Pomozte zvířatům v zimě
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

29.01.2025

Pomozte zvířatům v zimě

Zima je pro volně žijící zvířata náročným obdobím, kdy mají omezený přístup k přirozené potravě. Přikrmování zvěře může být užitečné, ale je důležité vědět, jak na to správně, aby zvířatům spíše neublížilo. Myslivci se o tuto činnost starají systematicky, ale i my můžeme přispět – ať už podporou místních mysliveckých spolků, nebo odpovědným přikrmováním podle zásad vhodné výživy.

Jak se zapojit do přikrmování?

Je dobré mít na paměti, že přikrmování divoce žijící zvěře mají na starosti zejména myslivci, kteří pravidelně doplňují krmelce podle potřeby zvířat v daném období, zejména podle charakteru počasí a teplot. Nemusí být špatné kontaktovat myslivce ve Vašem okolí a zeptat se jich přímo, zda nepotřebují pomoci s doplněním nějakého druhu krmiva. 

Pokud se chceme pustit do přikrmování lesní zvěře vlastními silami nebo sami začínáme s chovem některých divokých zvířat, měli bychom mít na paměti několik důležitých faktů. 

Druhy krmiva pro zvěř – co je nejlepší?

Krmivo pro zvěř se rozděluje na základní tři kategorie – objemné, jadrné a dužnaté. Základem zimní krmné dávky zvěře je objemné krmivo, zejména kvalitní seno, případně senáž. Co se týká jadrných krmiv, nejlepší volbou je oves, protože u ostatních druhů obilovin by mohlo dojít k trávicím potížím. Pozor je nutný dávat u oblíbených kaštanů, protože obsahují saponiny a ty mohou být pro srnčí nebo jelení zvěř jedovaté. Zvláště nebezpečné jsou kaštany pro daňky – mohou způsobit až jejich úhyn. Naopak žaludy, kukuřice nebo třeba hrách mohou být v přiměřeném množství nabízeny právě i srnám, daňkům nebo jelenům. Do skupiny tzv. dužnatých krmiv patří ovoce a zelenina. Nejvhodnější k přikrmování jsou mrkve, brambory nebo řepa a v menším množství lze také použít jablka, hrušky nebo švestky. Konkrétní kus však nikdy nesmí být zapařený, nakvašený, shnilý nebo plesnivý. 


Zvláštní kapitolou je pečivo, které zejména rodiny s dětmi rády nosí do lesa s myšlenkou “přilepšení zvířátkům”. Právě pečivo patří k nejrizikovějším druhům krmiva, protože bývá často solené, obsahuje různé náplně nebo příchutě a po navlhnutí může zvířatům způsobit vážné zdravotní problémy – zejména vyčerpávající průjmy nebo acidózu. Pečivo tedy můžeme nabídnout jen v období silných mrazů, dobře usušené, nakrájené na malé kousky a v menších objemech.

Minerály můžeme lesním zvířatům doplnit formou solných lizů, protože v této formě je pro ně sůl velmi důležitá.

Krmivo pro vodní ptáky?

Pečivo v žádné formě nikdy nepodáváme vodním ptákům (kachny, labutě), protože jim zaplní žaludek, ale nedodá žádné potřebné živiny a může způsobit jejich úhyn v důsledku vyhladovění. Pokud chceme přilepšit těmto krásným opeřencům, nabídneme jim jakoukoliv listovou zeleninu, například, salát, čínské zelí, případně sušené moučné červy nebo bráněnky. Z těchto příkrmů budou mít, na rozdíl od starých rohlíků, opravdový užitek. 

Nezapomínejme na ptáky

Nezapomínejme, že v zimní krajině nepotkáme jen chlupaté čtyřnohé kamarády a pokud je zima opravdu tuhá a dlouhá, tak naši pomoc ocení i opeřenci, kteří od nás neodlétají do teplejších krajin. Krmítka pro ně můžeme umístit jak v blízkosti našich domovů, tak třeba na okrajích lesa nebo v blízkosti lesních krmelců pro zvěř. Ptáci si rychle zvyknou na tato místa přilétat, zvlášť pokud jim nabídneme chutné, zdravé a výživné krmivo. Ptačí krmnou dávku můžeme obohatit i sušenými bylinami nebo bobulovinami (např. jeřabinami), které jsou zároveň vynikajícím zdrojem vitamínu C. 

Další články

Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou

16.05.2025

Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč skot tráví hodiny přežvykováním a pes naopak potravu téměř ani nekouše? Je to kvůli odlišnému typu trávení. Zatímco někteří živočichové mají jednoduchý žaludek, jiní zvládli evoluci s několika oddíly, mikrobiálním trávením nebo dokonce pomocí kamínků. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými skupinami zvířat? 

Přečíst článek
Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších

15.05.2025

Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších

O tom, že existují různá plemena ovcí, slyšel asi každý. Ale věděli jste, že i vlna může mít mnoho druhů? Nezískáváme ji jen z ovcí, ale také z lam nebo dokonce z králíků.  

Přečíst článek
Druhy dojení a typy dojíren

14.05.2025

Druhy dojení a typy dojíren

Dojení je každodenní součástí chovu dojnic – způsoby jeho provádění se však mohou značně lišit. Od tradičního ručního dojení až po moderní robotické systémy, každá farma si vybírá řešení, které vyhovuje jejím potřebám a možnostem. Liší se i samotné dojírny – prostory, kde se dojení provádí. V tomto článku si projdeme základní typy dojení a typy dnes používaných dojíren. 

Přečíst článek