Co je to cékotrofie?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

20.03.2025

Co je to cékotrofie?

Slyšeli jste někdy o tom, že králík pojídá svůj trus? Pokud ne a tato informace Vás vyděsila, nemusíte se bát. Jde o zcela běžnou aktivitu, která je velmi důležitou součástí procesu trávení u králíka. Proč tomu tak je, se pokusíme vysvětlit v tomto článku.

Specifické trávení králíků

Důležitou součástí trávení králíka je tvorba dvojího trusu – tvrdého a měkkého. Tvrdé kulaté výkaly obsahují nestravitelné zbytky potravy a jsou produkovány přes den. V nočních hodinách dochází k vylučování měkkých výkalů obalených hlenem. Nazýváme je cékotrofy a králík je požírá přímo od řitního otvoru. Cékotrofy jsou produktem nedokonalého trávení ve slepém střevě. Obsahují velké množství živin, převážně bílkoviny a vitamíny B a K, které by jinak byly vyloučeny z těla ven bez možnosti vstřebání do organismu. Cékotrofie je tedy proces, jenž pomáhá maximálně zužitkovat všechny přijaté živiny.


Na rozdíl od tvrdých výkalů, s kterými se chovatel běžně setkává při čištění, cékotrofy by za běžných okolností neměly zůstávat v kleci. Pokud by se stalo, že dospělý králík cékotrofy nepožírá, je něco v nepořádku a značí to zdravotní problém, který je potřeba řešit. Příčinou může být například infekční onemocnění nebo také obezita, jež způsobuje, že se králík nemůže k řitnímu otvoru ohnout.

Závěr

Cékotrofie je důkazem toho, jak důmyslně si příroda poradila s trávením u králíků. Vzhledem k důležitosti tohoto procesu je pro chovatele vhodné vědět, že jde o přirozené chování, které probíhá u každého jednotlivce. Jakékoliv odchylky mohou naznačovat zdravotní problémy a měly by být řešeny včas. Péče o králíka totiž není jen v pravidelném krmení, ale i ve sledování jeho zdraví a potřeb.

Další články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.

Přečíst článek
Chov alpak a lam

30.03.2025

Chov alpak a lam

Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.

Přečíst článek
Jak psovi ostříhat drápky?

24.03.2025

Jak psovi ostříhat drápky?

Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.

Přečíst článek