SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

04.06.2024

Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

Správná péče o psa nezahrnuje pouze stravu a sem tam nějakou procházku. Skutečná péče zahrnuje mnohem více aspektů, které mohou ovlivnit jeho zdraví a pohodu. Pokud jste novým majitelem nebo hledáte tipy pro zlepšení péče o Vašeho stávajícího čtyřnohého kamaráda, je důležité vědět, na co si dát pozor.


Výživa

Jak pečovat o psa? Stejně jako u lidí, vše začíná u stravy. Výživa psa a kvalitní krmivo je základem který by měl obsahovat vyvážené množství živin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů. Sledujte také množství a frekvenci krmení, aby Váš pes nebyl překrmovaný, nebo naopak podvyživený.  

 

Nejčastěji se pejskům podává suchá granulovaná strava, která je přizpůsobena věku a velikosti plemene, případně dalším aspektům – například granule pro kojící fenky. Správně vybrané krmivo zajišťuje vyváženou stravu obsahující veškeré důležité látky. Tuto stravu můžete doplnit masovými konzervami či sem tam pamlsky pro psy. Stále ale myslete na to, že granulovaná směs by měla tvořit 95 % jídelníčku pejska. 

 

Co se týká pitného režimu, k vodě by měl mít pes neustálý přístup. Vodu vždy pravidelně měňte a udržujte ji čerstvou a čistou.  

Pes – hygiena

Správná hygiena psa je také nezbytná pro zdraví našich chlupáčů. Dentální hygiena je obzvlášť důležitá a měla by zahrnovat pravidelné čištění zubů. Nezapomeňte také na stříhání drápků, čištění uší za pomocí speciálního roztoku a mytí srsti podle potřeby. K pravidelnému koupání využívejte přípravky určené přímo pro psy, aby nedošlo k podráždění pokožky. Především delší srst psa vyžaduje speciální péči. Vzhledem k línání, ke kterému dochází většinou dvakrát do roka, je třeba chlupy vyčesávat kartáčem pro psy. 

 

Hygienu dodržujte také na místech, kde pejsek tráví čas. Pokud bydlí v boudě, pravidelně ji čistěte a dezinfikujte. Čistý udržujte také pelíšek nezapomínejte na praní. Čisté misky na vodu a krmení jsou samozřejmostí.  

Fyzická aktivita

Každodenní fyzická aktivita je pro psa nezbytná nejen pro udržení fyzické kondice, ale také pro duševní zdraví. Zdravý pes by měl během dne pravidelně chodit na procházky a běhat. Hry jsou také skvělým způsobem, jak udržet Vašeho pejska aktivního a šťastného. Myslete na to, že pravidelnost je velmi důležitá. Proto se zaměřujte raději na kratší procházkové bloky, místo nárazových dlouhých túr.  

Sociální interakce

Psi jsou společenská zvířata, která potřebují pravidelný kontakt s lidmi, ale i jinými psy. Zajištění sociální interakce je důležité pro duševní pohodu a sociální dovednosti.  

Veterinární péče

Pravidelné návštěvy veterináře jsou základem preventivní péče o Vašeho psa. Veterinární kontrola by měla zahrnovat pravidelné očkování (v ČR povinnost očkovat proti vzteklině), kontrolu zdravotního stavu a preventivní léčbu proti parazitům.  

 

Buďte ostražití a psa pozorujte. Pokud se objeví změny v chování, ve stravovacích návycích nebo ve fyzickém stavu, konzultujte vše s veterinářem.  

Bezpečnost a pohodlí

V rámci důkladné péče o psa, nezapomeňte na zajištění bezpečného prostředí. To zahrnuje například zajištění plotu nebo vodítka při procházkách či odstranění závadných nebo nebezpečných předmětů z míst, kde se pejsek pohybuje.  

 

Pejskovi také zajistěte pohodlné místo na odpočinek a přátelské prostředí. Pokud žije s Vámi doma, pořiďte pohodlný pelíšek. Skvělou volbou je například pelíšek Crocodog, který je ortopedický a zaujme také svou snadnou údržbou. Pokud pejsek žije venku, zajistěte mu bezpečnou a dostatečně velkou psí boudu 

 

Pečování o psa je závazek, který vyžaduje čas, úsilí a lásku. Díky ní si ovšem se svým čtyřnohým přítelem vytvoříte hluboké a trvalé pouto a zajistíte mu dlouhý a šťastný život.  

Další články

Jak vyrobit past na kunu?

26.07.2024

Jak vyrobit past na kunu?

Kuny bývají velice často nežádoucími hosty ve stodolách, staveních, ale také v autech. Jedná se o chytrá zvířata, která jsou také rychlá, což nám značně ztěžuje jejich odchyt. Pokud se Vás návštěva kuny týká a nechcete využít drastičtější metody, můžete si vyrobit vlastní past na kuny. Pojďte se s námi podívat, jak takovou efektivní past vytvořit. 


Přečíst článek
Jak se zbavit čmelíků u slepic?

24.07.2024

Jak se zbavit čmelíků u slepic?

Čmelík kuří je drobný parazit, který napadá drůbež, ale také holuby a další ptactvo. Jeho přítomnost v chovu může způsobovat značné problémy, dá se s nimi ovšem účinně bojovat. Podívejte se s námi na několik praktických rad, jak se zbavit čmelíků v kurníku a jak předcházet jejich opětovnému výskytu. 

Přečíst článek
Kolik vajec snese slepice za rok?

22.07.2024

Kolik vajec snese slepice za rok?

Vajíčka jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. Není tak divu, že jsou slepičky jedním z nejčastěji chovaných druhů domácích zvířat. Dokážete si ovšem představit, jak takové vejce vzniká a co všechno to obnáší? Jak probíhá snůška u slepic a kolik takových vajíček nám je za rok schopna dát se dozvíte níže. Pokud Vás vývoj kuřete ve vejci neláká, lze slepice chovat i bez kohouta, nicméně kohout zaobírá velmi důležitou ochranářskou a oplozovací funkci. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.