Jak na chov činčily?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.04.2025

Jak na chov činčily?

Chov činčil si získává stále větší oblibu díky jejich roztomilému vzhledu, přátelské povaze a mimořádně hebké srsti. Tito malí hlodavci, původem z jihoamerických And, byli v přírodě téměř vyhubeni kvůli lovu na kožešinu. Dnes se činčily chovají převážně jako domácí mazlíčci. Jsou to noční zvířata, která většinu dne prospí a aktivní jsou až po setmění. Jsou velmi společenské, proto se doporučuje chovat je alespoň v páru. Průměrná délka života činčil je 10–15 let, přičemž ojediněle se mohou dožít až 20 let.

Ubikace

Činčily jsou zdatní lezci a skokani, proto potřebují prostornou ubikaci – ideálně vysokou klec nebo voliéru s možností šplhání a skákání. Klec by měla být umístěna v klidnější části bytu, chráněné před přímým slunečním zářením, topením, průvanem a vysokou vlhkostí. Ideální teplota pro chov se pohybuje mezi 18–22 °C. Činčily jsou citlivé na přehřátí, proto je důležité, aby jejich prostředí nebylo příliš teplé.


Do vybavení klece patří krmítko, napáječka, domeček na spaní, jesličky na seno a koupací miska s jemným pískem. K obohacení prostředí je vhodné přidat dřevěné hračky, prolézačky a větve z ovocných stromů, které napomáhají obrušování zubů. Činčily také ocení patra a schůdky, po kterých mohou šplhat.

Krmení

Činčila je výhradně býložravec, jejíž strava v přírodě je velmi dietní a bohatá na vlákninu. Základem jejího jídelníčku je kvalitní seno, které musí být neustále k dispozici. Seno přispívá ke správné funkci trávicí soustavy, podporuje obrušování zubů a poskytuje důležité živiny a energii.


Doplňkově lze podávat granule nebo pelety speciálně určené pro činčily, s vysokým obsahem vlákniny a nízkým podílem tuku. Čistá pitná voda musí být k dispozici nepřetržitě. Jako příležitostné pamlsky lze nabídnout kousky sušeného ovoce (např. jablka, šípky) nebo zeleniny (mrkev). Na okusování jsou vhodné větve ovocných stromů bez listů a plodů. Činčilám nesmíme podávat nadýmavou zeleninu, mokrou nebo zapařenou trávu ani jakékoliv živočišné produkty.

Březost a odchov mláďat

Činčily dosahují pohlavní dospělosti již ve věku 4–5 měsíců. Pokud si nepřejeme odchov mláďat, je nezbytné samce a samice oddělit ještě před dosažením této věkové hranice. Páření probíhá obvykle v nočních hodinách.


Samice je březí přibližně 110–116 dní a rodí 1 až 5 mláďat. Za rok může mít až dva vrhy. Mláďata se rodí osrstěná a s otevřenýma očima, což jim umožňuje rychle se zapojit do běžného života. Matka mláďata odstavuje ve věku 8–12 týdnů. Od narození musí mít mláďata přístup k dostatku sena, vhodného krmiva a vody, aby se správně vyvíjela.

Další články

Užiteční živočichové na zahradě

02.07.2025

Užiteční živočichové na zahradě

Zahrádkaření je velmi oblíbené – snad každý má kolem sebe někoho, kdo pěstuje vlastní zeleninu, květiny nebo bylinky. Pěstování vlastní úrody přináší radost, relaxaci i pocit soběstačnosti. Na zahradách se ale nevyskytují jen rostliny – jsou tu i další obyvatelé, kteří si zaslouží naši pozornost.

Přečíst článek
Jak krmit prasata?

01.07.2025

Jak krmit prasata?

Prasata patří mezi nenáročná hospodářská zvířata, ale i u nich platí, že kvalita krmiva se výrazně odráží na růstu, zdraví i užitkovosti. Ať už chováte selata, prasnice nebo výkrmová prasata, správně sestavená krmná dávka a dostatek čisté vody jsou naprostým základem. V tomto článku se podíváme na klíčové zásady výživy prasat v domácích podmínkách.

Přečíst článek
Druhy sýrů a odkud pochází

24.06.2025

Druhy sýrů a odkud pochází

Sýr není jen eidam na chlebu. Na světě existují stovky druhů sýrů – plísňové, tvrdé, čerstvé, tažené... Každý region má svůj typický sýr, který odráží místní tradici i chuť. Pojďme se podívat, odkud některé slavné sýry pochází.

Přečíst článek