SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Která hospodářská zvířata lze chovat i ve městě?

Autor: Juraj Korim

06.11.2023

Která hospodářská zvířata lze chovat i ve městě?

Pro spoustu lidí nepředstavitelná záležitost. Pod chováním hospodářských zvířat si vybavíme život na venkově mimo civilizaci a s tím spojená omezení. Co ale dělat v případě, že se nechceme vzdát výhod městského života, nicméně bychom uvítali např. domácí vajíčka bez nutnosti si pro ně dojíždět?


I ve velkém městě se dnes lze starat o hospodářská zvířata, pokud k tomu jsou vhodné podmínky a jestliže tomu alespoň částečně přizpůsobíme svůj život. Spektrum zvířat, o které jsme schopni pečovat i ve velkém městě, je poměrně široké. Počínaje králíky, slepicemi, křepelkami (křepelčí vejce jsou považována za pochoutku po celém světě a obsahují dvojnásobek vitaminů oproti slepičím), ovcemi, kozami nebo včelami.

Jaké bydlení je vhodné pro hospodářská zvířata?

Pro každé z uvedených zvířat jsou charakteristikou jiné potřeby a podmínky. S tím souvisí i pojetí bydlení ve městě – co si pod tím vlastně představit? Rozlišujeme-li obydlí na byty a domy, je zde otázkou velikost přídavných prostor, jelikož ani jedno ze zmíněných zvířat nelze chovat uvnitř. Zvažujete pořízení malých hospodářských zvířat a bydlíte v bytě? Pokud jste schopni zajistit dostatek místa na venkovní terase s tím, že budou zejména v období horka pod přístřeškem, je tato alternativa realizovatelnou např. u králíků nebo křepelek. U slepic je pak zapotřebí disponovat alespoň menší zahrádkou u domu nebo ve sdíleném bydlení. 


Nejlepší variantou pro hospodářská zvířata ve městě jsou zahrádkářské kolonie, kde mají zajištěn dostatek volnosti a odpadá s nimi i spousta dalších vlivů. Pracujete rádi na zahradě a nemáte k ní ve vašem bytě/domě přístup? Zahrady bez potenciálu zástavby pro bydlení jsou relativně dostupnými a poskytují větší možnosti chovatelství. U včel je navíc jejich chov v klasické zástavbě nevhodný – potřebují přístup k louce, naopak by mohly být i rizikem pro sousedy. V zahrádkářských koloniích se dále nabízí chovat i kozy nebo ovce, které vám navíc mohou posloužit jako “živá sekačka na trávu”.

Benefity z obstarání si hospodářských zvířat

Iritovaly vás slepice svým kvočením, když jste jezdili k babičce? Byli jste v dětství nuceni jíst každý týden králičí? Po letech si člověk teprve uvědomí, jaké výhody přináší domácí maso a vejce. Víte, že cena vajec v Česku vzrostla za poslední rok nejrapidněji v celé EU? Dá se tak říci, že i finanční benefit je zde obrovský. 


Co si budeme, hlavním důvodem chovu kuru domácího jsou z dlouhodobého hlediska vejce, jinak samozřejmě i maso. Totéž platí i u křepelek. Králíci jsou chovaní pouze pro maso, které ovšem v porovnání s ostatními domácími zvířaty obsahuje nejméně cholesterolu. A kolik stojí takový králík, když si ho chcete za běžných okolností dopřát? Cena za kg králičího se pohybuje i nad 200 Kč, takže to rozhodně není levná záležitost. V neposlední řadě, ovce, kozy a včely. Ovce s sebou nepřináší jen maso, ale i vlnu, která umožňuje další využití pro textil – jste tak schopni si vyrobit vlastní vlněné svetry nebo vlnu přeprodat dál. Jejich obliba tak společně s kozami stále stoupá. A co teprve včely? O cenách medu není třeba dlouze hovořit, zároveň se může jednat o velice uklidňující koníček, díky kterému si u včelína vyčistíte hlavu.

S čím počítat, když se rozhodneme pro chovatelství ve městě

Před pořízením si hospodářských zvířat je nutné vyčlenit vhodný prostor pro jejich žití. Jejich “domov” se snažte situovat do míst, kde jim nebude hrozit nadbytečný hluk. Dále je zapotřebí poskytnout vyšší úroveň péče a hygieny. Čistěte jejich výběhy - ve městě jsou zvířecí obydlí náchylnější ke znečištění. Zajistěte kvalitní stravu a pravidelné veterinární prohlídky. 


Pro slepice doporučujeme prostorově uzpůsobené kurníky Paříž, Valencie nebo Temelín, u kterých jejich odolná konstrukce zajistí pohodu a bezpečí pro vaše slípky. Králíci jsou velice aktivní zvířata a potřebují tak dostatek místa k pohybu. Klec nebo výběh by měl být dostatečně rozměrný, aby v nich králíci mohli běhat a skákat. Vhodnými adepty jsou králíkárna Martin ve stylové černobílé podobě a její obdoba Teplice v barvách dřeva. Na letní období navrhujeme v případě zahrad zvážit i výběhy, aby králíčci mohli probíhat po trávě. Postačí základní zastřešený dřevěný výběh, případně osmistěnný venkovní výběh Kerbl. Králíkárnu lze využít i na chov křepelek – pozor, ty ovšem vyžadují denně 12-16 hodin světla, aby správně nesly.

Záleží chov hospodářských zvířat ve městě pouze na mně? Může mi v mém záměru někdo zabránit?

Je nezbytné se informovat o předpisech ve vašem městě, speciálně v dané lokalitě, které regulují chov hospodářských zvířat. Spousta měst má určená pravidla pro velikost pozemku, na kterém se mohou zvířata zdržovat, vzdálenost zvířat od okolních domů, dále např. může být omezen i počet užitkových zvířat. Váš záměr mohou ovlivnit i sousedé a okolní obyvatelé – proto je nejlepším způsobem pro udržování dobrých vztahů sousedy předem informovat a brát v potaz jejich případný nesouhlas. Vyhnete se tím konfliktům a případným problémům.

Co si z toho odnést?

Pokud se rozhodnete, že si některé ze zmíněných hospodářských zvířat pořídíte, budete moci prožívat pocit naplnění a společnosti vždy, když se za nimi zastavíte. Pocítíte navíc o to větší potěšení, když budete vědět, že jste jim schopni poskytnout co nejlepší podmínky. 


Chov nabízí výhody nejen pro vás, ale i pro vaši rodinu a nejbližší – mít možnost obdarovat své děti a blízké je obrovským plusem. Je však nutné zmínit, že chovatelství samozřejmě není pro každého a kdo to v sobě alespoň trochu nemá, by měl pečlivě zvážit, zda je ochoten danému koníčku i něco obětovat.

Další články

Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

18.07.2024

Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

Víte, co se skrývá pod malou skořápkou s jemnými skvrnami? Malý zázrak. Křepelčí vajíčka jsou sice na pohled menších rozměrů, za to ale obsahují vajíčka vitamíny a plno výživy. Navíc si své místo, díky jejich výborné chuti, vybojovala dokonce i ve světové gastronomii a kultuře.

Přečíst článek
Jak funguje fotopast?

15.07.2024

Jak funguje fotopast?

Nejprve si musíme vysvětlit co je to fotopast. Je to vlastně zařízení, které je navrženo k automatickému pořizování fotografií nebo krátkých videí a to i za extrémních podmínek. Své využití si obvykle nachází v přírodě. Používá se především pro sledování divoké zvěře, ale využití si může najít i na chatě nebo zahradě pro bezpečnostní účely. 

Přečíst článek
Jak na stříhání ovcí

12.07.2024

Jak na stříhání ovcí

Víte, že ze zákona je stanovena povinnost stříhat ovce alespoň jednou za rok? Stříhání ovcí má totiž zásadní význam pro péči o ovce a zpracování vlny. V tomto článku se podíváme, jak takové stříhání probíhá. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.