Jak začít s chovem králíků
Přemýšlíte nad tím, že doma na dvorku začnete chovat králíky? Připravili jsme pro vás několik rad, které vám v začátcích pomohou.
Než se do toho pustíte
Ještě než se dostaneme k tomu, jak začít s chovem králíků, tak je vhodné připomenout, že si tento krok musíte pořádně rozmyslet. O králíky se totiž budete muset starat každý den, případně za sebe zajistit náhradu, když třeba pojedete na dovolenou. Před pořízením králíků je rovněž třeba si jasně říct, k jakému účelu je plánujete chovat. Pouze pro sebe jako domácí mazlíčky? Na maso? Nebo je budete chtít prodávat (byť to v případě chovných králíků ekonomicky nemá příliš smysl)? Na odpovědi závisí budoucí velikost chovu a v závislosti na ní byste pro králíky měli hned na začátku připravit odpovídající zázemí.
Jak začít
Stejně jako u jiných činností také u chovu králíků platí, že na některé věci prostě budete muset přijít sami. Díky praxi si časem osvojíte správný režim péče o králíky a přizpůsobíte si pár důležitých detailů podle sebe. Každopádně existuje řada činností, kterým se nevyhnete a a při chovu králíků se s nimi setkáte vždy. A právě na ně se nyní podrobněji podíváme. Některé činnosti jsou spojeny s začátky vašeho chovatelského života, jiné se stanou vaší rutinou.
1) Postavte pořádnou králíkárnu
Kromě králíkárny není od věci kolem ní vybudovat výběh, kam byste mohli králíky pouštět za pohybem. V takovém případě si dejte práci s oplocením, abyste své králíky nemuseli nikde honit.
2) Podestýlka pro nové přírůstky
3) Výběr králičího plemena
4) Dopřejte jim kvalitní krmivo
Králíci patří mezi býložravce. Pravidelně jim budete muset servírovat zejména krmnou směs, dostupné jsou různé druhy granulí určené speciálně pro králíky. Nepohrdnou ani senem (seno nesmí být zapařené) – nejlepší je ho dávat do jesliček na seno, aby nebylo roztahané po celé králíkárně.
5) Pozor na nemoci
Králíci jsou poměrně náchylní na nemoci, takže bez snahy tomu zabránit se v chovu mohou objevit parazitární nebo infekční onemocnění. Naštěstí proti většině těchto nemocí můžete králíky chránit očkováním a preventivním podáváním doplňků stravy. Jako prevenci lze označit i to, když budete králíkům podávat pouze kvalitní, nijak nedegradované a nekontaminované krmivo.
Problémy s rozmnožováním
Na závěr pro vás máme ještě tipy týkající se problémů s rozmnožováním králíků. Ty je vhodné znát ve fázi, kdy už králíky nějakou dobu chováte a chcete, aby se váš chov rozrostl, ale prosté umístění samce a samice k sobě nepřináší kýžený výsledek. Sice je obecně známo, že králíci problém s rozmnožováním nemají, jenže někdy se přece jen vyskytne překážka, kvůli které budete marně čekat na nové přírůstky. Co za tím může stát?
Za neplodností králíků může stát to, že jsou příliš vykrmení. Nemusíte své miláčky držet zkrátka a rozhodně jim nedávejte jen nutné minimum krmiva pro přežití, jen to při krmení nesmíte příliš přehánět. Množství krmiva se vyplatí ubrat, když se vám králíci budou zdát hodně tělnatí, případně jim dopřejte více prostoru k pohybu.
Plodnosti králíků nesvědčí ani velké horko, v takovém počasí navíc nejsou pohybově moc aktivní. Sterilita způsobená horkem může přetrvávat až několik měsíců. Bohužel ani snaha o snížení teploty v králíkárně velmi důkladným stíněním nemusí být k užitku. Králíci totiž k oplodnění potřebují přes den světlo po co nejdelší dobu. Samice oplodní, pokud je světlo alespoň 12 hodin denně. V případě, že přirozené denní světlo tuto podmínku vzhledem k části roku nezajišťuje, musíte den v králíkárně „prodloužit“ pořízením umělého zdroje světla.
Další články
19.11.2024
Jak připravit králíky na zimu?
Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.
15.11.2024
Může pes kosti?
Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.
Přečíst článek13.11.2024
Jak ochránit psí tlapky v zimě?
Zimní radovánky milují nejen děti, ale také naši čtyřnozí přátelé. Zároveň ale chladné a mrazivé počasí přináší nepříjemnosti, které se týkají i psích tlapek. Péče o ně je proto neodmyslitelnou součástí těchto mrazivých dnů. Sníh, posypová sůl a teploty pod bodem mrazu mohou způsobit nemalé potíže, jako je podráždění, popraskání nebo bolestivost. Jak tedy v zimě psí tlapky nejlépe ochránit?
Přečíst článek