SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Domácí výroba svíček

Autor: Juraj Korim

07.12.2023

Domácí výroba svíček

Znáte to také? V zimě přicházíme z práce až za tmy a jediné, co nás láká, je zpříjemnit si zimní večer a užít si útulnou atmosféru domova. K tomu neodmyslitelně patří i zapálená svíčka. A co teprve taková, kterou si vyrobíte sami?

Krok za krokem

Na domácí výrobě svíček není nic složitého a nezabere Vám tolik času, jak by se mohlo na první pohled zdát. Výroba spočívá pouze ve výběru vhodného materiálu a nádob, koupi knotů a volby ideální vůně, barvy. Domácí výroba svíček je nejen relaxační aktivitou, ale také vám umožňuje vytvořit jedinečné dekorativní prvky pro váš domov nebo ideální dárek pro Vaše blízké. Pojďte se s námi podívat na postup krok po kroku.

Výběr vosku je polovina úspěchu

Základem je výběr vosku, který chcete využít. Nejčastěji se využívá parafín, a to především pro jeho vlastnosti jako je jednoduché dobarvení a skvělou schopnost udržet vůni. Avšak jedná se o vedlejší ropný produkt, tudíž obsahuje látky jako aceton, benzen a toluen. Tyto látky se uvolňují právě při zahřívání parafínu a u některých jedinců mohou způsobovat například dýchací obtíže. Vhodnějším voskem je tedy vosk sójový, který je čistě přírodní a po zahřátí nádherně provoní celou místnost. Pokud byste však preferovali alternativu, zkuste i voskkokosový, který má vlastnosti velmi podobné jako ten sójový. A pokud si libujete v medové vůni, zkuste vosk včelí.

Na řadu přichází zručnost

Když máme ve výběru vosku jasno, připravíme si ostatní materiály. Budeme potřebovat knoty, barviva a esenciální oleje pro vůni. Dále vhodné nádoby, které budou odolné proti teplu. Pro výrobu volně stojící svíčky přijde vhod silikonová forma. Nyní se můžeme vrhnout na samotnou výrobu.

Hurá, jde se tvořit

Na rozehřátí vosku si připravíme vodní lázeň. Do spodního hrnce nalijeme vodu, do vrchního vložíme vosk a za stálého míchání přivedeme hmotu do tekuté formy. Každý vosk by měl dosáhnout jiné teploty, řiďte se tedy dle pokynů na návodu. Na dno nádoby nalepte pomocí lepidla nebo roztaveného vosku knot s kovovým plíškem. V případě využití silikonové formy provlečte knot za pomocí provlékací jehly spodní stranou formy. Na obou stranách nechte o několik centimetrů více. Knot napněte a podpořte dočasně například pomocí kolíčku na prádlo, který po dokončení svíčky odstraníte nebo čehokoli, co ho zafixuje tak, aby držel rovně. Do rozpuštěného vosku vmícháme vybrané oleje a barvy, nebojte se experimentovat například i se sušenými květinami. Následně můžeme nalévat do nádobek či forem.

Máme skoro hotovo

A teď už zbývá pouze čekat, až nám svíčky vytvrdnou. Doporučujeme počkat dva dny, než pořádně ztuhnou, a až poté odstřihnout přebytečný knot. Svíčku můžete doplnit o různé dekorace – třpytky, bylinky, květy a další. Jen si dávejte pozor na bezpečnost a vždy nakupujte pouze specializované produkty, které se na výrobu svíček doporučují. Nyní už zbývá jen zapálit svíčku a užít si atmosféru, kterou jste sami vytvořili.

Další články

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

16.05.2024

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

Hmyz a nejčastěji mouchy ve stáji mohou být pro hospodáře a jejich zvířata velkým nepřítelem. Pokud nezačnete proti hmyzu účinně bojovat, hrozí zdravotní problémy, například šíření nebezpečných chorob a ekonomické ztráty. Přestože se hmyzu nadobro nikdy nezbavíte, existuje řada způsobů, jak tento problém úspěšně eliminovat a zamezit tak přemnožení. Zde je několik užitečných tipů, jak na hmyz ve stáji. 

Přečíst článek
Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

15.05.2024

Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

Bohužel, jako každé zvíře, jsou i slepičky náchylné k různým nemocem. Nemocné slepice většinou poznáte snadno. Mezi nejčastější příznaky nemocí slepic se řadí únava, apatie, nechuť k jídlu a snížená snáška vajec. Ve většině případů následuje náhlé úmrtí slepice. Podívejte se s námi na slepice a jejich nemoci, které se nejčastěji vyskytují, a jak jim účinně předcházet.

Přečíst článek
Co nesmí jíst kočka?

14.05.2024

Co nesmí jíst kočka?

Jako majitelé koček poskytujeme našim chlupáčům tu nejlepší péči. Občas jim možná chceme dopřát až tak moc, že jim tím spíše ublížíme. Ne všechno, co chutná nám, je totiž vhodné i pro naše kočičí přátele. Některé potraviny a látky jsou pro kočky nevhodné, nebo dokonce toxické. Co je jedovaté pro kočky?

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.