenou pro čištění zvířecích příbytků. Případně můžete kurník vybělit vápnem. Hydroxid vápenatý smíchejte s bílou barvou v poměru 2:1, následně štětkou nanášejte na stěny a vyčkejte do úplného zaschnutí. Pro vyšší účinek postup opakujte. Na ochranu proti čmelíkům můžete využít cílený prostředek Čmelíkostop, který funguje jako prevence, ale také hubí čmelíky v již zamořeném prostředí.


Nezapomeňte na dezinfekci předmětů jako jsou napáječky, krmítka a hnízda. Po dezinfikování dané opláchněte horkou vodou a nechte na sluníčku uschnout nebo důkladně vysušte.

Hotovo!

A to je vše. Nezapomeňte, že během dezinfekce by měly být Vaše slepičky v bezpečné vzdálenosti, aby nedošlo k jejich zranění. Až je poté vpustíte do nablýskaného kurníku, budou štěstím bez sebe.


Další články

Jak se zbavit myší v domě?

30.04.2024

Jak se zbavit myší v domě?

Myši v domě dokážou pěkně potrápit. Nejen že jsou rychlé, ale také mazané. Neplatí na ně tedy jen tak něco. Pokud jste zaznamenali jejich přítomnost, je důležité jednat rychle, abyste zabránili šíření a dalším nepříjemnostem. Pojďte se s námi podívat na to, jak vypudit myš z domu. 

Přečíst článek
Jak na zdravou srst u psa

29.04.2024

Jak na zdravou srst u psa

Psí srst nezastává pouze estetickou funkci, ale je to odraz celkového zdraví a pohody. Pokud chcete, aby srst Vašeho pejska byla zdravá a lesklá, musíte se o ni řádně starat. To nezahrnuje pouze kartáčování, ale především výživnou stravu. Přeci jen vše, co pejsek sní, se ihned odráží na jeho kůži a kožíšku. Správnou péčí předejdete onemocnění kůže a  vypadávání srsti u psa. Chlupáč pak bude jak ze žurnálu.

Přečíst článek
Jak dlouho žije zakrslý králík?

23.04.2024

Jak dlouho žije zakrslý králík?

Zakrslí králíčci, oblíbení společníci mnoha lidí, mají svým majitelům co nabídnout. Jejich přátelská povaha, roztomilý vzhled a poměrně snadná péče přitahují spoustu lidí, kteří si přejí malého mazlíčka. Jednou z často pokládaných otázek je, kolika let se dožívá zakrslý králíček. Jak dlouho tedy tato roztomilá zvířátka obvykle žijí?

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.