SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Proč je pro koně důležitý liz a jaké druhy lizu existují?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

29.03.2023

Proč je pro koně důležitý liz a jaké druhy lizu existují?

Ve výživě žádného koně nesmí chybět řada minerálních látek, jako je sodík, chlor, vápník, hořčík nebo fosfor. Vzhledem k tomu, že přirozené složení trávy nebo sena nedokáže potřeby koní v tomto ohledu uspokojit, je třeba jim tyto látky poskytnout v jiné podobě. Praktický a efektivní způsob, jak dostat minerální látky koním do těla, představují lizy. Díky lizům koně mohou průběžně doplňovat hladinu deficitních minerálních látek, což přispívá k udržení jejich dobrého zdravotního stavu a správnému průběhu celé řady procesů v těle. Dostatečný příjem minerálních látek například pomáhá předcházet dehydrataci, snižovat riziko kolik nebo předcházet svalové únavě a podporuje reprodukční schopnosti. Mimo minerálních látek jsou některé lizy také zdrojem neméně důležitých vitamínů.

Druhy lizů pro koně

Na výběr je mnoho různých druhů lizů pro koně. Buď můžete zvolit solný liz, nějaký univerzální minerální liz, nebo specializovaný minerální liz v závislosti na tom, co vaše koně potřebují. Podívejte se na vybrané druhy lizů pro koně.

Solný liz

Pro doplnění sodíku a chloru slouží tzv. solný liz, který je vyrobený z čisté soli bez příměsi minerálií. Solný liz by měly mít koně neustále k dispozici. Alternativou k solnému lizu z čisté kamenné či vakuové soli je liz z himalájské soli, který obsahuje stopové množství řady dalších minerálních látek.

Minerální liz

Základem minerálních lizů pro koně je rovněž sůl. Doplnění o minerální látky ovšem posouvá schopnosti minerálního lizu na vyšší úroveň. Podle obsahu různých minerálních látek dokáže účinně řešit například poruchy metabolismu, nekvalitní srst, lámavost kopyt, zhoršené reprodukční schopnosti nebo problémy se svaly. Právě minerální lizy bývají dostupné s různými příchutěmi, díky nimž koním můžete dopřát chutnější a rozmanitější jídelníček na pastvě i ve stáji. Lizy často mají ovocnou příchuť, případně mohou pro nasládlou chuť obsahovat melasu (minerální melasové lizy).

Minerální liz s biotinem

Biotin, kterým může být doplněn minerální liz, příznivě působí na strukturu a pevnost kopyt, když podporuje vznik keratinu – rohoviny. Také přispívá k dobrému stavu srsti a zdraví kůže a zlepšuje imunitu.

Minerální probiotický liz

Minerální probiotický liz obsahuje živé kvasinky a má příznivý vliv na trávicí a imunitní systém. Živé kvasinky pomáhají zajistit lepší stravitelnost vlákniny ze sena a slámy. Vyplatí se používat zejména při přechodu z pastvy na krmení senem či slámou pro zabránění průjmu.

Bylinkový liz

Bylinkový liz je speciální minerální liz obohacený o bylinnou směs. Díky svému složení dokáže posílit střevní stěnu a vytvořit nepříznivé prostředí pro všechny endoparazity. S jeho pomocí lze prodloužit interval pravidelného odčervování.

Minerální látky v lizech pro koně

V lizech pro koně se objevuje spoustu důležitých minerálních látek a každá má svůj význam. Zvýšenou potřebu konkrétní minerální látky poznáte podle zdravotních potíží koně, ať už jde o fyzický problém, nebo jeho nestandardní chování, například podrážděnost. V následujícím přehledu naleznete význam minerálních látek pro zdraví koní.


  • Sodík – Sodík, který má v soli (a tedy i čistém solném lizu) zhruba 39% hmotnostní podíl, přispívá k udržení stálosti vnitřního prostředí organismu, zejména se stará o udržování rovnováhy tekutin uvnitř buněk a v mezibuněčných prostorách. Na sodíku dále závisí kvalita přenosu nervových vzruchů a významně se podílí na bezproblémové funkci svalů.


  • Chlor – Také chlor, druhá základní složka soli, je velice důležitý. Chlor je v podobě chlorovodíkové kyseliny nepostradatelnou součástí žaludečních šťáv a pomáhá tak zajišťovat optimální prostředí pro správnou funkci trávicích enzymů. Dobré trávení umožňuje lépe využít potenciál krmiva, chlor podporuje především schopnost trávení bílkovin.


  • Vápník – Vápník se výrazně podílí na stavbě kostní tkáně. Deficit vápníku může vést k onemocnění skeletu a kloubů nebo k deformaci kostí a může také stát za vznikem osteoporózy.


  • Hořčík – Hořčík ovlivňuje stovky reakcí probíhajících v koňském organismu. Má zásadní vliv na funkci svalové a nervové tkáně. Také pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi a správný oběh krve a přispívá k syntéze bílkovin v organismu, což je důležité pro ochranu, růst a regeneraci tkání. Pozitivní vliv má optimální hladina hořčíku i na psychiku koní – snižuje jejich podrážděnost.


  • Fosfor – Fosfor je spolu s vápníkem důležitým činitelem při tvorbě kostí a zubů. Nedostatek fosforu je možnou příčinou nechuti přijímat potravu, což následně vede k hubnutí nebo neplodnosti.


  • Zinek – Zinek je u koní poměrně častým deficitním prvkem. Rozhodně ho není dobré opomíjet, protože nedostatek zinku může stát za zvýšenou lámavostí kopyt, špatným stavem srsti bez lesku nebo neschopností efektivně vylučovat z těla toxiny. Zinek dále pomáhá snižovat riziko vzniku plísňových onemocnění.


  • Draslík – Draslík přispívá k normální funkci nervů a svalů a podporuje správné fungování metabolismu sacharidů.


  • Mangan – Mangan zastává důležitou úlohu při tvorbě kostí a pojivových tkání. Jeho hladina v těle ovlivňuje metabolismus sacharidů a tuků, růst a vývoj koní a také reprodukční schopnosti.


  • Jód – Jód pomáhá ke zlepšení stavu srsti koní či správné funkci nervové soustavy. Jeho nedostatek může způsobit růstové poruchy.


  • Železo – Železo hraje důležitou roli při tvorbě červených krvinek a je tak nezbytné pro správné okysličování organismu.


  • Selen – Selen patří mezi antioxidanty, omezuje tedy aktivitu kyslíkových radikálů a chrání buňky před poškozením. Má synergický účinek s vitamínem E, který chrání buněčné membrány. Zvláště citlivé na poškození buněčných membrán jsou buňky kosterního svalstva. Mimo to selen pozitivně působí na imunitní systém a plodnost a neutralizuje škodlivé látky v těle.


  • Kobalt – Kobalt má vliv na růst koní, krvetvorbu a činnost řady enzymů, takže se od jeho hladiny odvíjí průběh mnoha biochemických procesů v těle.


  • Měď – Měď významně přispívá k vápenatění kostní tkáně a snižuje riziko vzniku ortopedických onemocnění.

Další články

Jak se zbavit bytových parazitů?

17.04.2024

Jak se zbavit bytových parazitů?

Bytoví parazité, jako jsou švábi, mravenci, moli či štěnice, mohou způsobovat nejen značné nepohodlí, ale především zdravotní problémy. V případě, že se s nimi setkáte, je důležité jednat rychle a efektivně, aby se zamezilo jejich šíření. Existuje několik způsobů, jak se zbavit těchto nežádoucích nájemníků a zajistit, že Váš domov zůstane čistý a bezpečný. 

Přečíst článek
Jak vybrat vhodný domeček pro kočku?

16.04.2024

Jak vybrat vhodný domeček pro kočku?

Kočka denně naspí až neuvěřitelných 18 hodin. Je proto velmi důležité připravit jí pohodlné a klidné místo k odpočinku. Každý mazlík žije v jiných podmínkách a má své vlastní potřeby. Tak se s námi pojďte podívat, jaké možnosti máte a jak vybrat boudu nebo pelíšek pro kočky. 

Přečíst článek
Kolik prostoru potřebují slepice?

11.04.2024

Kolik prostoru potřebují slepice?

Plánujete pořízení slepic, ale nevíte, zda máte dostatek prostoru? Kolik místa vlastně slípky potřebují a jak jim zařídit ideální domov? Právě výběh je jedním z klíčových faktorů, který ovlivňuje jejich zdraví a pohodu. Avšak žádné přesné číselné údaje neexistují, každá slepička je jiná a má různé potřeby. Čísla jsou pouze orientační, abyste měli jasnou představu o tom, kolik pomocnic si můžete na Vaší zahradě dovolit.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.