Co je to popelení u slepic a jak vytvořit popeliště?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

10.11.2022

Co je to popelení u slepic a jak vytvořit popeliště?

Popelení jistě není třeba představovat zkušeným chovatelům slepic, těm začínajícím, případně lidem „mimo obor“, kteří se chtějí o chovu slepic něco dozvědět, je však dobré objasnit, o co se jedná. Podíváme se také na to, jak slepicím připravit popeliště, kde se budou moct pořádně vypopelit.

Co popelení znamená a proč je důležité

Popelení je činnost, při které se slepice válejí v popelu, hliněném prachu nebo jemném písku. Pro slepice to je v podstatě způsob, jak se myjí, byť na první pohled se převalování v popelu nemusí zdát jako ideální způsob očisty. Každopádně popelení slepicím skutečně pomáhá udržovat jejich peří v perfektním stavu.

Díky popelení se slepice dokážou zbavit parazitů, které si najdou útočiště v jejich peří. Parazité, jako jsou čmelíci nebo blechy, znepříjemňují slepicím život, když se kvůli nim musí potýkat s nepříjemným svěděním. To se pak odráží v chování slepic – začnou být neklidné a navíc hrozí snížení snášky až na polovinu. V případě, že by výskyt parazitů překročil jistou mez, popelení nemusí stačit a je nutné sáhnout po přípravku proti parazitům. Mimo speciálních antiparazitik při hubení parazitů pomůže také křemelina, případně hašené vápno.

Jak vytvořit popeliště a kam ho umístit

Vzhledem k tomu, že popelení je důležité jak pro krásu, tak i zdraví slepic, musí mít k popelišti přístup všechny slepice a měly by se moct popelit, kdykoliv se jim zachce. Popeliště tedy má být v každém samostatném slepičím výběhu. V některých výbězích jsou vhodné podmínky pro to, aby si slepice vytvořily popeliště samy, ale zvláště pokud je výběh většinu času blátivý nebo je postaven na betonovém podkladu, musí se o jeho tvorbu zasadit chovatel. Popeliště můžete připravit pouze na suchém místě. Z toho důvodu ho není úplně od věci ukrýt pod přístřešek (není to nutností), ovšem někde na slunném místě, aby na něj odpoledne dopadaly sluneční parsky a popeliště skutečně nemělo tendenci být vlhké a po dešti rychle vyschlo.

Popeliště se dá připravit více způsoby. Existují plastové vaničky, ve kterých se obvykle vzhledem k jejich velikosti může popelit pouze jedna slepice. Stejnou práci odvede jakákoliv podobná nádoba s velikostí podle vašeho výběru. Dále lze pro účely popeliště vykopat mělkou díru v zemi a elegantním řešením je sbití nízké dřevěné ohrádky, kam slepice snadno skočí. Je dobré, když popeliště nabízí dostatek prostoru alespoň pro dvě slepice.

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv řešení, musíte popeliště vyplnit vhodným prachovým materiálem, jenž se snadno dostane do peří, a to až ke kůži. Jak už název popisovaného zařízení napovídá, správnou volbou je jednoznačně dřevěný popel. Dřevěný popel má nejlepší čisticí vlastnosti. Popeliště však neplňte popelem z uhlí, obsahuje totiž síru a těžké kovy. K popelu ze dřeva můžete přidat suchou jemnou hlínu nebo jemný písek, případně je těmito materiály možné popel zcela nahradit, pokud ho nebudete mít k dispozici.

Další články

Přikrmování koní: Typy krmelců

22.11.2022

Přikrmování koní: Typy krmelců

Zvláště v zimě je třeba koně přikrmovat, aby dobře prospívali.

Přečíst článek
Co je to popelení u slepic a jak vytvořit popeliště?

10.11.2022

Co je to popelení u slepic a jak vytvořit popeliště?

Popelení jistě není třeba představovat zkušeným chovatelům slepic, těm začínajícím, případně lidem „mimo obor“, kteří se chtějí o chovu slepic něco dozvědět, je však dobré objasnit, o co se jedná.

Přečíst článek
Jak poznat zkažené vejce

25.10.2022

Jak poznat zkažené vejce

Ať už máte vejce od vlastních slepic z domácího chovu, nebo jste si pořídili plato vajec v obchodě, hodí se vědět, jak poznat ty zkažená.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.