Co dělat na zahradě během zimy?
Zima je obdobím klidu a regenerace, kdy většina rostlin i zvířat omezuje svou aktivitu. To však neznamená, že na zahradě není co dělat. Právě naopak, zimní měsíce nabízejí ideální čas pro přípravu na jaro a provedení prací, které během hektické sezóny zanedbáváme.
Peče o ovocné stromy
Většina ovocných stromů se v zimě ukládá k odpočinku. Přebytečné větve je proto potřeba odstranit už na podzim. Stromy tak ušetří energii pro mrazivé období. Další řez můžeme naplánovat na únor nebo březen, kdy už teplota v noci neklesá pod -10°C. V opačném případě hrozí, že stromům řezem spíš ublížíme, než prospějeme.
Pokud máte na zahradě nemocné nebo suché stromy, zimního období lze využít právě k jejich pokácení. Dřevo lze použít na topení, zatímco pařezy můžeme naočkovat sadbou hlívy nebo zahradních žampionů. Houby dřevo rychle rozloží, čím nám ušetří hromadu práce s namáhavým vykopáváním pařezů, a ještě k tomu dobře chutnají.
Vysazování a ochrana stromů
Jak je to se zimou a sazením? Nové stromy je potřeba sázet ještě před příchodem mrazů, aby se mohli pořádně zakořenit. V průběhu zimy je pak zaléváme (samozřejmě jen pokud nemrzne) protože nové kořeny mají tendenci vysychat.
Krom zalévaní nových stromků je zima obdobím kdy si zvěř jako srnky nebo zajíci hledají potravu přímo na zahradách. Nezapomeňte proto na adekvátní ochranu, či už pletivem kolem kmenů nebo jinými “odstrašujícími” prostředky proti zvěři, jako jsou ultrazvukové odpuzovače nebo pachové ohradníky.
Sazení česneku
Když už jsme u toho sázení, na začátku zimy bychom určitě neměli zapomenout ani na česnek. Do půdy by se mněl zasadit ještě před prvními mrazy, tedy koncem listopadu nebo začátkem prosince. Čím dříve česnek sázíme, tím hlouběji do půdy stroužky dáváme a naopak.
Česnek však nepatří jenom na zahradu, zasadit ho můžete i doma v truhlíku nebo v květináči. Pokud se rozhodnete o pěstování vevnitř je potřebné myslet na vhodné místo. Česnek potřebuje pro svůj růst slunné místo nejlépe přímo v okně. Kromě plodů Vám tak poskytne i ochranu před dotíravým hmyzem v létě, který vůni česneku opravdu nesnáší!
Zimní sklizeň
Věděli jste, že některé druhy zeleniny je možné sklízet až do Vánoc? Růžičková kapusta, polníček, pažitka nebo petržel snášejí zimu mnohem lépe než jiné rostliny, a proto je možné ponechat plodiny v půdě, dokud nezmrzne a mít čerstvou zeleninu na talíři o něco déle.
Zima je bohužel obdobím kdy se tolik zajímavých věcí na zahradě neděje. Vy však tohoto času můžete využít nejen k odpočinku ale i k přípravě na jaro. Rozvrhnout si plán sázení nebo zakoupit nezbytná hnojiva které rostlinky budou potřebovat až se začnou probouzet.
Další články
04.02.2025
Selata a železo – proč se jim musí přidávat?
Selata po narození velmi rychle rostou. Aby tento proces probíhal bez komplikací, je třeba jim zajistit dostatek živin, včetně železa. Jeho nedostatek pro ně může mít závažné důsledky, a proto je jeho suplementace v prvních dnech života klíčová. V tomto článku si společně vysvětlíme, proč tomu tak je a jaké metody aplikace železa se využívají.
Přečíst článek31.01.2025
Chov pštrosů
V posledních letech se v České republice stále častěji setkáváme s chovem pštrosů. Tito impozantní ptáci, původem z Afriky, patří mezi největší na světě. Chovají se nejen pro maso, vejce a peří, ale také jako mazlíčci. Pojďme se podívat, jak těmto opeřeným nováčkům vytvořit co nejlepší podmínky pro život.
Přečíst článek30.01.2025
Magické účinky ostropestřce mariánského
Ostropestřec mariánský můžeme považovat za malý zázrak rostlinné říše. Jedná se o fialově kvetoucí bodlák, do kterého byste rozhodně neřekli, že oplývá velmi příznivými účinky pro játra. Tato rostlinka se v léčitelství používá již přes 2 000 let a v současné době je velmi důležitou součástí nespočtu léčiv a doplňků stravy na podporu jater (pro lidi i zvířata).
Přečíst článek