Jak má vypadat kurník, aby v něm slepice byly spokojené
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

07.10.2022

Jak má vypadat kurník, aby v něm slepice byly spokojené

Každý chovatel slepic, který má své opeřené svěřenkyně rád, by se měl postarat o to, aby měly ty nejlepší možné podmínky pro život. Nejde přitom jen o to slepicím dopřávat kvalitní krmení, ale také je nutné jim zařídit domov, ve kterém se budou cítit dobře a budou v něm v bezpečí. Z dobře postaveného, vybaveného a pečlivě udržovaného kurníku mají ve výsledku radost nejen slepice, ale také jejich chovatelé, protože spokojené, nestresované slepice lépe prospívají – a to znamená více vajec a když na to přijde, tak i více chutnějšího masa.

Základní požadavky na kurník

V případě, že s chovem slepic chcete teprve začít nebo už je máte a plánujete jim zařídit nový domov, můžete buď koupit hotový kurník, sami si ho postavit, nebo lze kurník vytvořit například z již postavené kůlny či přístavku u stodoly. Každopádně platí, že v kurníku musí být sucho – toho se mj. docílí kvalitní izolací stavby od země, případně dřevěné kurníky se z tohoto důvodu často staví vyvýšené, čímž je naprosto vyloučené vzlínání vody ze země. U vyvýšených kurníků jako bonus venku vznikne praktický krytý prostor, kam se slepice budou moci schovat před slunce či lehkým deštěm.

Vchod do kurníku musí slepicím umožňovat snadný průlez ven do venkovního výběhu i zpět dovnitř, jeho výška by tak měla být alespoň 50 centimetrů a šířka 30 centimetrů. Kurník samozřejmě potřebuje dvířka, jinak riskujete že do něj v noci zavítá kuna nebo jiná šelma. Pokud chcete zavírání dvířek vyřešit chytře, neocenitelným pomocníkem jsou automatická dvířka s časovačem, která se o otevření i zavření dvířek postarají každé ráno, respektive večer za vás.

Od věci rozhodně nejsou ani okna, aby bylo v kurníku denní světlo a abyste ho mohli během horkých dnů vyvětrat. Jestliže kurník okna nemá, lze denní světlo suplovat pomocí žárovky s časovačem.

Vybavení kurníku

V kurníku pak nesmí chybět hřady (bidýlka), na kterých slepice spí a odpočívají. Ideální jsou hřady z kulatiny s průměrem okolo 5 centimetrů nebo latě takové šířky profilu. Umístěné mají být kus nad zemí, ve výšce asi od půl do jednoho metru. Často se dává více hřad vedle sebe – v takovém případě je mezi nimi vhodné nechat mezeru nejméně 40 centimetrů, aby si slepice navzájem nepřekážely. Rovněž počítejte s tím, že na jednu slepici připadá asi 30 centimetrů délky hřadu.

Dalším důležitým vybavením kurníku jsou snášková hnízda. Díky snáškovému hnízdu se spádovým dnem se vejce odkutálí do zásobníku, kde se nemůže zašpinit ani nemůže dojít k jeho poškození. Snášková hnízda umístěte někam do rohu kurníku, kde budou mít slepice potřebný klid. O jedno hnízdo se může dělit několik (zhruba 5) slepic najednou. Dostupná jsou nejen samostatná snášková hnízda, ale také spojená hnízda pro několik současně snášejících slepic.

Podestýlka pro čistotu a pohodlí

Zapomenout byste neměli ani na podestýlku. Podestýlka je velmi důležitá především v zimě, kdy slepice v kurníku tráví spoustu času. Sláma nebo hrubé hobliny z měkkého dřeva je zahřejí a mohou si v nich zahrabat. Díky dobrým absorpčním vlastnostem slámy či hoblin se v podestýlce navíc ztratí slepičince.

V zimě slepice udržte v teple

Budete-li chtít po slepicích produkci vajec i v zimě, je třeba v kurníku udržovat dostatečnou teplotou, alespoň zhruba 10 °C. Z toho důvodu je v kurníku potřeba elektrická zásuvka, do které zapojíte vhodné topné těleso. Dřevěné kurníky můžete pro lepší izolaci tepla za zvlášť mrazivých dnů přikrýt plachtou, přes kterou se slepice snadno dostanou z kurníku i zpět dovnitř. Dobrou volbou materiálu plachty je například jutová tkanina.

Další články

Jak založit akvárium?

15.04.2025

Jak založit akvárium?

Vlastní akvárium není jen krásná dekorace, ale skutečný kousek přírody, který přinese do našeho domova klid a harmonii. Pozorování barevných rybek, jemné vlnění rostlin a tiché šplouchání vody mají prokazatelně uklidňující účinky na mysl. Pokud Vás také láká vytvořit si svůj vlastní vodní svět, připravili jsme jednoduchý návod, jak na to.

Přečíst článek
Jak na zpracování vlny?

07.04.2025

Jak na zpracování vlny?

Ruční zpracování vlny má dlouholetou tradici. Jedná se o výjimečný materiál se skvělými vlastnostmi. Než se ale z vlny stane například svetr, musí projít dlouhou cestu různých úprav. Jaké kroky se tedy musí udělat?

Přečíst článek
Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.

Přečíst článek