Který dravec loví slepice? Pozor na tyto predátory!

Autor: Juraj Korim

28.08.2023

Který dravec loví slepice? Pozor na tyto predátory!

Být chovatelem slepic s sebou přináší spoustu starostí se „škodnou“, jenž vyčkává na příležitost, kdy může zaútočit. V takové chvíli, kdy se predátorům k jejich cíli podaří vniknout, je už nelze zachránit a jsou tak ponechány svému osudu. Co zabíjí slepice a jak minimalizovat riziko jejich ulovení?

Staří známí: Kuna a další šelmy 

Na první pohled nevinně vypadající zvířátko, které však dokáže napáchat pořádnou neplechu nejen na Vaší půdě. Kuna skalní. Již řadu let je postrachem chatařů a majitelů aut. Dostane-li se do kurníku, je schopná jej během chvíle „vybílit“.


Jak zabíjí kuna slepice? Svou kořist přepadne rychlým skokem a ihned se zahryzne do krku. Úlovek poté zanechá na místě a pokračuje v napadání. Nejhorší v tomto ohledu je, když nemají slepičky kam utéct.


Škody na chovu drůbeže páchají však i následující druhy šelem:


    • Lasičky – velice podobné kunám, „lajk“ je od sebe na první pohled nerozezná. Taktéž pobývají na půdách, ale i ve stodolách a dvorech. V Česku se setkáváme s několika druhy lasic – nejčastěji s Lasicí kolčava a Lasicí hranostaj. 


    • Lišky – v blízkosti lesa je na místě se obávat útoku lišek – loví v průběhu celého dne a jsou velice zákeřné. Na rozdíl od kun a lasiček se s kořistí stahují do lesa, je tak velice běžné, že Vaše slípka zmizí beze stopy. 


    • Ježci – zdá se to absurdní? Není to tak. Známé jsou případy, kdy se ježek zakousl do slepice a vytáhl ji ven z doupěte, chovatel pak jen nechápavě pozoroval bezvládné tělo s atypickými poraněními. Ježek je schopen přelézt plot a dostat se do zázemí zvířat, snažte se býti obezřetní i vůči takto drobným návštěvníkům.


„Smrdí jako tchoř!“ – přítomnost tchoře s sebou nenese pouze nesnesitelný zápach, jedná se také o šelmu, která ráda vylupuje kurníky. Tak pozor na to!

Podceňovaní dravci

Obezřetnost chovatelů mnohdy končí u šelem útočících po zemi. Nejsou to ale jen ony, co zabíjí slepice. Zapomíná se totiž na hladové dravce a jejich úmysl napadat za letu.

Který dravec loví slepice a čím je nejvíc nevyzpytatelný?


    • Výr velký 

    • Kalous ušatý

    • Jestřáb

    • Káně lesní


Dravcům nahrávají otevřené prostory, rizikové je proto nechávat drůbež se pohybovat ve výbězích bez přístřešku. Drápy jim umožňují se dobývat  i do kompletně obehnaných obydlí – důležité je řádné zabezpečení kurníku či výběhu, běžné sítě nemusí být dostačující. Dravec mnohdy zachytne slípku svými drápy s tím, že ji buď usmrtí rovnou na místě zobákem a pařáty, případně si ji odnesou s sebou. V obou případech má útok většinou fatální následky.

Chraňte své slepičky!

„Na kuny či lasičky, nastavte si pastičky!“ 


Naprosté většině neřestí se lze vyvarovat zejména zabezpečením prostředí určeného pro chov. Udržujte plot okolo zahrady tak, aby v něm nebyly díry nabízející průnik predátorů co zabíjí slepice (ideální je oplocení s pevným základem). V případě, že jste se se škodnou již setkali, nachystejte pasti tak, aby nezvané hosty dokázaly zachytit. Pozor však na radikální řešení situace (predátora se nesnažte usmrtit!), například lišky jsou zákonem chráněné a nesmíte jim tedy ublížit, respektive po odchytu se predátor musí vrátit zpět do lesa.


Bezpečný domov pro drůbež zajistí kurníky s přístřeškem a oplocenými výběhy. Minimalizují riziko útoku ať už před šelmami, tak i dravci. Vhodným adeptem je v daném případě například kurník Paříž s prostorným drátěným výběhem ohraničeným i z vrchní strany či kurník Berlín se střechou z šindelové krytiny, ve kterém mohou slípky využívat výběhu i za deště. 


Chcete-li spojit příjemné s užitečným, pořiďte si hlídacího psa. Pokud si jej vycvičíte tak, aby si na slepice zvyknul, bude vděčným ochráncem kuru domácího. Téma, který dravec zabíjí slepice, pro Vás potom nebude muset být tak odstrašujícím, zároveň „pesan“ splní i roli domácího mazlíčka.

Další články

Hmyzí hotel

02.10.2023

Hmyzí hotel

Hmyzí hotel je vhodným ubytováním pro všechen užitečný hmyz jako jsou včely samotářky, kterých u nás žije až 600 druhů, berušky, které požírají škodlivý hmyz, nebo třeba motýli, jejichž larvy také likvidují nezvané hosty. V domečku mohou přečkat zimu a využít ho jako hnízdiště.

Přečíst článek
Jak pečovat o kočku v bytě

28.09.2023

Jak pečovat o kočku v bytě

Přemýšlíte o koupi domácího mazlíčka, ale máte strach, že nebude v bytě spokojený? Kočka vypadá nenáročně, ale také má své potřeby, o kterých dost často páníčci neví. Nestačí koupit pelíšek a doufat, že to je vše, co potřebuje. Pro správný vývoj a spokojenost je třeba kočičce věnovat speciální péči.

Přečíst článek
Automatická dvířka, pomocník pro bezpečí vaší drůbeže

25.09.2023

Automatická dvířka, pomocník pro bezpečí vaší drůbeže

Také znáte ve Vašem okolí někoho, kdo zapomněl zavřít slepice, v noci mu do kurníku přišla nezvaná návštěva a ráno na něj čekalo nemilé překvapení? Především v nočních hodinách se kur domácí vystavuje značnému nebezpečí a automatická dvířka jsou skvělým pomocníkem, který Vám může dost zásadně usnadnit chov. Otevírání a zavírání dvířek lze zcela přizpůsobit slepicím a jejich návykům. Respektive vybrat si můžete hned z několika variant.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.