SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak sledovat zdravotní stav vaší drůbeže

Autor: Juraj Korim

17.01.2024

Jak sledovat zdravotní stav vaší drůbeže

Důsledné sledování zdravotního stavu Vašich slepic představuje klíčový prvek v prevenci nemocí, zvláště v období zimy, kdy se zvyšuje riziko výskytu ptačí chřipky. Pro udržení zdraví a vitality drůbeže je třeba dbát na několik důležitých opatření, která pomáhají minimalizovat nebezpečí vzniku onemocnění.

Prevence a hygiena – nutný standard pro zdravé slepice

Hygienická péče a preventivní opatření mají významný vliv na zdravotní stav slepic. Je nutné zajistit čisté prostředí a sledovat zdroje pitné vody a krmiva, aby nedocházelo k jejich kontaminaci trusem divokých ptáků. Omezení kontaktu zdravých slepic s volně žijícími zvířaty je zásadní pro snížení eventuálního přenosu nemocí. Jako účinné ochranné opatření lze využít zasíťování výběhů, čímž se omezuje fyzický kontakt drůbeže s okolím.

Identifikace nemocných slepic

Rozpoznání infekce může být u drůbeže obtížné. Nemocné slepice totiž mohou v závislosti na nejrůznějších faktorech vykazovat široké spektrum symptomů. Mezi příznaky, u kterých je třeba zpozornět, patří průjem, zvýšená žíznivost, pokles v produkci vajec nebo narušené skořápky. Alarmující je samozřejmě také neočekávaný úhyn. Ve chvíli, kdy se objeví jakékoliv podezřelé symptomy, je nutné okamžitě informovat veterinární správu o stavu Vašeho chovu.

Šíření nákazy

Významné riziko šíření infekcí je spojeno se vzájemným kontaktem zdravé a nemocné drůbeže na trzích a podobných akcích, kde je k tomu mimořádně velká příležitost. Nebezpečná může být také kontaminace nářadí, popř. osob, které se s drůbeží následně dostávají do styku. Zamezit tomuto přenosu je možné striktním dodržováním hygienických zásad, dezinfekcí a zákazem vstupu nepovolaných osob do prostor, kde jsou slepice chovány.

Nemocné slepice v zimě

V zimě je riziko závažných nemocí, jako je ptačí chřipka, vyšší než kdy jindy. Aby bylo možné před ní zdravé slepice chránit, existuje systém sledování drůbeže nakažené tímto virem. Je proto nezbytné v případě podezření na zhoršení zdravotního stavu slepic o podezřelých symptomech okamžitě informovat veterinární úřady. To napomáhá rychlé a efektivní reakci orgánů na potenciální výskyt této nemoci a chrání v konečném důsledku i zdraví Vaší drůbeže.

Další články

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

16.05.2024

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

Hmyz a nejčastěji mouchy ve stáji mohou být pro hospodáře a jejich zvířata velkým nepřítelem. Pokud nezačnete proti hmyzu účinně bojovat, hrozí zdravotní problémy, například šíření nebezpečných chorob a ekonomické ztráty. Přestože se hmyzu nadobro nikdy nezbavíte, existuje řada způsobů, jak tento problém úspěšně eliminovat a zamezit tak přemnožení. Zde je několik užitečných tipů, jak na hmyz ve stáji. 

Přečíst článek
Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

15.05.2024

Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

Bohužel, jako každé zvíře, jsou i slepičky náchylné k různým nemocem. Nemocné slepice většinou poznáte snadno. Mezi nejčastější příznaky nemocí slepic se řadí únava, apatie, nechuť k jídlu a snížená snáška vajec. Ve většině případů následuje náhlé úmrtí slepice. Podívejte se s námi na slepice a jejich nemoci, které se nejčastěji vyskytují, a jak jim účinně předcházet.

Přečíst článek
Co nesmí jíst kočka?

14.05.2024

Co nesmí jíst kočka?

Jako majitelé koček poskytujeme našim chlupáčům tu nejlepší péči. Občas jim možná chceme dopřát až tak moc, že jim tím spíše ublížíme. Ne všechno, co chutná nám, je totiž vhodné i pro naše kočičí přátele. Některé potraviny a látky jsou pro kočky nevhodné, nebo dokonce toxické. Co je jedovaté pro kočky?

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.