-800x800.jpg)
Hedvábničky zaujmou svým vzhledem i chováním
Hedvábničky jsou slepičí plemeno s poměrně specifickým vzhledem, charakteristická je pro ně zejména neobvyklá struktura peří, v jejímž důsledku peří hedvábniček připomíná chlupy.
Často se nechovají ani tak pro užitek, ale právě pro svůj neobvyklý vzhled, i když chovu jejich přítomnost dokáže prospět. Jedná se o staré plemeno slepic, když jejich předchůdci se stejnou strukturou peří žili v Číně již před 1000 lety. Do Evropy je možná poprvé přivezl známý cestovatel a kupec Marco Polo, u nás se ovšem chovají až od začátku 20. století.
Jedinečný vzhled
Pro hedvábničky je typický menší vzrůst. Chovají se buď zdrobnělé s hmotností okolo půl kilogramu, nebo velké, jež mají zavalitý trup a váží až přes jeden a půl kilogramu. Vidět je můžete s peřím různé barvy. Nejčastěji mají peří v odstínech bílé, žluté, oranžové a černé barvy. Jak už bylo zmíněno, jejich opeření je dost zvláštní a peří se dle jeho struktury dá snadno zaměnit za srst. Oproti většině slepičím plemenům se dále odlišují tím, že mají pět prstů namísto čtyř, nejsou však jediným plemenem s pěti prsty. Zajímavostí je rovněž to, že mají namodralou kůži, nohy, zobák a malý hřebínek.
Hedvábničky jsou slušně vychované
Pokud doma chováte „běžné“ slepice, vyplatí se popřemýšlet o tom, zda k nim nepřidat také několik hedvábniček. Kromě toho, že si je každý zamiluje, mají pro chov užitečné vlastnosti. Dospělí jedinci nemají problém vyvést svá ani cizí kuřata, a dokonce i malé křepelky, bažanty nebo kachny – dobře vyjdou se všemi druhy drůbeže. Hedvábničky zkrátka díky své klidné povaze velmi dobře zapadnou do každého chovu, dají se lehce ochočit a přitom vám nebudou dělat problémy. Nelétají, nehrabou a celkově bývají klidné, takže je nebudete muset nikde honit. Navíc nevyžadují žádnou zvláštní péči. Snad jen vzhledem k jejich velikosti a absolutní nelétavosti je dobré zařídit to, aby se v kurníku bez potíží dostaly na bidlo.
Chutné maso i vejce
Ač si je možná pořídíte pouze kvůli tomu, jak roztomile vypadají, jejich zařazení do chovu s sebou přináší také užitek. Mimo to, že hedvábničky vezmou pod svá křídla všechna opuštěná drůbeží mláďata včetně slepic z vašeho současného chovu, se samozřejmě budete moci těšit z vajec a masa.
Maso hedvábniček, pokud jde o chuť, v sobě skrývá nádech zvěřiny. Co se týká vajec, tak po snůšce se hedvábničky poctivě usadí na vejcích a připravují se na rodičovskou roli. Pokud byste jim všechna vejce odebrali, zůstanou sedět v hnízdě klidně naprázdno, takže je dobré je alespoň nějaká vejce nechat vysedět. V nejlepším případě snesou až kolem 90 vajec za rok, obvykle však snášejí 60–80 vajec ročně.
Zdroj obrázku: https://www.ifauna.cz/
Další články

27.05.2025
Agresivita u psů
Každý z nás se jistě někdy ve svém životě setkal s agresivním chováním u psa. Toto chování může mít mnoho příčin a projevů. Je důležité porozumět tomu, proč k těmto projevům dochází, jak je můžeme řešit a jak jim předcházet. K tomu poslouží tento článek.

26.05.2025
Jak ochránit ovce a kozy před vlky
Jistě už na Vás vyskočila zpráva, že se k nám vracejí vlci. Ochránci přírody to považují za pozitivní zprávu, ale co chovatelé ovcí a koz? Ti z toho už tak nadšení nejsou. Vlci se usazují v naší krajině a nedostatečně zabezpečené stádo je pro ně jednoduchou noční svačinou.
Přečíst článek
16.05.2025
Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč skot tráví hodiny přežvykováním a pes naopak potravu téměř ani nekouše? Je to kvůli odlišnému typu trávení. Zatímco někteří živočichové mají jednoduchý žaludek, jiní zvládli evoluci s několika oddíly, mikrobiálním trávením nebo dokonce pomocí kamínků. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými skupinami zvířat?
Přečíst článek