SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak vybrat správnou králíkárnu
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

05.03.2024

Jak vybrat správnou králíkárnu

Pokud jste se rozhodli pro chov králíků, jednou z prvních věcí, kterou budete potřebovat, je vhodné a bezpečné místo k pobytu. Králíkárna je základním vybavením, které je třeba vybírat pečlivě, aby bylo zajištěno pohodlí a bezpečí. Jak tedy zvolit ideální domov pro králíky?


Velikost a prostor

Celý výběr králíkárny se bude odrážet od druhu králíka, který chcete chovat, a také od počtu chovaných mazlíčků.


Myslete na to, že králíci jsou velice aktivní tvorové a potřebují více prostoru k pohybu. Králíkárna by tedy měla být dostatečně velká, aby jim umožnila rozvinout své přirozené chování. Obecně se uvádí, že pro středně velká plemena by měl být kotec velký cca 80 × 120 × 70 cm, pro velká plemena 80 × 140 × 80 cm. Králík má v ideálním obydlí možnost postavit se na zadní a udělat nejméně tři kroky.


Pokud navíc vyberete králíkárnu s výběhem, mazlíček Vám rozhodně poděkuje. Myslete na to, že každý samec a samice by měli mít k dispozici vlastní kotec a dále jeden nebo dva kotce pro mladé.

Materiál

Při výběru králíkárny je důležité zvážit materiál, ze kterého je vyrobena. Ideální jsou králíkárny z bezpečných, neškodných materiálů, jako je například dřevo v kombinaci s kovovými mřížkami nebo pletivem. Takovéto králíkárny Vám vydrží velice dlouho, pokud se o ně ovšem budete řádně starat. Setkat se můžete také s příbytkem, který je zhotoven z pevného plastu. Takový je sice vhodný pro snadnější čištění a údržbu, na druhou stranu ale nedává na výběr tolik různých variant.


Bezpečnost

Zajistěte, aby králíkárna měla bezpečné dveře a zámky, které zabrání úniku králíka a zároveň ho uchrání před nezvanými hosty. Zkontrolujte, zda nejsou ve vnitřním prostoru ostré hrany nebo nebezpečné předměty, o které by se Váš mazlíček mohl zranit. Pozor dejte také na nátěr dřevěných částí, který musí být netoxický a pro králíky nezávadný. Je dost pravděpodobné, že chlupáč bude obydlí okusovat.


Čistota a hygiena

Pravidelné čištění je nezbytné pro zdraví Vašeho králíka a zamezení šíření nemocí. Proto vybírejte takovou králíkárnu, která bude snadno přístupná pro čištění. Výbornou volbou jsou domečky s vyjímatelným dnem, které usnadní čištění a výměnu podestýlky.


Umístění

Umístění králíkárny je také důležité. Zvolte klidné a bezpečné místo, které není vystaveno průvanu, přímému slunečnímu záření nebo extrémním teplotním změnám. Ideální je tedy králíkárnu směřovat na jihovýchod. Králíci jsou citliví na teplo a mohou trpět tepelným stresem. Stejné to je s chladem, který může vést k onemocnění jejich dýchacích cest.


Výhodná králíkárna?

Pokud hledáte dokonalý domov pro Vašeho chlupatého kamaráda, koukněte například na naši dřevěnou králíkárnu Prachatice. Luxusní dvoupatrové obydlí ve slevě je o více než 50 % levnější.


Pokud se Vám podaří pořídit ideální králíkárnu, zajistíte králíkovi šťastný a zdravý život v domácím prostředí. Tomu napomůžete také tím, že budete pravidelně kontrolovat její stav a poskytovat chlupáčovi neustálou lásku a péči.

Další články

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

16.05.2024

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

Hmyz a nejčastěji mouchy ve stáji mohou být pro hospodáře a jejich zvířata velkým nepřítelem. Pokud nezačnete proti hmyzu účinně bojovat, hrozí zdravotní problémy, například šíření nebezpečných chorob a ekonomické ztráty. Přestože se hmyzu nadobro nikdy nezbavíte, existuje řada způsobů, jak tento problém úspěšně eliminovat a zamezit tak přemnožení. Zde je několik užitečných tipů, jak na hmyz ve stáji. 

Přečíst článek
Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

15.05.2024

Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

Bohužel, jako každé zvíře, jsou i slepičky náchylné k různým nemocem. Nemocné slepice většinou poznáte snadno. Mezi nejčastější příznaky nemocí slepic se řadí únava, apatie, nechuť k jídlu a snížená snáška vajec. Ve většině případů následuje náhlé úmrtí slepice. Podívejte se s námi na slepice a jejich nemoci, které se nejčastěji vyskytují, a jak jim účinně předcházet.

Přečíst článek
Co nesmí jíst kočka?

14.05.2024

Co nesmí jíst kočka?

Jako majitelé koček poskytujeme našim chlupáčům tu nejlepší péči. Občas jim možná chceme dopřát až tak moc, že jim tím spíše ublížíme. Ne všechno, co chutná nám, je totiž vhodné i pro naše kočičí přátele. Některé potraviny a látky jsou pro kočky nevhodné, nebo dokonce toxické. Co je jedovaté pro kočky?

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.