Jaké je nejvhodnější krmivo pro králíky?
Každoročně čtvrtou neděli v září oslavujeme mezinárodní den králíků, tento rok svátek připadá na 24. září. Nezapomeňte tedy na Vaše mazlíky a dopřejte jim k jejich svátku dobrou a vyváženou stravu.
Jak vybavit králíkárnu?
Abyste krmivo měli králíkům kam dávat a nebylo jen tak poházené, bude potřeba králíkárnu nejdříve vybavit. Rozhodně by nemělo chybět krmítko či miska. Miska by měla být těžká, aby se králíkům nepodařilo ji převrhnout. Důležité jsou také jesle na seno, které se plní buď z boku, nebo shora. Poslední podstatnou součástí králíkárny by měla být napáječka na vodu, která je ze všech možností nejhygieničtější.
Jak tedy králíky krmit?
Krmení podáváme nejlépe 3x denně, přičemž večer je lepší dávku o něco zvýšit, jelikož králíci přijímají malé množství potravy až 30x denně a z toho až 65 % krmiva přijmou v noci. Samozřejmostí by měl být neustálý přístup k čerstvé vodě.
Králíci jsou býložravci a tomu taky musíme přizpůsobit jejich stravu. Základem je seno, které tvoří až 85 % jídelníčku. To napomáhá především správnému trávení, zdravému chrupu, a navíc obsahuje spoustu vlákniny. Na jaře a v létě můžete přidat čerstvě natrhanou pampelišku, jetel či mrkvovou nať, ve kterých je spousta vitamínů a stopových prvků.
Mimo seno je pro králíka velice vhodná zelená zelenina, která by měla tvořit asi 10 % stravy. Zařadit sem můžeme například špenát, kapustu, brokolici a některé druhy bylin (máta, bazalka, petržel, …).
Mnoho chovatelů přidává k senu granulovanou krmnou směs. Zde rozlišujeme dva druhy – kompletní a doplňkovou. Kompletní obsahuje všechny druhy živin, které králík potřebuje, a doplňuje se pouze o vodu a seno. Doplňkovou směs králíkům podáváme pouze jako přilepšení k běžné stravě. Při výběru hleďte na kategorii zvířete, kterému produkt kupujete. Jinou směs vyžaduje králík ve výkrmu, jinou kojící samice. Myslete na to, že hlavní složkou jídelníčku by mělo být seno, granulovaná směs by měla tvořit maximálně 5 % denního příjmu.
A co doplňky?
Pro zdravý chov je doporučeno využívat také minerální doplňky a lizy. Tím králíci přijmou potřebné vitamíny a stopové prvky. Vybírat můžete mezi spoustou druhů například pro podporu imunity a reprodukci králíků, na podporu enzymatické činnosti či na podporu zdravé srsti.
Tak co myslíte? Krmení králíků zas není taková věda. Máme pravdu, že ano?
Další články
19.11.2024
Jak připravit králíky na zimu?
Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.
15.11.2024
Může pes kosti?
Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.
Přečíst článek13.11.2024
Jak ochránit psí tlapky v zimě?
Zimní radovánky milují nejen děti, ale také naši čtyřnozí přátelé. Zároveň ale chladné a mrazivé počasí přináší nepříjemnosti, které se týkají i psích tlapek. Péče o ně je proto neodmyslitelnou součástí těchto mrazivých dnů. Sníh, posypová sůl a teploty pod bodem mrazu mohou způsobit nemalé potíže, jako je podráždění, popraskání nebo bolestivost. Jak tedy v zimě psí tlapky nejlépe ochránit?
Přečíst článek