
Jaké obilí je vhodné pro slepice?
Pokud chováte slepičky nebo jejich chov plánujete, jistě víte, že obilí tvoří významnou část jejich krmné dávky, kde by mělo být zastoupeno až ze 75 %. Ovšem jaké obilí pro slepice vybrat, aby odpovídalo veškerým jejich požadavkům a potřebným nutričním hodnotám? Podívejte se s námi na jednotlivé druhy obilovin a jejich přínos v krmné dávce slípek.
Pšenice
Krmná pšenice pro slepice je nejpoužívanějším druhem obilovin, který se využívá v krmných směsích pro slepice. Je pro ně totiž největším zdrojem energie a zároveň obsahuje velké množství bílkovin, které jsou důležité pro správný růst a obnovu tkání. Proto má také v krmných směsích největší zastoupení, a to okolo 50 %.
Ječmen
Ječmen je námi nejužívanější obilovinou, avšak u slepiček takovou oblibu nezískal. Obsahuje méně energie a bílkovin než pšenice, na druhou stranu má vyšší obsah vlákniny, která je důležitá pro správné trávení. Co je ale nejdůležitější, obsahuje látku beta-glukan, který slepičky neumí dobře strávit. V malém množství je možné ho podávat ve formě šrotu, u vyšších dávek je ohrožena pravidelnost snůšky.
Kukuřice
Kukuřice je dalším energetickým zdrojem v krmných směsích. Je bohatá na sacharidy a poskytuje rychlou energii. Avšak vzhledem k nízkému obsahu bílkovin by měla být doplněna dalšími bílkovinnými zdroji. Doporučuje se 25% zastoupení v krmné dávce.
Oves
Oves je ceněn pro svůj vysoký obsah vlákniny a bílkovin. A to je právě důvod, proč pro slípky není vhodný. Vláknina totiž zhoršuje stravitelnost ostatních živin. Navíc je třeba ovesné zrní pro slepice namlít kvůli ostřejším obilka.
Správná kombinace obilovin v krmné dávce
Je důležité, aby slepice dostávaly pestrou stravu složenou z různých druhů obilovin, aby získaly odlišné potřebné živiny. Tím docílíme vyvážené stravy, která bude mít optimální poměr bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů a minerálů. To následně přispívá k dobrému zdravotnímu stavu a produktivitě slepic.
Další složky
Obiloviny je důležité doplňovat taktéž o další potřeby pro slepice, kterými mohou být bílkovinné koncentráty, minerály a vitamíny. Bílkoviny lze doplňovat i prostřednictvím sóji, hrachu, rybí moučky či usušené vojtěšky. Tyto látky jsou důležité pro snůšku vajec a pro správnou funkci imunitního systému.
Správná volba obilovin je zásadní pro jejich zdraví, produktivitu a kvalitu vajec. Největší část krmné dávky by měla zastupovat pšenice a dále kukuřice. V omezeném množství lze využít také oves či ječmen. Vhodnou kombinací těchto obilovin a doplněním o další nezbytné složky zajistíte, že slepice budou zdravé a produktivní.
Další články

16.05.2025
Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč skot tráví hodiny přežvykováním a pes naopak potravu téměř ani nekouše? Je to kvůli odlišnému typu trávení. Zatímco někteří živočichové mají jednoduchý žaludek, jiní zvládli evoluci s několika oddíly, mikrobiálním trávením nebo dokonce pomocí kamínků. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými skupinami zvířat?
Přečíst článek
15.05.2025
Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších
O tom, že existují různá plemena ovcí, slyšel asi každý. Ale věděli jste, že i vlna může mít mnoho druhů? Nezískáváme ji jen z ovcí, ale také z lam nebo dokonce z králíků.
Přečíst článek
14.05.2025
Druhy dojení a typy dojíren
Dojení je každodenní součástí chovu dojnic – způsoby jeho provádění se však mohou značně lišit. Od tradičního ručního dojení až po moderní robotické systémy, každá farma si vybírá řešení, které vyhovuje jejím potřebám a možnostem. Liší se i samotné dojírny – prostory, kde se dojení provádí. V tomto článku si projdeme základní typy dojení a typy dnes používaných dojíren.
Přečíst článek