Hedvábničky zaujmou svým vzhledem i chováním
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

13.04.2022

Hedvábničky zaujmou svým vzhledem i chováním

Hedvábničky jsou slepičí plemeno s poměrně specifickým vzhledem, charakteristická je pro ně zejména neobvyklá struktura peří, v jejímž důsledku peří hedvábniček připomíná chlupy.

Často se nechovají ani tak pro užitek, ale právě pro svůj neobvyklý vzhled, i když chovu jejich přítomnost dokáže prospět. Jedná se o staré plemeno slepic, když jejich předchůdci se stejnou strukturou peří žili v Číně již před 1000 lety. Do Evropy je možná poprvé přivezl známý cestovatel a kupec Marco Polo, u nás se ovšem chovají až od začátku 20. století.

Jedinečný vzhled

Pro hedvábničky je typický menší vzrůst. Chovají se buď zdrobnělé s hmotností okolo půl kilogramu, nebo velké, jež mají zavalitý trup a váží až přes jeden a půl kilogramu. Vidět je můžete s peřím různé barvy. Nejčastěji mají peří v odstínech bílé, žluté, oranžové a černé barvy. Jak už bylo zmíněno, jejich opeření je dost zvláštní a peří se dle jeho struktury dá snadno zaměnit za srst. Oproti většině slepičím plemenům se dále odlišují tím, že mají pět prstů namísto čtyř, nejsou však jediným plemenem s pěti prsty. Zajímavostí je rovněž to, že mají namodralou kůži, nohy, zobák a malý hřebínek.

Hedvábničky jsou slušně vychované

Pokud doma chováte „běžné“ slepice, vyplatí se popřemýšlet o tom, zda k nim nepřidat také několik hedvábniček. Kromě toho, že si je každý zamiluje, mají pro chov užitečné vlastnosti. Dospělí jedinci nemají problém vyvést svá ani cizí kuřata, a dokonce i malé křepelky, bažanty nebo kachny – dobře vyjdou se všemi druhy drůbeže. Hedvábničky zkrátka díky své klidné povaze velmi dobře zapadnou do každého chovu, dají se lehce ochočit a přitom vám nebudou dělat problémy. Nelétají, nehrabou a celkově bývají klidné, takže je nebudete muset nikde honit. Navíc nevyžadují žádnou zvláštní péči. Snad jen vzhledem k jejich velikosti a absolutní nelétavosti je dobré zařídit to, aby se v kurníku bez potíží dostaly na bidlo.

Chutné maso i vejce

Ač si je možná pořídíte pouze kvůli tomu, jak roztomile vypadají, jejich zařazení do chovu s sebou přináší také užitek. Mimo to, že hedvábničky vezmou pod svá křídla všechna opuštěná drůbeží mláďata včetně slepic z vašeho současného chovu, se samozřejmě budete moci těšit z vajec a masa.

Maso hedvábniček, pokud jde o chuť, v sobě skrývá nádech zvěřiny. Co se týká vajec, tak po snůšce se hedvábničky poctivě usadí na vejcích a připravují se na rodičovskou roli. Pokud byste jim všechna vejce odebrali, zůstanou sedět v hnízdě klidně naprázdno, takže je dobré je alespoň nějaká vejce nechat vysedět. V nejlepším případě snesou až kolem 90 vajec za rok, obvykle však snášejí 60–80 vajec ročně.

Zdroj obrázku: https://www.ifauna.cz/

Další články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.

Přečíst článek
Chov alpak a lam

30.03.2025

Chov alpak a lam

Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.

Přečíst článek
Jak psovi ostříhat drápky?

24.03.2025

Jak psovi ostříhat drápky?

Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.

Přečíst článek