SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak připravit zahradu na jaro?

Autor: Juraj Korim

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).

Jarní úklid

Jarní úklid je nezbytným prvním krokem, pokud jste tak již neučinili před zimou. Je třeba shrabat spadané listí, odstranit popadané větve a plevel ze záhonů. Projděte zahradu a zlikvidujte všechno, co pod nápory mrazů nepřežilo. Zjistěte stav zahradního nábytku a pusťte se do oprav. Neopomeňte také kontrolu zahradnického náčiní, které budete potřebovat.


Příprava půdy

Půda je základem zdravé zahrady. Zkontrolujte její kvalitu a podle potřeby ji upravte. Pokud jste se tomu věnovali již na podzim, máte teď o něco méně práce. To budete mít i v případě, že jste přes zimu chránili záhony přírodním mulčem. Materiál pouze zapracujte do hloubky 10-20 cm. Takto je zemina dostatečně připravena.


Jestli jste záhony nechali odkryté, přichází čas na provzdušnění půdy pomocí rýče a odstranění plevele s kořínky. Půdu zryjte přibližně do 30 cm. Také nezapomeňte na jarní hnojení. Půdu promíchejte s kompostem nebo s hnojivy, aby se zlepšila struktura a životnost. Nechte cirka tři týdny odpočívat, až poté se vrhněte na sázení.


Příprava trávníku

Stejně jako se věnujete přípravě záhonů, nesmíte zapomenout také na trávník. Správný čas nastává ve chvíli, kdy půda rozmrzne a bude dostatečně vyschlá. Mezitím můžete zahradu projít a pozorovat, zda se na trávníku nerozšířila některá z chorob (např. plíseň sněžná) či trávník na některých místech nezřídl. V tom případě trávu v těchto místech vytrhejte a vysejte novou. Přidat můžete trávníkový substrát, který zlepší kvalitu půdy. Především u trávníků starších tří let je dobré pustit se do vertikulace, aby došlo k provzdušnění. Také jej nezapomeňte pohnojit.


Kdy hnojit zahradu?

Hnojivo do zahrady neodmyslitelně patří. Mělo by být používáno pravidelně, dvakrát až třikrát za rok, aby rostliny měly dostatek živin. A právě na jaře, když vše začíná růst, přichází ten čas. Nejčastěji se užívají hnojiva bohatá na dusík, fosfor a draslík.


Sázení a setí

Půda je připravená, plná živin, a tak přichází další krok – výsadba a výsev rostlin. Mějte na paměti vhodný čas pro každou rostlinu a dbejte na správnou hloubku a odstup mezi rostlinami. V průběhu března přichází postupně čas na předpěstování sazenic paprik, brokolice, rajčat a melounů. Na přelomu března a dubna se pusťte do výsadby ředkviček, mrkve, petržele, cibule, česneku a dalších. V dubnu lze na záhony vysévat téměř všechny druhy zeleniny a bylin.


Stromy a keře

Na jaře je nejvyšší čas prořezat ovocné stromy a okrasné keře. Tím je zbavíme starých větví a zvýšíme plodnost. Soustřeďte se na jabloně, hrušně, slivoně, broskvoně a meruňky. Naopak je tomu u višní a třešní, které se prořezávají až po sklizni. Jaro je vhodné také pro výsadbu některých stromů a keřů – například nektarinky, maliníky, meruňky, jehličnany a některé okrasné listnaté stromy.


Příprava zahrady na jaro není pouze o fyzické práci, ale i o plánování a přemýšlení. Díky pečlivé přípravě se můžete těšit na kvetoucí a zdravou zahradu po celou sezónu.


Další články

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

16.05.2024

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

Hmyz a nejčastěji mouchy ve stáji mohou být pro hospodáře a jejich zvířata velkým nepřítelem. Pokud nezačnete proti hmyzu účinně bojovat, hrozí zdravotní problémy, například šíření nebezpečných chorob a ekonomické ztráty. Přestože se hmyzu nadobro nikdy nezbavíte, existuje řada způsobů, jak tento problém úspěšně eliminovat a zamezit tak přemnožení. Zde je několik užitečných tipů, jak na hmyz ve stáji. 

Přečíst článek
Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

15.05.2024

Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

Bohužel, jako každé zvíře, jsou i slepičky náchylné k různým nemocem. Nemocné slepice většinou poznáte snadno. Mezi nejčastější příznaky nemocí slepic se řadí únava, apatie, nechuť k jídlu a snížená snáška vajec. Ve většině případů následuje náhlé úmrtí slepice. Podívejte se s námi na slepice a jejich nemoci, které se nejčastěji vyskytují, a jak jim účinně předcházet.

Přečíst článek
Co nesmí jíst kočka?

14.05.2024

Co nesmí jíst kočka?

Jako majitelé koček poskytujeme našim chlupáčům tu nejlepší péči. Občas jim možná chceme dopřát až tak moc, že jim tím spíše ublížíme. Ne všechno, co chutná nám, je totiž vhodné i pro naše kočičí přátele. Některé potraviny a látky jsou pro kočky nevhodné, nebo dokonce toxické. Co je jedovaté pro kočky?

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.