SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Co obnáší chov pštrosů?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

21.03.2024

Co obnáší chov pštrosů?

Pštros, pták běžec, dokáže zaujmout nejen velikostí a rychlostí, ale také svými vlastnostmi. Ačkoli se to možná nezdá, je poměrně jednoduché ho mít i v našich podmínkách. Chovatelství pštrosů představuje fascinující oblast zemědělství, ale také zajímavou příležitost pro podnikatele.


Proč chovat pštrosy?

Pštrosi jsou známí svou robustností a odolností vůči různým klimatickým podmínkám. Proto jsou vhodnými pro chov v různých prostředích. Pokud se rozhodujete pro chov pštrosů, berte v potaz také věk, kterého se dožívají. Mohou tu s Vámi být 30 až 50 let. Je tedy důležité s tím počítat.


Delší dobu růstu než jiná drůbež, ale čekání stojí za to. Červené maso pštrosa je bohaté na bílkoviny a má nízký obsah tuku, dokonce se tvrdí, že je zdravější než maso krůtí. Vejce pštrosů jsou také velmi ceněná pro svou velikost a bohatou chuť. Do jednoho takového vejce se vejde až 24 slepičích a pohostí až 10 lidí. Využití se najde i pro peří, ze kterého se vyrábějí různé dekorace či vějíře, nebo pro kůži, která je cenově srovnatelná s krokodýlí.


Pokud se bojíte psů, jejich hlídací funkci pštros také hravě zastane. Věřte, že pokud se někdo bude snažit dostat k Vám na pozemek, ihned se to dozvíte.

Kam je ubytovat?

Pro úspěšný chov pštrosů je důležité zajistit dostatečně velký prostor. Jelikož jsou to běžci a dosahují rychlosti až 70 km/h, potřebují opravdu velký výběh. Nejčastěji se chová jeden samec a dvě samičky. V takovém případě budete potřebovat minimálně 1 000 m2. A stejně jako je tomu u spousty jiných zvířat, preferují klidné místo. Zajistit je třeba také pevnou a bezpečnou ohradu, která zaručí, že pštros neuteče. Výška plotu musí být alespoň 1,8 m. Pak už stačí pouze malý přístřešek nebo stodola s možností oddělení samice od samce. Nic víc nepotřebuje pštros ani v zimě, lehce totiž snese teploty až do -20 °C.


Čím pštrosa krmit?

V tomto ohledu je pštros opravdu nenáročný. Většinu potravy si najde přímo na pastvině, kde vyhledává především vojtěšku a jetel. Aby mu nic nechybělo, doplňte jeho stravu o seno, zelenou píci či přidejte doplňkovou krmnou směs, která podporuje rychlý růst a obsahuje vitamíny a minerály. Celý den by také měla být k dispozici čistá voda. Rozhodně pštrosa nekrmte zbytky z Vaší kuchyně nebo jinými pochutinami určenými pro lidi.


Trh a prodej

Trh s pštrosím masem a vejci se neustále rozvíjí, přičemž zájem o tyto produkty roste. Mnoho restaurací a obchodníků s potravinami hledá kvalitní a originální produkty pro své zákazníky. To poskytuje skvělou příležitost pro prodej pštrosích produktů.


Chov pštrosů je zajímavou alternativou v oblasti zemědělství, která nabízí širokou škálu možností pro podnikatele i zemědělce. Přesto je důležité dbát na správnou péči a podmínky, aby bylo zajištěno jejich zdraví a pohodlí.


Další články

Jak se zbavit bytových parazitů?

17.04.2024

Jak se zbavit bytových parazitů?

Bytoví parazité, jako jsou švábi, mravenci, moli či štěnice, mohou způsobovat nejen značné nepohodlí, ale především zdravotní problémy. V případě, že se s nimi setkáte, je důležité jednat rychle a efektivně, aby se zamezilo jejich šíření. Existuje několik způsobů, jak se zbavit těchto nežádoucích nájemníků a zajistit, že Váš domov zůstane čistý a bezpečný. 

Přečíst článek
Jak vybrat vhodný domeček pro kočku?

16.04.2024

Jak vybrat vhodný domeček pro kočku?

Kočka denně naspí až neuvěřitelných 18 hodin. Je proto velmi důležité připravit jí pohodlné a klidné místo k odpočinku. Každý mazlík žije v jiných podmínkách a má své vlastní potřeby. Tak se s námi pojďte podívat, jaké možnosti máte a jak vybrat boudu nebo pelíšek pro kočky. 

Přečíst článek
Kolik prostoru potřebují slepice?

11.04.2024

Kolik prostoru potřebují slepice?

Plánujete pořízení slepic, ale nevíte, zda máte dostatek prostoru? Kolik místa vlastně slípky potřebují a jak jim zařídit ideální domov? Právě výběh je jedním z klíčových faktorů, který ovlivňuje jejich zdraví a pohodu. Avšak žádné přesné číselné údaje neexistují, každá slepička je jiná a má různé potřeby. Čísla jsou pouze orientační, abyste měli jasnou představu o tom, kolik pomocnic si můžete na Vaší zahradě dovolit.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.