Jak často měnit podestýlku králíkovi?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.02.2024

Jak často měnit podestýlku králíkovi?

Podestýlka je důležitou součástí péče o králíka, která má velký vliv na jeho zdraví a celkovou pohodu. Správná údržba je zásadní pro zachování čistoty prostředí a prevenci zdravotních problémů. Ale jak často byste ji měli měnit?


Proč podestýlku?

Podestýlka pro zakrslé králíky je důležitou součástí každé klece. Ať už je součástí toalety, na kterou učíte králíka chodit, či je volně rozprostřena po kleci. V tom případě tvoří formu zábavy a krátí tak ušákovi dlouhé chvíle a napomáhá vytvořit větší pohodlí. Proto je důležité věnovat pozornost správnému materiálu, který bude vhodný z hlediska absorpce zápachu, ale bude také šetrný k tlapkám. Králíci v kleci tráví celý den, tak vybírejte kvalitní stelivo.


Výběr vhodné podestýlky

Existují různé typy podestýlky a na Vás je výběr té ideální. Vyzkoušejte více druhů a vyberte ten, který Vašemu králíčkovi vyhovuje nejvíce. Můžeme je dělit podle různých vlastností. Existuje varianta, která neutralizuje pach zvířete. Bezprašné jsou bezpečnou volbou, jelikož nehrozí vdechnutí malých částí. Ekologické jsou rozložitelné v přírodě a jsou výbornou volbou pro alergiky. Antimikrobiální mají antibakteriální a antiseptické vlastnosti, zároveň účinně pohlcují pachy a sají vlhkost. Rozmyslete tedy, jaké výhody podestýlky upřednostníte.


Vhodný materiál

Některé typy podestýlky jsou schopny absorbovat vlhkost lépe než jiné. Nejoblíbenější bývají hobliny, které dobře sají, na druhou stranu nemají takovou schopnost pohlcovat pachy. To pak podněcuje k častější výměně. Další skupinkou jsou podestýlky hrudkující (např. kočkolit), které po absorpci tekutiny vytvoří hrudku, kterou jednoduše odstraníte. Také jsou podestýlky nehrudkující, které mohou být kukuřičné, z lisovaných pilin či z přírodní buničiny. Tyto druhy velmi dobře sají, a tak vydrží i několik dní. Poslední skupinkou je seno, které je vhodné jako podestýlka na odpočinek, ne do toalety. Nemá totiž dobré savé vlastnosti a brzy zapáchá. Myslete na to, že by seno mělo být spíše potravou. Pokud stále váháte v otázce potravy u králíků, přečtěte si článek „Čím krmit zakrslého králíka“ a „Jak často krmit zakrslého králíka“ kde se touto problematikou zabýváme.


Pozor na zdravotní potíže

Pokud má Váš králíček nějaké zdravotní potíže, je pravděpodobné, že bude nutné podestýlku měnit častěji.


Jak často tedy měnit?

Obecně platí, že podestýlku byste měli měnit minimálně jednou týdně. Avšak záleží na použitém materiálu, jeho vlastnostech a na individualitě králíčka. Je důležité zkoušet a sledovat potřeby Vašeho mazlíčka a zajistit, aby měl vždy čisté a hygienické prostředí. Pravidelnou údržbou zajistíte pevné zdraví zakrslého králíka.


Další články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.

Přečíst článek
Chov alpak a lam

30.03.2025

Chov alpak a lam

Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.

Přečíst článek
Jak psovi ostříhat drápky?

24.03.2025

Jak psovi ostříhat drápky?

Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.

Přečíst článek