AKTUÁLNÍ DODACÍ LHŮTA VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNĚ, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBĚHY, KLECE atd.: 1-2 dny
DODACÍ LHŮTA KRMIVA: 2 DNY
DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ - DOPLŇKY, MINERÁLY atd.: 5-6 dnů

Je pro slepice déšť nebezpečný?

Autor: Luboš Burda

06.02.2024

Je pro slepice déšť nebezpečný?

Májový deštík může být skvělým romantickým zážitkem a příjemně osvěžit. Jak na tom jsou naši opeření přátelé? Snesou nějakou tu kapku, nebo by měly být před deštěm permanentně schované? V dnešním článku společně vyřešíme hádanku slepic a mokrého počasí.

Vypadám jako “zmoklá slepice”

Zmíněné přirovnání používáme takřka všichni a často. Jak ale tato myšlenka vznikla? Podle etymologů výraz nemá nic společného s kurem domácím a pramení ze slova “zmek”, tedy bájné bytosti nosící lidem peníze.

Umístění kurníku

Správná lokace kurníku ovlivní faktory dešťové vody, bezpečnosti a vlhkosti v okolí. V ideálním případě umístěte slepičárnu do zákoutí, kde bude ochráněna před silným deštěm, ale i prudkým sluncem v létě. Chybu neuděláte, pokud vyberete vyvýšené místo, ze kterého dešťová voda steče.


Liják vs. deštíček

Je potřeba rozlišovat mezi drobnými přeháňkami a silnými bouřemi. Lehké osvěžení, po kterém mokrá slepice zpravidla neprodleně uschne, neznamená nijakou obtíž, kdežto průtrž mračen kur ohrožuje. Ochraňte své slepice proti bouřce a přívalovým dešťům prostorným úkrytem. Hrozbou není pouhé nachlazení slepice, ale i úraz poletujícími předměty.


Silné deště s sebou přináší tvorbu bahna, a to i ve slepičích výbězích. Navlhlá půda smíchaná se slepičím trusem přispívá k výskytu parazitů, které mohou kuru způsobit různé nemoci. Pokud ani s odstupem několika hodin bahniště nezmizí, zasypte přemokřený výběh štěrkem, pískem nebo hoblinami, eventuálně vytvořte cestičku ze špalků, po které opeřenci směle došlapou domů.

Věci se nemají jako “za mlada”

Zatímco mladší slípka během deště s chutí vyběhne lovit žížaly, starší bude raději dešťovinu pozorovat pouze z okénka kurníku. V každém případě by slípky měly mít dostatečně zateplené obydlí (viz článek “Jak zateplit kurník”), aby se při studené frontě měly kde zahřát a nehrozilo nachlazení slepice.


Vlhké prostředí v domovech drůbeže napomáhá ke tvorbě nebezpečných plísní, tudíž nesmí do kurníku ani omylem zatékat. Po přírodním živlu je vhodné domovinu kuru vyvětrat.

Vadí tedy slepicím déšť?

Déšť se obecně nepovažuje za nebezpečný element pro slepice, záleží ovšem na jeho intenzitě. Slípky se během deštivého počasí povětšinou snaží najít vhodný úkryt, kde padající srážky přečkají. Najdou se ale i výjimky, jež si mohou užívat rochnění v čerstvém bahně a hledání potravy.


Poskytněte svým slípkám možnost volby. Zajistěte, aby do kurníku nezatékalo, přičemž by měl disponovat dostatečným teritoriem pro každou nájemnici. Díky automatickým dvířkům do kurníku zůstane obydlí drůbeže zabezpečeno proti dešti, zatímco budou mít kvočny možnost opustit svou chýši kdykoliv si to zamanou.

Další články

Potřebují mít hlodavci v kleci překážky?

28.02.2024

Potřebují mít hlodavci v kleci překážky?

Hlodavci jako jsou křečci, morčata a krysy jsou velmi oblíbení a často pořizovaní domácí mazlíčci. Také to jsou aktivní tvorové, kteří potřebují zábavu a stimulaci pro udržení dobrého zdraví a psychické pohody. Jedním z klíčových prvků pro jejich šťastný, a především zdravý život jsou zábavné předměty v jejich kleci. Ale proč jsou vlastně překážky pro hlodavce tak důležité?


Přečíst článek
Jak často měnit podestýlku králíkovi?

27.02.2024

Jak často měnit podestýlku králíkovi?

Podestýlka je důležitou součástí péče o králíka, která má velký vliv na jeho zdraví a celkovou pohodu. Správná údržba je zásadní pro zachování čistoty prostředí a prevenci zdravotních problémů. Ale jak často byste ji měli měnit?


Přečíst článek
Jak připravit zahradu na jaro?

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).
Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.