Jak bezpečně cestovat se psem v autě?
Cestování v autě může být pro psa příjemnou, ale také stresující událostí. Ať už je to jakkoli, vždy je potřeba cestu co nejvíce zjednodušit a zpříjemnit. Aby převoz psa v autě proběhl hladce, je nutné dodržet některá pravidla, díky kterým minimalizujete rizika spojená s přepravou zvířete. Tento článek poskytne několik základních rad a tipů, jak zajistit, aby cesta probíhala snadně a bezpečně.
Bezpečnost na prvním místě
Z legislativy pro Vás jako chovatele vyvstávají určité povinnosti. Především se musíte zaměřit na bezpečnost nejen Vaši, ale také zvířete. Během převážení psa v autě tedy nesmí být ohroženo zdraví řidiče, spolujezdců a zvířat, zároveň nesmí být ohrožena bezpečnost provozu. Jakým způsobem bezpečnost zajistíte, je na Vás. Nedodržení je pod pokutou až 2 000 Kč.
Druhy přepravních pomůcek
Aby byla bezpečnost zajištěna, je nutné pořídit pomůcky, díky kterým bude vše v pořádku. Volný pohyb psa v autě je totiž velice nebezpečný. Ideálním místem pro přepravu je zadní sedadlo nebo zavazadlový prostor. Pomůcky umístěte tak, aby byl pes v autě chráněn před nárazem při brzdění nebo nehodě.
Psa můžete například připoutat speciálním bezpečnostním pásem pro zvířata, který se připevní k jeho postroji. Takto je pes umístěn na zadních sedačkách vozu. Stejně je tomu tak i v případě využití psích autosedaček.
Co se týče převozu v zavazadlovém prostoru, výborné řešení představují přepravní boxy a klece. Přepravní box poskytuje bezpečné místo pro psa a zabraňuje jeho volnému pohybu.
Pohodlí psa
Aby se pes cítil po celou dobu příjemně, je třeba věnovat pozornost i dalším věcem. Rozhodně nezapomeňte dělat během delších cest pravidelné přestávky, aby se pes mohl protáhnout, vyvenčit a napít. Ideálně plánujte zastávky každé 2 až 3 hodiny.
S sebou mějte dostatek vody, aby pes mohl v průběhu pít. Výborné jsou cestovní napáječky, ze kterých se pes může pohodlně napít. Pokud cesta potrvá déle, přibalte také občerstvení, nejlépe granule. Nedoporučuje se krmit psa těsně před cestou, aby se předešlo nevolnosti.
Pokud Váš pes cestování nesnáší velmi dobře, vezměte s sebou jeho oblíbenou hračku nebo deku. Známý předmět může pomoci zmírnit úzkost spojenou s cestováním. Pokud jsou cesty velice obtížné, je možné využít léky proti úzkosti nebo nevolnosti. O tom se ale vždy poraďte s veterinářem, který Vám doporučí konkrétní řešení.
A nakonec, nikdy nenechávejte psa samotného v uzavřeném autě, i když se chystáte pouze na krátkou zastávku. Teplota uvnitř auta může rychle stoupat, a pak bývají následky fatální.
Náležitosti pro cestování do zahraničí
Pokud se chystáte na cestu do zahraničí, nezanedbejte přípravu. Je důležité zajít s pejskem na veterinu, kde bude zkontrolován zdravotní stav. Zároveň získáte doporučení na opatření, která mohou být potřebná.
Cestujete-li po zemích EU, ujistěte se, že Váš pes má platný čip, který odpovídá unijním normám. Dále je potřeba zařídit pas, který lze získat u veterináře. A stejně jako na úřadech, vše řešte s dostatečným předstihem.
Dalším důležitým bodem je platné očkování proti vzteklině. Po provedení prvního očkování může pes vycestovat po uplynutí 21 dní, pokud se jedná o přeočkování, vycestování nic nebrání. Některé země mohou vyžadovat i další náležitosti, jako je například odčervení. Konkrétní pravidla pro cestu do různých zemí Vám sdělí veterinář.
Cestování se psem může být skvělým zážitkem, pokud se řádně a včas připravíte a dodržíte veškerá bezpečnostní opatření. Díky tomu zajistíte nezapomenutelný zážitek nejen Vám, ale také Vašemu pejskovi.
Další články
29.11.2024
Jak označit hospodářská zvířata?
Pokud se chcete stát chovatelem hospodářských zvířat, je důležité vědět, která zvířata je nutné označovat a jakým způsobem. Tuto problematiku blíže popisuje plemenářský zákon a jeho prováděcí předpis – vyhláška o označování zvířat.
Přečíst článek27.11.2024
Jak vypadá nachlazení u psa?
U lidí je nachlazení zcela obvyklým zdravotním problémem spojeným především s podzimním a zimním obdobím. Jak to ale je u našich domácích mazlíčků? Může se i pes nachladit podobně jako lidé?
Přečíst článek25.11.2024
Jaké byliny jsou vhodné pro zvířata?
Řada lidí s oblibou využívá léčivé byliny v případě méně závažných zdravotních potíží. Ne každý však ví, že některé z těchto bylin mohou být využity i u našich zvířecích přátel. U pastevně chovaných hospodářských zvířat bylo dokonce pozorováno a prokázáno, že si sama vybírají některé druhy bylin, pokud mají zdravotní potíže.