Jak se postarat o slepice, aby přečkaly zimu bez problémů?

Autor: Juraj Korim

23.10.2023

Jak se postarat o slepice, aby přečkaly zimu bez problémů?

Pokud chcete, aby Vaše slepičky zimu přečkaly bez úhony, věnujte pozornost správné přípravě během podzimu a následné péči, která bude potřeba po dobu chladných dnů. Toto období je totiž pro slepice velice náročné. Tak jim usnadněte práci a pomozte s tím, co potřebují. 

Příprava kurníku

Základem je přizpůsobení kurníku chladu a větru. Vše začíná již před zimou, kdy je jako první potřeba vyčistit a vydezinfikovat kurník, napáječky, krmítka a bidýlko. Vzhledem k tomu, že se v teplém a vlhkém kurníku rozmnožují paraziti, je dobré využít čmelíkostop jako prevenci proti zamoření. Využít můžete také domácí roztok z vody a octa. 


Dále se zaměřte na stav kurníku. Pokud někde objevíte vadu, opravte ji, správná izolace je základ. Teplota uvnitř by se v chladném období měla pohybovat kolem 15-20 °C, je tedy nutno slepičkám domov zateplit (využijte polystyren, vatu či slámu), případně vyhřát za pomocí keramických žárovek či infražárovek. Podlahu je vhodné izolovat vrstvou slámy nebo dřevěnými hoblinkami. To platí především u chovatelů, kteří bydlí na odlehlých místech, kde jsou zimy krutější než ve městě. 


Nezapomínejte na pravidelný úklid, který by se v tomto období měl odehrávat alespoň jednou týdně. Má to prostý důvod, vzhledem k tomu, že slepičky budou trávit spoustu času v kurníku, bude většina trusu právě tam. Trus se rychle rozkládá a uvolňuje dusík, což vede k zápachu a rizikové vlhkosti. Proto se samozřejmě musí i pravidelně větrat. Relativní vlhkost by uvnitř měla být kolem 50 až 70 %. 


Aby slepice i nadále snášela jedno vejce denně, potřebuje kolem 12 hodin světla. Jak to v zimě zařídit? Jednoduše rozsviťte ideálně 2-3 hodiny ráno před rozedněním. Nebojte, vstávat nemusíte. Světlo můžete regulovat pomocí časového spínače.

A co výběh?

Určitě se nemusíte bát v zimě slepičky vypustit ven. Když teploty neklesnou pod -10 °C, rády se podívají po okolí. Ovšem při nižších teplotách je raději nechte zavřené. Pokud bude ve výběhu napadaný sníh, pravděpodobně se do toho žádná z nich moc nepohrne, avšak když sníh odstraníte, půjdou s chutí. 

Voda, základ všeho

Čistou a čerstvou vodu zajišťujte po celý rok a na tom se ani v zimě nic nemění. Kontrolovat a měnit byste ji ale měli každý den, jelikož může zamrzat. Tomu se můžete vyhnout za pomocí topných vyhřívacích desek pod napáječky, které udržují teplotu vody. 

Krmná dávka musí být vyšší

V zimě počítejte s tím, že slepičky mají vyšší energetický výdej kvůli udržení tělesné teploty, tudíž je nutno zvýšit krmnou dávku o asi 10 % oproti létu. Přidejte jim tedy i něco navíc ke krmné směsi, přeci jen v zimě si nevysbírají venku to, co potřebují. Můžete zvolit například kukuřici nebo slunečnici, což jsou bohaté zdroje energie. Samozřejmostí by měly být minerální doplňky a seno (nejlépe sušené kopřivy nebo sušené vojtěšky), zařadit můžete také brambory, pšenici či ovesné vločky. 

Pozor!

Pokud jsou slepice vystaveny dlouhodobému mrazu a vlhku, hrozí omrzliny hřebenů a laloků. Mažte je proto každý den vazelínou, indulonou nebo tukem. 


Čistý a zateplený kurník, čerstvá voda a zvýšená krmná dávka, to jsou nejdůležitější body, které by si měl pamatovat každý chovatel drůbeže a poctivě se jimi každou zimu řídit. Výsledkem budou zdravé a šťastné slepičky.

Další články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.

Přečíst článek
Chov alpak a lam

30.03.2025

Chov alpak a lam

Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.

Přečíst článek
Jak psovi ostříhat drápky?

24.03.2025

Jak psovi ostříhat drápky?

Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.

Přečíst článek