Jak vybrat vitamíny a minerály pro slepice
Vitamín D, Magnesium Bisglycinát nebo Tribulus Terrestris. Pravděpodobně jste se s těmito doplňky stravy již setkali a možná je i pravidelně užíváte. Stejně jako vy, i slípky potřebují suplementaci skrze vitamíny a minerály pro ně určené. Tak jako nám lidem, i jim pomohou ke kvalitnějšímu životu. Ve článku si představíme rady a tipy, jak vybírat vitamíny a minerály pro slepice a čím se u toho řídit.
Podpora ve vývoji kuřat
Už i maličké kuřátko by mělo dostávat příkrmné vitamíny pro drůbež. Jak ale zařídit, aby měla malá slípka zabezpečen přísun všeho potřebného? Nemusíte se bát, že byste jim museli několikrát denně chystat hromádky s podpůrnými prostředky. Existují totiž krmné doplňky obsahující veškeré vitamíny a minerály pro slepice. Vitamínové krmivo drůbež zajišťuje optimální hladiny minerálních látek i aminokyselin a obsahuje jejich celkovou denní potřebu. Výživnou směs zamícháte kuřátkům do běžného krmiva a ani tak nepoznají, že jste jim něco „podsunuli“.
Důležité je, aby doplňky stravy neobsahovaly žádné geneticky modifikované suroviny a byly vyrobeny z kvalitních surovin, jako je tomu například u minerálně-vitamínového krmiva pro odchov a chov drůbeže nebo doplňkového minerálního krmiva Vitaplastin s více než 50% obsahem uhličitanu vápenatého.
Podpora imunitního systému
Obranyschopnost kuru ovlivňuje prostředí, ve kterém žije, ale i hladina minerálů v krvi. S věkem se mění i požadavky organismu, kdy přirozená potrava mnohdy nestačí k tomu, aby měly slípky dostatečnou ochranu. Vznikne-li nerovnováha v těle, ovlivní to jejich vitalitu – budou se méně množit, objeví se problémy s užitkovostí a stanou se náchylnější k různým onemocněním.
Vitamíny pro slepice do vody
Snížit rizika spojená s nemocemi lze přidáváním podpůrných látek do napáječky. Skvělým pomocníkem je Optimin D sloužící jako komplexní podpora imunitního systému drůbeže. Stejně jako u krmných směsí, i vitamíny pro slepice do vody musí být podávány v přiměřené míře - nadbytečné dávky jsou spíše na škodu. Pro úlevu od stresu kuru a rychlou regeneraci při indispozici je vhodný i Amivit drůbež. Disponuje speciální technologií, která zamezuje šíření nežádoucích organismů, jelikož brání ulpívání vitamínů na stěnách napáječek.
Rozpustný vitamín C by měl být kvůli velké zátěži zprostředkován opeřeným kamarádkám při přechodu mezi zimou a jarem. Množství se liší u drobné drůbeže a jedincích ve výkrmu, u nichž může znamenat dávkování až 0,04 g na kus za den.
K prevenci proti množení bakterií a nitrobuněčných parazitů, jako jsou například kokcidie, přimíchejte slepicím do tekutin Acidomid. Jeho obrovskou výhodou je i nápomocnost ve stravitelnosti bílkovin a redukce trávicích potíží.
Vitamíny a minerály pro nosnice
Slepicím ve snášce “se šikne” minerál nosnice s uzpůsobeným obsahem – podstatné množství tvoří vápník, jenž působí příznivě na udržení zdravotního stavu slípek a jejich reprodukční schopnosti. Patří mezi prvky, které přispívají k lepšímu zpracování přijaté potravy. Vitamíny pro drůbež obsahuje i bílkovinný koncentrát z vysoce kvalitního sójového šrotu s obsahem látek podporujících plnohodnotnou výživu nosnic během snášky.
Zvýšení reprodukce
Zásadní roli v reprodukci drůbeže mají kohouti. Aby docházelo k rozmnožování, potřebují kvalitní a pohyblivé spermie. Specifický komplex látek Karnivit jim pomůže zdokonalit vitalitu. Novorozená kuřata se budou rodit s větší hmotností a imunitou. Podávejte tento prostředek i jim, aby si udržely odolnost organismu.
Co způsobí nedostatek vitamínů u slepic
Pokud bude slípkám chybět vápník, poznáte to zejména na tenkosti skořápky, která dokonce může i scházet. Hlavní problém pak ale nastává v nesprávné funkci opěrné soustavy (řídnutí kostí) a nervové soustavy. Vitamín D3, jehož zdrojem je během letního období slunce, budou opeřené kamarádky taktéž tu a tam postrádat. Ten se podepisuje na správném zpracování kalcia – je patrné, že jeho samotné doplnění nemusí stačit, jestliže se tělo rozhodne dodatečný vitamín pro drůbež nepřijmout. Vitamín A je extrémně důležitý vitamín pro nosnice – absence požadovaného zásobování má za následek sníženou líhnivost kvůli redukci množství násadových vajec.
Zapomínat by se nemělo i na další potřebné vitamíny pro slepice. Kyselina listová hraje též prim u snášení, patří tedy mezi nezbytné vitamíny pro slepice. Její nedostatek může vést k vypelichání. V neposlední řadě sodík reguluje krevní a osmotický tlak a pomáhá udržovat správné pH v trávicím systému. V opačném případě by kyselé prostředí mohlo kuru způsobovat žaludeční problémy. Stabilní příjem mu tedy zajistíte díky solnému lizu.
Výhra-výhra
Investované peníze do výživových doplňků se vrátí na kondici slípek, snášlivosti a na jejich pohodě, budou tak moci žít důstojně a v harmonii. Věříme, že si nebudete již muset lámat hlavu s křehkými vejci a neobvyklým chováním kvočen.
Další články
09.10.2024
Jak poznat, že je slepice nemocná?
Zdraví slepiček je klíčové pro každého správného chovatele, a proto je důležité vědět, jak rozpoznat příznaky nemocí slepic a jak zajistit, aby Vaše slípky byly zdravé. V tomto článku se podíváme na to, jak identifikovat nemocné slepice, jaké jsou nejčastější nemoci a jak správně přistupovat k prevenci a léčbě.
02.10.2024
Jak na podzimní péči o ovocné stromy a keře?
Podzim je tu a přípravy na zimu vrcholí. Celá zahrada společně se všemi stromky a keři se pomalu ukládá k zimnímu spánku. A tak nesmíme zapomenout podzimní zahradu včas přichystat, aby se na jaře vše probudilo v plné kráse. Jak ale zajistit dobrý růst a bohatou úrodu stromů a keřů v následujícím roce? Pojďte se s námi podívat, jaké důležité kroky zahrnuje podzimní péče o tyto dřeviny.
27.09.2024
Jaké jsou nové technologie v zemědělství?
Tradičnímu zemědělství, které dlouhá léta spočívalo v manuální práci, pomalu odzvonilo. Toto odvětví hospodářství se rychle mění díky novým technologiím. Inovace přinášejí do zemědělské techniky, které zvyšují efektivitu a produktivitu, pomáhají šetřit přírodní zdroje a snižovat negativní dopady na přírodu. Pojďte se s námi podívat na některé z nejnovějších technologií, které mění celkový systém a vytváří takzvané zemědělství 4.0.