Jak přilepšit zvěři v zimě?

Autor: Juraj Korim

14.12.2023

Jak přilepšit zvěři v zimě?

Pro divokou zvěř je zimní období velmi náročné na přežití. Pokud si před zimou nevytvoří dostatečné tukové zásoby, může dojít až k úhynu. Stejně tomu tak je i v případě, že do krmelců přineseme nevhodné potraviny. Jak tedy zvěři v zimním období přilepšit tak, abychom jí neublížili? 

Kdy začít?

Obecně převládá názor, že přikrmovat stačí pouze v zimě, až když teploty klesnou pod bod mrazu a povrch země pokryje sněhová nadílka. Tak tomu ale není. Vhodné je začít již na podzim, aby si zvěř stihla vytvořit dostatečnou tukovou zásobu. Po příchodu zimy bude přežití jednodušší. I tak je třeba v průběhu mrazů lesním zvířatům přilepšit, aby se nepustila například do Vašich stromků. 

Co jim dopřát?

Ne každá potravina, kterou do krmelce přineseme, bude mít prospěšný vliv na trávicí trakt zvěře. Zde uvádíme základní seznam toho, čím určitě nešlápnete vedle. A pokud si nejste krmivem jistí, zajděte se zeptat za myslivci, ti Vám rádi poradí.


Základním doplňkovým krmivem je sůl, díky které budou doplněny potřebné minerály a napomůže správnému trávení. Sůl podávejte ve formě lizu nebo kuchyňské soli v kuse. K dostání jsou také pasty, které se namažou například na pařez a ztvrdnou.


Dále se krmivo rozděluje do tří sekcí, v krmelci by měla být zastoupena každá z nich. První jsou objemová krmiva, která jsou pro zvěř nejpřirozenější potravou. Patří mezi ně například seno, jetel, trávy, byliny, letniny, vojtěška či sušené maliní. Základem je podávat tato krmiva řádně vysušená.


Další složkou jsou krmiva jadrná, kam řadíme obiloviny, avšak pro zvěř je vhodný pouze oves, který jako jediný nezpůsobuje trávicí potíže. Radost uděláme kaštany, žaludy, hrachem, kukuřicí či bukvicemi. Avšak nic se nemá přehánět, a tak dejte pozor především u kaštanů, které ve větším množství způsobují trávicí obtíže. Právě tato krmiva je vhodné podávat již od podzimu, jsou totiž hlavním zdrojem energie a zvěř si díky nim vytvoří dostatečnou tukovou zásobu.


Pro doplnění tekutin a vitamínů se podávají krmiva dužnatá, mezi která patří ovoce – nejvhodnější jsou například jablka, hrušky, švestky nebo meruňky, a zelenina – brambory, mrkev či krmná řepa. 

A co pečivo?

V zásadě nedoporučujeme sušené pečivo zvěři předkládat, aby nedošlo k trávicím obtížím. Je ho totiž třeba velice pečlivě usušit, nemělo by být solené, plněné a už vůbec ne plesnivé. Aby pečivo dále nenasáklo vlhkost, je třeba ho podávat, když mrzne. Navlhlé může způsobit fatální následky. Stejně tak tomu je i s ostatní lidskou stravou. Je tedy lepší se těmto potravinám úplně vyhnout. Proto pečivo nelze doporučit.

Kam krmivo umístit?

Nejlepší volbou pro umístění krmiva jsou krmelce. Pokud o žádném ve Vašem okolí nevíte, zajděte se zeptat za myslivci. Ti mají na starost veškerou péči o zvěř a její přikrmování. Další možností je umístit potravu na zem, kde si ji zvířata bez problému najdou. V krmelci to však bude vypadat úhledněji.


Nezapomínejme tedy na zimou ohrožená zvířata a dopřejme jim potřebné živiny. Pokud se budeme řídit základními pravidly, můžeme jim tímto krokem výrazně pomoci.

Další články

Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou

16.05.2025

Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč skot tráví hodiny přežvykováním a pes naopak potravu téměř ani nekouše? Je to kvůli odlišnému typu trávení. Zatímco někteří živočichové mají jednoduchý žaludek, jiní zvládli evoluci s několika oddíly, mikrobiálním trávením nebo dokonce pomocí kamínků. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými skupinami zvířat? 

Přečíst článek
Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších

15.05.2025

Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších

O tom, že existují různá plemena ovcí, slyšel asi každý. Ale věděli jste, že i vlna může mít mnoho druhů? Nezískáváme ji jen z ovcí, ale také z lam nebo dokonce z králíků.  

Přečíst článek
Druhy dojení a typy dojíren

14.05.2025

Druhy dojení a typy dojíren

Dojení je každodenní součástí chovu dojnic – způsoby jeho provádění se však mohou značně lišit. Od tradičního ručního dojení až po moderní robotické systémy, každá farma si vybírá řešení, které vyhovuje jejím potřebám a možnostem. Liší se i samotné dojírny – prostory, kde se dojení provádí. V tomto článku si projdeme základní typy dojení a typy dnes používaných dojíren. 

Přečíst článek