
Autor: Luboš Burda
11.01.2024
Jsou ovčí a kozí sýry skutečně tak dobré, jak se traduje?
O benefitech ovčího a kozího sýru koluje spousta zvěstí. Odpovídá ale jejich cena skutečné přidané hodnotě? V článku se dozvíte nejen tento fakt, ale i tipy na využití tradičních pochutin z mléka.
Chuť
Ovčí a kozí sýry vynikají svou unikátní nápaditou chutí. Výsledné aroma ovlivňuje zejména způsob a doba uchovávání - zatímco “klenoty” Slováků, parenica a oštiepok, bývají díky svému nálevu a zauzení slanější, francouzský roquefort disponuje typickým nádechem ovoce a ořechů. Italská pochoutka pecorino vyráběná v Toskánsku či na Sicílii přináší gastronomický zážitek podobný parmazánu - výrazně pikantní příchuť a konzistenci vhodnou ke strouhání. U kozích sýrů lze vytyčit nespornou výhodu, a to možnost konzumace ve všech stupních zralosti. Na své si tak přijdou příznivci jemnějších i pikantnějších druhů sýrů.
Nutriční hodnoty
“Mňam, při čtení jste mi navnadili chuťové pohárky, bude velice těžké odolat. Vypadá to moc lákavě, ale… mám za to, že jsou ovčí a kozí sýry dost tučné…”
Je pravda, že oba zástupci spadají spíše mezi tučnější sýry. Nicméně, tuky obsažené v ovčím a kozím mléce jsou hodnotnější než u mléka kravského a též lehce stravitelné. I proto představují důležitou složku nutričního příjmu. Zde ale veškerá pozitiva nekončí - kozí sýr totiž obsahuje velké množství potřebných vitaminů a vysoce hodnotných bílkovin. Ovčí mléko a produkty z něj vyrobené je dokonce třikrát bohatší na syrovátkové proteiny než to kravské! Pravidelná konzumace kozího sýra prokazatelně vede k eliminaci nervových poruch a stresu a podporuje trávicí systém. Oproti tomu ovčí sýr by neměl v menším množství způsobovat potíže ani lidem s laktózovou intolerancí, kteří se tak nutně nemusí ochudit o jeho přednosti.
Tipy na recepty z ovčího a kozího sýra
Milovníci středomořské kuchyně zbystřili, přichází totiž nejen jejich chvíle. Ovčí i kozí sýry mají v gastronomii široké uplatnění, ať už jako jedna ze základních složek jídel, nebo dochucovadla.
Salát s červenou řepou a kozím sýrem je jednoduchým pokrmem, který zachutná i zaotřelým milovníkům masa. Zkusit můžete i francouzský slaný koláč quiche, kde místo čedaru použijete právě kozí sýr.
Grilovaný ovčí sýr oštiepok je velice nebezpečné konzumovat. Je totiž silně návykový, v kombinaci s brusinkovou omáčkou způsobí slast, o kterou se již nebudete chtít ochudit. Italské pecorino si sice neugrilujete, můžete jím ovšem dochutit penne se sušenými rajčaty nebo špagety alla carbonara - u těch se ale raději vyhněte smetaně, abyste neurazili Italy.
Za hodně peněž ještě více muziky
Dáte nám za pravdu, když řekneme, že vyšší cena ovčích a kozích sýrů stále odpovídá jejich přednostem? U čerstvých druhů se vyplatí sledovat slevové akce, naopak ty trvanlivější, jako je Pecorino Romano, využijete opakovaně a v konečném důsledku se částka rozpočítá. Tak s chutí do světa ovčích a kozích sýrů!
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek