

Autor: Pavel Frček
30.05.2024
Jak vybrat voliéru pro ptáky
Pokud máte doma opeřeného mazlíčka nebo si jej plánujete pořídit, je důležité mu zajistit vhodné a pohodlné bydlení. Takovým ubytováním je například ptačí voliéra, která poskytuje pohodlný a prostorný domov. Aby byl Váš ptačí kamarád šťastný a zdravý, je třeba při výběru voliéry pro ptáky vzít v potaz také několik faktorů.
Vhodné druhy do voliéry
Nejprve je důležité zmínit, že každý druh ptačí voliéry je jiný. Zjišťujte si tedy vždy informace o Vámi vybraném druhu předem. V ptačích voliérách se nejčastěji chovají středně velcí až velcí ptáci, jako jsou exotičtí papoušci nebo sovy.
Pokud zamýšlíte celoroční chov venku, je třeba dopředu vědět, jaké ptáky do voliéry smíte umístit v jakémkoli počasí. Venkovní voliéra je určená pro druhy, které dokážou přečkat venku i v těch nejhorších podmínkách. Jedná se především o australské papoušky, jako jsou korely, andulky nebo rozely. Jejich nejlepším místem pro umístění jsou voliéry pro papoušky, které jim poskytnou bezpečný domov. Ze zástupců pěvců zimu zvládne kanárek nebo zebřička.
Jestliže chováte ptáčky doma, ale na léto byste jim chtěli umožnit ubytování venku na čerstvém vzduchu, je pro Vás zásadní otázka, kdy přestěhovat ptáky po zimě. Nejlépe uděláte, když se budete orientovat podle teploty prostředí, ve které žijí v zimě. Pokud doma máte kolem 20 °C, počkejte, až venkovní teplota dosáhne stejného čísla. Pak je čas na stěhování.
Velikost a materiál
I v tomto případě platí, čím více prostoru, tím lépe. Ptáci potřebují dostatečně velkou plochu, aby mohli létat a cvičit své letové schopnosti. Menší ptáci bývají často aktivnější než ti velcí, je tedy možné, že budou vyžadovat stejně velký prostor. Než voliéru pořídíte, informujte se o konkrétních potřebách Vašeho mazlíčka. Vhodné rozměry pro kanáry, andulky a další má například naše voliéra Břeclav, která zároveň poskytuje skvělou ochranu proti slunci a škůdcům.
Důležitým faktorem je také materiál, ze kterého je voliéra vyrobena. Nejoblíbenějšími materiály pro konstrukci jsou dřevo a kov. Každý má však své výhody a nevýhody. Dřevěná voliéra je esteticky příjemná a poskytuje dobrou izolaci, ale může být náchylná na poškození. Kovová nebo hliníková voliéra je odolná a snadno se čistí, ale bývá hlučná a studená.
Věděli jste, že oblé klece mají negativní vliv na psychické zdraví ptáků? Pořiďte proto hranatou voliéru, která minimalizuje stres a na zdraví se negativně nepodepisuje.
Vybavení
Neodmyslitelnou součástí je také vybavení klece. Bidýlka na sezení jsou základ, bez kterého se žádná klec ani voliéra neobejde. Měly by být alespoň 1 cm široké s nerovným povrchem. Samozřejmostí jsou napáječky na vodu a krmení.
Dále je důležité vybavit voliéru vhodnými přírodními materiály, jako jsou větvičky nebo klacíky, které poskytnou ptákovi možnost si hrát a budovat přirozeného prostředí. Vybavení voliéry by mělo zahrnovat také různé druhy hraček a stimulů, které podporují fyzickou aktivitu i duševní zdraví ptáků. To může zahrnovat houpačky, prolézačky, labyrinty.
Celkově je důležité vybavit voliéru tak, aby co nejvíce simulovala přirozené prostředí ptáků a poskytovala jim dostatek prostoru, aktivit a podnětů pro zdravý a šťastný život.
Umístění
Je důležité umístit voliéru na vhodné a klidné místo, které poskytuje dostatek světla a vzduchu, ale zároveň chrání ptáka před přímým slunečním zářením a průvanem.
Jak zabezpečit voliéru
V neposlední řadě je třeba zvážit také bezpečnost ptáka. Voliéra pro ptactvo by měla být vybavena kvalitními zámky a pletivem, aby bylo zabráněno úniku ptáka nebo vloupání predátora.
Voliéra je důležitým prvkem pro šťastný a zdravý život Vašeho pernatého kamaráda. Při výběru se zaměřte na potřeby ptáka, materiál, umístění a bezpečnost. S vhodnou voliérou se bude cítit jako doma.
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek