
Autor: Juraj Korim
02.10.2023
Hmyzí hotel
Hmyzí hotel je vhodným ubytováním pro všechen užitečný hmyz jako jsou včely samotářky, kterých u nás žije až 600 druhů, berušky, které požírají škodlivý hmyz, nebo třeba motýli, jejichž larvy také likvidují nezvané hosty. V domečku mohou přečkat zimu a využít ho jako hnízdiště.
A jak by měl takový ideální hotel vypadat?
Obvykle se jedná o budku, která obsahuje několik přihrádek. Základem je neošetřené dřevo, ze kterého vyrobíme rám případně i zadní stěnu, která ovšem může být i z tenké desky. Výplň domečku dále záleží na hmyzu, který chceme uvítat, rozhodně by ale hloubka měla být minimálně 10 cm. Umístěný by měl být na suchém a slunném místě, nejlepší orientace je tedy na jih. Samozřejmostí je místo chráněné před větrem.
Aby se včelky samotářky cítily komfortně, vložte jim do domečku stébla rákosu či bambusu. Pozor dejte na zakončení dutinek, které je vhodné mít co nejhladší. Druhý konec by měl být uzavřený, aby dutinky byly neprůchozí. Zvolit můžete například papírové dutinky, u nich si ale dávejte pozor, aby do domečku nezatékalo. Dutinky umisťujte vodorovně, kombinovat lzerůzné průměry otvorů od 3 do 8 mm. Včelky ocení i vyvrtané otvory ve dřevě, které jsou také začištěné do hladka. Lepší je využívat dřevo z listnatých stromů, které neobsahuje velké množství smůly jako je tomu u jehličnanů.
Pro slunéčka sedmitečná v hotelu nesmí chybět přírodní materiál jako je sláma, suché listí, dřevitá vlna apod. V tomto materiálu jsou schopny včelky přečkat zimu. Podobně je tomu tak i u škvorů a zlatooček. Pro motýly jsou ideálním materiálem větve.
Abyste zabránili ptákům vytrhávat materiál z hotelu nebo vyklovávat hmyz, zabezpečte ho drátěným pletivem s úzkými oky, které přichyťte pomocí sponek k dřevěnému rámu.
Pozor na déšť!
Aby byl hmyz chráněn před deštěm, neměla by chybět střecha. Zvolit můžete pultovou střechu, u které stačí namontovat přečnívající desku se sklonem, nebo sedlovou střechu, u které využijete dvě desky. I zde by měl být malý přesah.
Pozor! Vždy je lepší na zahradě mít více domečků, které jsou rozmístěny různě. Velký hotel by se vzhledem k vyšší koncentraci obyvatel mohl zvrtnout v šíření parazitů a nemocí.
Hurá. To je vše
A je hotovo! Hmyz se Vám zajisté odvděčí odchytem malých nezvaných hostů. A pokud se k domácímu kutilství úplně nemáte, mrkněte na naši nabídku.
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek