Potřebuje vaše slepice dietu

Autor: Juraj Korim

10.10.2023

Potřebuje vaše slepice dietu

Připadá Vám vaše slepička nafouklá, skleslá, bez energie a zkrátka není ve své kůži? Určitě jí při těchto příznacích věnujte zvýšenou pozornost. Nemusí se jednat pouze o špatný jídelníček, ale například o zaseklé vajíčko, které umí napáchat velké škody.

Špatné trávení

Jedna z příčin, proč je slepička nafouklá, může souviset se zažívacími problémy. Nejpravděpodobněji ji trápí nadýmání, nadměrná plynatost nebo zácpa. Tyto potíže často vznikají zvlhnutím krmiva nebo ze stojaté vody. Přesvědčte se, že krmivo, které svým slepicím dáváte, skladujete na suchém místě. Také nezapomeňte často měnit vodu. Nejlepší variantou jsou napáječky pro drůbež. V porovnání s klasickými miskami udrží vodu po celou dobu čistou.

Tučná slepice

Dalším důvodem, proč vypadá slepička nafoukle, sklesle a unaveně může být řada komplikací způsobená nevhodnou stravou nebo jejím nadměrným množstvím.

Dávejte si tedy pozor na správné množství krmiva. Jedna slepice denně zkonzumuje cca 100 g krmné směsi. Taky se ujistěte, že je potrava správně vyvážená a neobsahuje velké množství sacharidů nebo nedostatek vlákniny. Pokud byste rádi vytvořili pestrý jídelníček pro vaše slípky, dobrou volbou jsou krmné směsi. Kromě zmíněné vlákniny obsahují důležité vitamíny a minerály.

Uvíznuté vejce

Zaseklé vajíčko je jedním z dalších důvodů, proč se vám může zdát slepice nafouklá. Tento problém často doprovází další příznaky. Slepička ztrácí chuť k jídlu, posedává, není aktivní jako obvykle, přestává pít a nesnáší vejce. Že se opravdu jedná o uvíznuté vajíčko zjistíte tím, že slepičku prohmatáte. V tomto případě vejce jistě ucítíte. 

Existuje pár možností, jak se se zaseklým vajíčkem vypořádat. Častou variantou je podávání vápníku. V případě, že slepice nechce pít, dejte jí vodu pomocí kapátka. Pokud ani po podání vápníku slepička vajíčko nesnese, vyzkoušejte teplou lázeň. Na 15 až 20 minut ponořte slípku po břicho do teplé vody můžete jí pomoci opatrnou masáží. 

Zdraví na prvním místě

Nepodceňujte zdraví svých slepiček. Jestli se vám zdá, že nejsou ve své kůži, určitě se snažte přijít na to, co může Vaši slepici trápit. A pokud si nejste jistí, neváhejte se s pomocí obrátit na veterináře. Určitě Vám pomůže.


Další články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.

Přečíst článek
Chov alpak a lam

30.03.2025

Chov alpak a lam

Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.

Přečíst článek
Jak psovi ostříhat drápky?

24.03.2025

Jak psovi ostříhat drápky?

Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.

Přečíst článek