Elektrický ohradník – jak funguje?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

08.07.2024

Elektrický ohradník – jak funguje?

Elektrický ohradník je účinné zařízení, které se využívá jako bariéra, aby zvíře neuteklo. Sloužit ovšem může také k ochraně před nezvanými hosty. Víte však, jak zapojit elektrický ohradník a jaké principy stojí za jejich vysokou účinností?  

Princip fungování

Jak funguje elektrický ohradník? Především je důležité dodržet schéma zapojení elektrického ohradníku. Ohradníky fungují na principu uzavřeného elektrického obvodu mezi zemí a ohradníkovým vodičem. Hlavní částí je síťový generátor, který vytváří krátké elektrické impulsy s nízkým výkonem. Ty jsou vysílány do ohradníku, který je napnut kolem obvodu zóny, kterou chceme chránit. Pokud se zvíře drátů dotkne, dostane ránu elektrickým ohradníkem, která není nijak nebezpečná. Elektrický proud dále prochází do země a přes zemnící tyče se vrací do generátoru. 

Hlavní komponenty

Pokud se chystáte na výstavbu elektrické ohrady, nikdy by Vám neměly chybět tyto komponenty. Velice důležitý je generátor vytvářející elektrické napětí, které je ve vodičích ohrady. Tento zdroj na elektrický ohradník se může různě lišit ve způsobu napájení a ve výkonu. Mohou tedy být například síťové, které se zapojují přímo do zásuvky, nebo kombinované, které navíc mohou být napájeny pomocí baterie.  

 

Aby vše fungovalo, jak má, je podstatné zajistit vhodný vodič. Nejčastěji se využívá ocelové lanko, pozinkovaný drát či plastový provázek s kovovými vlákny. Vodič je dále nutno umístit tak, aby byl oddělen od země. K tomu se využívají nevodivé sloupky, na kterých je umístěn.  

 

Pro správné fungování ohradníku je dále nezbytné, aby byl dobře uzemněn. Proto je třeba využít zemnící tyč, díky které se uzavře okruh a elektrický impuls se dostane zpět do zdroje.  

 

Podívejte se na naše kompletní sety, díky kterým nezapomenete na žádnou důležitou součástku.  

Jak zvířata vnímají elektrický ohradník?

Když se zvíře dotkne ohradníku, impuls způsobí krátký a nepříjemný šok, který ovšem nevytváří žádné riziko. Tento nepříjemný pocit způsobí, že se zvíře od ohradníku odtáhne a později ho bude respektovat.  

Bezpečnost a údržba

Při správné instalaci a následné údržbě jsou elektrické ohradníky bezpečné pro lidi i pro zvířata. Je tedy důležité pravidelně kontrolovat stav drátů, napojení na zemnící tyče a generátor. Pokud je generátor napájen baterií, je třeba ji také pravidelně kontrolovat a vyměňovat dle potřeby. 

 

Elektrické ohradníky jsou účinným řešením pro udržení zvířat v bezpečném prostoru či pro ochranu před škodnou. Jejich využití je naprosto bezpečné a zvířatům nezpůsobuje žádné zranění. Správnou instalací a pravidelnou údržbou zajistíte jejich dlouhodobou efektivitu.  

Další články

Vitamíny pro drůbež

18.10.2024

Vitamíny pro drůbež

Při chovu drůbeže je dobré myslet na to, že pokud chceme dosáhnout maximální užitkovosti, musí být naše drůbež dobře živená, zdravá a spokojená. Většina chovatelů samozřejmě dopřává svým slepičkám, kachnám, husám nebo jiným zástupcům domácí drůbeže vyváženou krmnou dávku, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a kvalitní pravidelně udržované a čištěné chovné zařízení, ale pokud chceme udělat opravdu maximum, je vhodné myslet i na pravidelné doplňování kvalitních vitamínů a minerálů pro nosnice.  Pročtěte si náš článek, kde Vám povíme, jak doplnit slepicím vápník, či jiné vitamíny na které byste neměli zapomenout. 

Přečíst článek
Jak na sklizeň a zpracování úrody?

14.10.2024

Jak na sklizeň a zpracování úrody?

Je tu podzim, a tak nastává čas sklizně a následného zpracování naší bohaté úrody. Aby byla zajištěna maximální kvalita a trvanlivost plodů naší zahrady, je potřeba mít vše řádně naplánováno a věnovat pozornost správným technikám. Podívejte se s námi, jak úrodu zpracovat, aby si uchovala své výživové hodnoty a chuť po co nejdelší dobu. 

Přečíst článek
Jak poznat, že je slepice nemocná?

09.10.2024

Jak poznat, že je slepice nemocná?

Zdraví slepiček je klíčové pro každého správného chovatele, a proto je důležité vědět, jak rozpoznat příznaky nemocí slepic a jak zajistit, aby Vaše slípky byly zdravé. V tomto článku se podíváme na to, jak identifikovat nemocné slepice, jaké jsou nejčastější nemoci a jak správně přistupovat k prevenci a léčbě.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.