Obojek vs. Postroj
Pokud se rozhlédnete během procházky, většina psů nosí obojek. Přesto je ale obojek méně vhodný než postroj. Proč? Obojek se nasazuje přímo na krk psa, kde se nachází mnoho nervů, svalů a prochází tudy i citlivá krční páteř. Když pes tahá, riskuje, že si tyto nervy zablokuje. Největší riziko přichází, když majitel prudce škubne vodítkem – to psovi způsobuje bolest a může vést i ke zranění.
Obojek také nabízí menší ovladatelnost. Postroj naproti tomu rozkládá tlak rovnoměrně na celý hrudník psa, což zlepšuje ovladatelnost, usnadňuje otočení a celkově manipulaci. Další zásadní výhodou je bezpečnost. Pokud pes reaguje prudce, například při spatření zvěře nebo ze strachu (třeba při ohňostroji), z obojku se snadno vyvlékne. S postrojem tato situace nehrozí – psa pevně fixuje a zabraňuje úniku, aniž by se dusil.
Jak vybrat ten spravný postroj?
Ideální postroj nesmí omezovat pohyb psa, škrtit ho, ani být příliš volný. Na trhu jsou různé varianty – například dlouhé, sahající až k bedrům, nebo kratší. Důležité je, aby postroj dobře seděl a psovi umožnil pohodlný a přirozený pohyb.
Jaký postroj rozhodně nevybírat?
Vyhněte se postrojům s příliš tenkými pásky. Ty se mohou zařezávat, způsobovat bolest a omezovat pohyb. Nevhodné jsou také postroje, jejichž přední pás prochází přes celou šíři hrudníku až k loktům psa. Tento typ tlačí na lopatky, omezuje délku kroku a zároveň tlačí na lokty, čímž značně zhoršuje komfort a pohyblivost Vašeho psa.
Jaký postroj je vhodný?
Správný postroj psovi zaručuje maximální bezpečí a zároveň komfortní pohyblivost. Jeho pásy by měly být dostatečně široké, aby psa netlačily a nezařezávaly se. Ideálně by měly být vyrobené z pevného, ale prodyšného materiálu. U správného postroje je hlavní pás umístěn na hrudní kosti, takže i když pes zatáhne, neohrozí to jeho krční část.
Nezapomeňte!
Velmi důležité je vybrat správnou velikost postroje. Jen dobře padnoucí model plní svou funkci a poskytuje Vašemu psovi pohodlí a bezpečí.
Další články

16.05.2025
Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč skot tráví hodiny přežvykováním a pes naopak potravu téměř ani nekouše? Je to kvůli odlišnému typu trávení. Zatímco někteří živočichové mají jednoduchý žaludek, jiní zvládli evoluci s několika oddíly, mikrobiálním trávením nebo dokonce pomocí kamínků. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými skupinami zvířat?
Přečíst článek
15.05.2025
Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších
O tom, že existují různá plemena ovcí, slyšel asi každý. Ale věděli jste, že i vlna může mít mnoho druhů? Nezískáváme ji jen z ovcí, ale také z lam nebo dokonce z králíků.
Přečíst článek
14.05.2025
Druhy dojení a typy dojíren
Dojení je každodenní součástí chovu dojnic – způsoby jeho provádění se však mohou značně lišit. Od tradičního ručního dojení až po moderní robotické systémy, každá farma si vybírá řešení, které vyhovuje jejím potřebám a možnostem. Liší se i samotné dojírny – prostory, kde se dojení provádí. V tomto článku si projdeme základní typy dojení a typy dnes používaných dojíren.
Přečíst článek