Jak správně vybrat krmítko pro drůbež?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

24.02.2025

Jak správně vybrat krmítko pro drůbež?

Pokud se rozhodnete chovat drůbež – ať už kvůli čerstvým domácím vajíčkům nebo pro zpestření jídelníčku křehkým kuřecím, kachním či husím masem – je důležité zajistit jim kvalitní stravu. Spokojenost a užitkovost každého chovaného zvířete úzce souvisí s plným žaludkem!


Krmivo byste měli vždy podávat v krmítku, nikdy přímo na zem. Nejenže tak předejdete jeho znehodnocení plísněmi a jinými patogeny, ale také zajistíte drůbeži lepší přístup ke krmení. Pokud máte možnost, můžete slepicím, husám či kachnám umožnit volný výběh, kde si samy najdou hmyz a další přírodní pochoutky. Nezapomínejte však, že jejich základní krmná dávka by měla být vždy snadno dostupná a na stejném místě, aby si ji nemusely hledat ve volně rozházeném krmivu.

Při výběru vhodného krmítka pro drůbež je třeba vzít v úvahu několik základních kritérií:

Druh chované drůbeže

Asi nejjednodušší je situace u slepic, kde můžeme zvolit prakticky jakýkoliv typ krmítka a řídíme se spíše níže uvedenými kritérii. U ostatní drůbeže zohledňujeme její velikost – pokud se jedná o kuřata, křepelky nebo holuby, je nutné velikost krmítek uzpůsobit jejich tělesné konstituci. Při chovu vodní drůbeže je dobré myslet na to, že husám i kachnám vyhovuje spíše měkké, vlhké krmivo, na které je jejich zobák optimálně uzpůsoben, a proto využíváme nejčastěji různé formy žlabových krmítek a misek

Počet kusů

Při volném chovu je důležité zajistit, aby měl každý jedinec pohodlný přístup ke krmivu. To znamená, že je nutné zvolit dostatečný počet krmítek a rozmístit je v optimální vzdálenosti od sebe. Pokud chováte větší množství drůbeže, například slepic, je lepší použít více menších krmítek než jedno velké. Dominantní jedinci totiž mohou bránit slabším kusům v přístupu k potravě, což vede k jejich strádání a následnému poklesu užitkovosti.

Tento problém se může objevit u jakékoliv drůbeže, ale nejčastěji se vyskytuje právě u slepic. Proto je vhodné mu předcházet už od začátku správnými chovatelskými opatřeními.

Typ použitého krmiva

Drůbež nejčastěji krmíme krmnými směsmi, které mohou být buď suché nebo vlhké. U suchých směsí můžeme použít krmítka nášlapná, tubusová i žlabová, zatímco při použití mokrých směsí je nejlepší vybrat krmítka žlabová, ať již pozinkovaná nebo plastová. Je také možné použít jednoduché misky, jejichž nevýhodou však může být zbytečné plýtvání krmivem při jeho rozhazování kolem. 

Asi nejpopulárnější formou krmítek jsou krmítka tubusová, jejichž výhodou je snadná obsluha a relativně velká ochrana krmiva před plýtváním i zevními vlivy. Můžeme vybírat z celé řady velikostí tubusu s přihlédnutím k počtu chovaných kusů drůbeže. Dobrou volbou může být i umístění krmítka na nožičky, případně jeho zavěšení (vždy ve výšce, která bude snadno dostupná). Tubusová krmítka jsou určená pro krmení sypkými krmivy a krmnými směsmi. 

Samoobslužná krmítka

Nejčastějším typem samoobslužných krmítek jsou krmítka nášlapná. Jejich výhodou je, že dobře chrání krmivo před hlodavci, divokými ptáky a povětrnostními vlivy, ale musíme počítat s tím, že drůbež se je musí naučit používat. Většinou to trvá přibližně týden a po tuto dobu je nutné nabízet slepicím krmení i například z misek nebo jiných krmítek. Do nášlapného krmítka je vhodné umístit velmi atraktivní krmivo, které slepicím chutná, případně je možné ho zpočátku zatížit nějakým závažím, aby se slepice naučily, jak ho mají používat.  Také je u nášlapných krmítek potřeba přizpůsobit jejich počet počtu kusů v hejnu – u většiny typů počítáme jedno krmítko na 4 až 5 jedinců. 

Vlastní výroba krmítka

Pro domácí kutily máme tip na výrobu vlastního krmítka – můžete použít jakoukoliv plastovou nádobu, do které snadno vyvrtáte otvor a umístíte do něj nástavec, kterým krmivo propadává a zároveň je dobře chráněno před povětrnostními vlivy. Rozestup mezi jednotlivými otvory by měl být okolo 15 cm, aby každá slepička měla dostatek prostoru, ve kterém se může pohodlně nakrmit. 

U jakékoliv formy krmení drůbeže nikdy nezapomínejte na zajištění zdroje kvalitní a čerstvé pitné vody!

Další články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.

Přečíst článek
Chov alpak a lam

30.03.2025

Chov alpak a lam

Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.

Přečíst článek
Jak psovi ostříhat drápky?

24.03.2025

Jak psovi ostříhat drápky?

Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.

Přečíst článek