Nosné slepice: Jaká plemena snáší nejvíc vajec
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

04.05.2022

Nosné slepice: Jaká plemena snáší nejvíc vajec

Pokud doma chováte slepice především kvůli tomu, abyste v kuchyni vždy měli k dispozici dostatečnou zásobu čerstvých vajec, vyplatí se vybrat to nejlepší slepičí plemeno z hlediska množství vajec, které dokáže snášet. Jaké nosné plemeno je nejlepší? Plemen, která zvládnou spolehlivě doplňovat vaši domácí zásobu vajec, je hned několik. Proto si v tomto článku představíme ty nejlepší nosnice, které snáší spoustu vajec, ať už je léto, nebo zima, a některé navíc nabídnou také spoustu chutného masa.

Hybridky

Jestli vám jde jen o snášení co největšího počtu vajec, jednoznačnou volbu představují hybridky. Nejsou určeny k množení, v jejich případě jde opravdu hlavně o maximální produkci vajec. Od hybridek se dočkáte vejce téměř každý den, když snáší i přes 300 vajec s hnědou skořápkou ročně. Označení hybridky zahrnuje celou řadu druhů nosnic schopných takovéto snůšky. Ve svém chovu můžete jednotlivé druhy kombinovat. Mezi oblíbené druhy hybridek patří například nosnice Isabrown nebo Dominant. U chovatelů jsou oblíbené i pro svou odolnost.

Leghornky

Leghornky jsou bílé slepice krásné na pohled, které však ohromí nejen svým vzhledem, ale rovněž počtem snesených vajec. Za rok se dočkáte až 250 vajec s čistě bílou skořápkou. Leghornky patří k plachým plemenům, takže se bohužel nenechají ochočit.

Sussexky

Také sussexky patří se schopností snášet až 250 vajec ročně mezi nejlepší nosnice, které můžete mít ve svém chovu. Skořápky vajec nemají jednotné zbarvení, mohou mít krémový odstín až poměrně sytě hnědou barvu. Na čem si kromě hromady vajec pochutnáte je jejich maso, chuťové je opravdu výborné. Na rozdíl od leghornek mají sussexky klidnou povahu a lze je tedy snadno ochočit – poté se nebudou vyhýbat třeba ani zobání přímo z vaší ruky.

Plymutky

Plymutky je radost chovat – jsou klidné a přítulné. Snáší okolo 200 vajec za rok, což je sice o něco méně než předchozí plemena, ale zase se mohou pochlubit vysokou zmasilostí, takže až přijde čas, budete mít hodně nejen vajec, ale také masa. Nižší produkci vajec ve srovnání s hybridkami alespoň částečně nahrazují nižšími nároky na krmení. Díky jejich otužilosti pak nebudete mít o vejce nouzi ani v zimě. 

Správné krmení je základ

Nakonec se sluší připomenout, že bez dostatečného množství kvalitního krmení nemůžete očekávat spoustu vajec ani od těch nejlepších nosnic. Pouze správné krmení a ideální životní podmínky ve spojení s nosnicemi některého z nejlepších nosných slepičích plemen zaručí, že budete v kurníku každý den sbírat velká čerstvá vejce s dokonalou chutí. Nosné slepice jednoduše potřebují mít tolik krmení, co jejich zobáky ráčí.

Základem kvalitní krmné dávky jsou obiloviny, dobrou volbou je u nás hojně využívaná pšenice. Samotná pšenice ovšem ani přes vhodné složení a dietetické parametry není dostačující, mj. má vliv na tvorbu suchého masa, a proto je vhodné ji doplnit. Chybět by slepicím nemělo ani proso, které je velmi bohatým zdrojem minerálních látek.


TIP: Vyzkoušejte naše líhně nebo kurníky.

Další články

Do jakého věku slepice snáší vejce?

24.06.2022

Do jakého věku slepice snáší vejce?

Pokud si pořizujete slepice, pravděpodobně vás bude zajímat jejich snůška. Ohledně snůšky jsou důležité dvě věci – počet vajec, které slepice snesou za rok, a jak dlouho můžete od slepice vejce očekávat. A právě druhému kritériu je věnován tento článek.

Přečíst článek
Jak chovat krůty: Tipy na krmení a péči o krůťata

24.06.2022

Jak chovat krůty: Tipy na krmení a péči o krůťata

Chov krůt sice není tak obvyklý jako chov slepic, ale pokud přemýšlíte o jejich pořízení, ať už do samostatného chovu, nebo ke svým slepicím, nemusíte se ničeho bát. Jejich chov je téměř podobně nenáročný, jako je tomu právě u slepic.

Přečíst článek
Jak začít s chovem kachen?

17.05.2022

Jak začít s chovem kachen?

Pokud máte u vesnického domku dvůr, pro který hledáte nějaké praktické využití, jedním z možných řešení je chovat drůbež pro užitek i potěšení. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.