SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak vybrat voliéru pro ptáky
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

30.05.2024

Jak vybrat voliéru pro ptáky

Pokud máte doma opeřeného mazlíčka nebo si jej plánujete pořídit, je důležité mu zajistit vhodné a pohodlné bydlení. Takovým ubytováním je například ptačí voliéra, která poskytuje pohodlný a prostorný domov. Aby byl Váš ptačí kamarád šťastný a zdravý, je třeba při výběru voliéry pro ptáky vzít v potaz také několik faktorů.


Vhodné druhy do voliéry

Nejprve je důležité zmínit, že každý druh ptačí voliéry je jiný. Zjišťujte si tedy vždy informace o Vámi vybraném druhu předem. V ptačích voliérách se nejčastěji chovají středně velcí až velcí ptáci, jako jsou exotičtí papoušci nebo sovy.


Pokud zamýšlíte celoroční chov venku, je třeba dopředu vědět, jaké ptáky do voliéry smíte umístit v jakémkoli počasí. Venkovní voliéra je určená pro druhy, které dokážou přečkat venku i v těch nejhorších podmínkách. Jedná se především o australské papoušky, jako jsou korely, andulky nebo rozely. Jejich nejlepším místem pro umístění jsou voliéry pro papoušky, které jim poskytnou bezpečný domov. Ze zástupců pěvců zimu zvládne kanárek nebo zebřička.


Jestliže chováte ptáčky doma, ale na léto byste jim chtěli umožnit ubytování venku na čerstvém vzduchu, je pro Vás zásadní otázka, kdy přestěhovat ptáky po zimě. Nejlépe uděláte, když se budete orientovat podle teploty prostředí, ve které žijí v zimě. Pokud doma máte kolem 20 °C, počkejte, až venkovní teplota dosáhne stejného čísla. Pak je čas na stěhování.

Velikost a materiál

I v tomto případě platí, čím více prostoru, tím lépe. Ptáci potřebují dostatečně velkou plochu, aby mohli létat a cvičit své letové schopnosti. Menší ptáci bývají často aktivnější než ti velcí, je tedy možné, že budou vyžadovat stejně velký prostor. Než voliéru pořídíte, informujte se o konkrétních potřebách Vašeho mazlíčka. Vhodné rozměry pro kanáry, andulky a další má například naše voliéra Břeclav, která zároveň poskytuje skvělou ochranu proti slunci a škůdcům.


Důležitým faktorem je také materiál, ze kterého je voliéra vyrobena. Nejoblíbenějšími materiály pro konstrukci jsou dřevo a kov. Každý má však své výhody a nevýhody. Dřevěná voliéra je esteticky příjemná a poskytuje dobrou izolaci, ale může být náchylná na poškození. Kovová nebo hliníková voliéra je odolná a snadno se čistí, ale bývá hlučná a studená.


Věděli jste, že oblé klece mají negativní vliv na psychické zdraví ptáků? Pořiďte proto hranatou voliéru, která minimalizuje stres a na zdraví se negativně nepodepisuje.

Vybavení

Neodmyslitelnou součástí je také vybavení klece. Bidýlka na sezení jsou základ, bez kterého se žádná klec ani voliéra neobejde. Měly by být alespoň 1 cm široké s nerovným povrchem. Samozřejmostí jsou napáječky na vodu a krmení.


Dále je důležité vybavit voliéru vhodnými přírodními materiály, jako jsou větvičky nebo klacíky, které poskytnou ptákovi možnost si hrát a budovat přirozeného prostředí. Vybavení voliéry by mělo zahrnovat také různé druhy hraček a stimulů, které podporují fyzickou aktivitu i duševní zdraví ptáků. To může zahrnovat houpačky, prolézačky, labyrinty.


Celkově je důležité vybavit voliéru tak, aby co nejvíce simulovala přirozené prostředí ptáků a poskytovala jim dostatek prostoru, aktivit a podnětů pro zdravý a šťastný život.

Umístění

Je důležité umístit voliéru na vhodné a klidné místo, které poskytuje dostatek světla a vzduchu, ale zároveň chrání ptáka před přímým slunečním zářením a průvanem.


Jak zabezpečit voliéru

V neposlední řadě je třeba zvážit také bezpečnost ptáka. Voliéra pro ptactvo by měla být vybavena kvalitními zámky a pletivem, aby bylo zabráněno úniku ptáka nebo vloupání predátora.


Voliéra je důležitým prvkem pro šťastný a zdravý život Vašeho pernatého kamaráda. Při výběru se zaměřte na potřeby ptáka, materiál, umístění a bezpečnost. S vhodnou voliérou se bude cítit jako doma.

Další články

Kolik slepic na jednoho kohouta?

19.06.2024

Kolik slepic na jednoho kohouta?

V chovu drůbeže se často setkáváme s otázkou poměru mezi kohouty a slepicemi. Je to velmi důležitý faktor pro úspěšné a efektivní chování slepiček. Odpověď však není tak jednoznačná. V tomto článku se dozvíte, jaké aspekty ovlivňují přítomnost kohouta a co byste měli zvážit, než ho Vašim holkám domu přivedete. 

Přečíst článek
Jak na výcvik psů

17.06.2024

Jak na výcvik psů

Výcvik psa je klíčovým prvkem pro vytvoření vzájemně respektujícího vztahu mezi Vámi a Vaším čtyřnohým kamarádem. Tento proces vyžaduje velkou míru trpělivosti, porozumění a důslednosti. Ať už jste se rozhodli vycvičit štěňátko nebo staršího psa, je potřeba dodržovat pár důležitých zásad.


Přečíst článek
Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

04.06.2024

Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

Správná péče o psa nezahrnuje pouze stravu a sem tam nějakou procházku. Skutečná péče zahrnuje mnohem více aspektů, které mohou ovlivnit jeho zdraví a pohodu. Pokud jste novým majitelem nebo hledáte tipy pro zlepšení péče o Vašeho stávajícího čtyřnohého kamaráda, je důležité vědět, na co si dát pozor.


Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.