
Jaké obilí je vhodné pro slepice?
Pokud chováte slepičky nebo jejich chov plánujete, jistě víte, že obilí tvoří významnou část jejich krmné dávky, kde by mělo být zastoupeno až ze 75 %. Ovšem jaké obilí pro slepice vybrat, aby odpovídalo veškerým jejich požadavkům a potřebným nutričním hodnotám? Podívejte se s námi na jednotlivé druhy obilovin a jejich přínos v krmné dávce slípek.
Pšenice
Krmná pšenice pro slepice je nejpoužívanějším druhem obilovin, který se využívá v krmných směsích pro slepice. Je pro ně totiž největším zdrojem energie a zároveň obsahuje velké množství bílkovin, které jsou důležité pro správný růst a obnovu tkání. Proto má také v krmných směsích největší zastoupení, a to okolo 50 %.
Ječmen
Ječmen je námi nejužívanější obilovinou, avšak u slepiček takovou oblibu nezískal. Obsahuje méně energie a bílkovin než pšenice, na druhou stranu má vyšší obsah vlákniny, která je důležitá pro správné trávení. Co je ale nejdůležitější, obsahuje látku beta-glukan, který slepičky neumí dobře strávit. V malém množství je možné ho podávat ve formě šrotu, u vyšších dávek je ohrožena pravidelnost snůšky.
Kukuřice
Kukuřice je dalším energetickým zdrojem v krmných směsích. Je bohatá na sacharidy a poskytuje rychlou energii. Avšak vzhledem k nízkému obsahu bílkovin by měla být doplněna dalšími bílkovinnými zdroji. Doporučuje se 25% zastoupení v krmné dávce.
Oves
Oves je ceněn pro svůj vysoký obsah vlákniny a bílkovin. A to je právě důvod, proč pro slípky není vhodný. Vláknina totiž zhoršuje stravitelnost ostatních živin. Navíc je třeba ovesné zrní pro slepice namlít kvůli ostřejším obilka.
Správná kombinace obilovin v krmné dávce
Je důležité, aby slepice dostávaly pestrou stravu složenou z různých druhů obilovin, aby získaly odlišné potřebné živiny. Tím docílíme vyvážené stravy, která bude mít optimální poměr bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů a minerálů. To následně přispívá k dobrému zdravotnímu stavu a produktivitě slepic.
Další složky
Obiloviny je důležité doplňovat taktéž o další potřeby pro slepice, kterými mohou být bílkovinné koncentráty, minerály a vitamíny. Bílkoviny lze doplňovat i prostřednictvím sóji, hrachu, rybí moučky či usušené vojtěšky. Tyto látky jsou důležité pro snůšku vajec a pro správnou funkci imunitního systému.
Správná volba obilovin je zásadní pro jejich zdraví, produktivitu a kvalitu vajec. Největší část krmné dávky by měla zastupovat pšenice a dále kukuřice. V omezeném množství lze využít také oves či ječmen. Vhodnou kombinací těchto obilovin a doplněním o další nezbytné složky zajistíte, že slepice budou zdravé a produktivní.
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek