Autor: Pavel Frček
29.04.2024
Jak na zdravou srst u psa
Psí srst nezastává pouze estetickou funkci, ale je to odraz celkového zdraví a pohody. Pokud chcete, aby srst Vašeho pejska byla zdravá a lesklá, musíte se o ni řádně starat. To nezahrnuje pouze kartáčování, ale především výživnou stravu. Přeci jen vše, co pejsek sní, se ihned odráží na jeho kůži a kožíšku. Správnou péčí předejdete onemocnění kůže a vypadávání srsti u psa. Chlupáč pak bude jak ze žurnálu.
Vyvážená strava
Správná výživa je základem každé zdravé srsti. Proto dohlížejte na to, aby pejsek dostával kvalitní krmivo, bohaté na proteiny, omega-3 mastné kyseliny a další živiny, které pomáhají udržovat srst zdravou a lesklou. Při výběru krmiva sledujte složení, vyvarujte se obsahu umělých barviv a dochucovadel. Naopak uvítejne zdraví prospěšné látky a vitamíny pro psa. Jestli si nejste jistí, jaké krmivo je pro Vašeho psa nejlepší, poraďte se se svým veterinářem. Pokud chcete pejskovi dopřát co nejvíce živin, vstupují do hry doplňky stravy pro psy a vitamíny pro psy na srst. Velice často se využívá lososový olej, který je bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Ty přispívají k lesklé srsti a zdravé kůži.
Pravidelná hygiena
Zdravý pes a jeho srst je také odrazem správné hygieny. Pravidelná koupel je důležitá pro odstranění nečistot a odumřelých kožních buněk. Ale pozor, příliš časté koupání ze srsti odstraňuje přírodní oleje, což vede k suchosti a lámavosti. Proto se doporučuje pejska koupat pouze 1-2x ročně, dle potřeby. Před mytím ho pořádně vykartáčujte, aby se šampon dostal až na kůži. Využívejte výhradně produkty určené pro psy. Šampony určené lidem by mohly způsobit svědění kůže u psa.
Kartáčování
Pravidelným kartáčováním přispějete k odstranění starých a odumřelých chlupů, zároveň snížíte tvorbu kožního mazu a stimulujete cirkulaci krve. Frekvence kartáčování závisí na délce srsti a typu psa. Obecně by mělo být prováděno i několikrát týdně, u dlouhé srsti denně, především pokud zaregistrujete nadměrné línání u psa. A jak česat psa? V tom nehledejte nic složitého. Pořiďte kartáč či hřeben, který bude vyhovovat pejskovi a délce jeho srsti a jednoduše od hlavy směrem k ocasu zbavujte odumřelých chlupů.
Pozor na parazity!
Paraziti v psí srsti dokáží způsobit pěknou neplechu. Nejčastěji se v kožíšku usadí blechy, klíšťata nebo všenky. Ty způsobují svědění, poškozují srst a způsobit mohou také kožní infekce. Pravidelnou kontrolou a preventivními opatřeními, jako jsou antiparazitní obojky, pipety nebo spreje, můžete úspěšně předcházet těmto nepříjemným problémům.
Návštěvy u veterináře
Pravidelné návštěvy veterináře jsou důležité pro včasné odhalení nemocí. Pokud se vyskytne kožní choroba u psa, je důležité co nejrychleji reagovat a zahájit léčbu. Veterinář Vám dále může poskytnout doporučení ohledně péče o srst Vašeho pejska.
Zdravá srst je ukazatelem celkového zdraví Vašeho psa. Pravidelná péče, vyvážená strava, doplňky pro psy a pozornost mohou zajistit, že Váš pejsek bude mít krásnou, lesklou a zdravou srst. V případě změny stavu srsti, konzultujte včas problémy s veterinářem.
Další články
19.11.2024
Jak připravit králíky na zimu?
Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.
15.11.2024
Může pes kosti?
Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.
Přečíst článek13.11.2024
Jak ochránit psí tlapky v zimě?
Zimní radovánky milují nejen děti, ale také naši čtyřnozí přátelé. Zároveň ale chladné a mrazivé počasí přináší nepříjemnosti, které se týkají i psích tlapek. Péče o ně je proto neodmyslitelnou součástí těchto mrazivých dnů. Sníh, posypová sůl a teploty pod bodem mrazu mohou způsobit nemalé potíže, jako je podráždění, popraskání nebo bolestivost. Jak tedy v zimě psí tlapky nejlépe ochránit?
Přečíst článek