AKTUÁLNÍ DODACÍ LHŮTA VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNĚ, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBĚHY, KLECE atd.: 1-2 dny
DODACÍ LHŮTA KRMIVA: 2 DNY
DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ - DOPLŇKY, MINERÁLY atd.: 5-6 dnů

Proč slepice snáší malá vejce?

Autor: Juraj Korim

31.01.2024

Proč slepice snáší malá vejce?

Jedním z hlavních důvodů, proč si pořídit slípku, jsou právě čerstvá domácí vajíčka. Některé nosnice však mívají komplikace při jejich snášení. Jednou z nejčastějších je snášení příliš malých vajíček. Existuje několik příčin této negativní skutečnosti a ne všechny jsme schopni ovlivnit.

Klíčovým aspektem je výživa pro slepice

Snášení vajec u slepic je úzce spojené s jejím stravováním a nevhodné krmení pro slepice tak může způsobit nejen menší slepičí vejce, ale i negativně ovlivnit kvalitu snášky.


Potrava slepic by měla obsahovat především bílkoviny, jakožto jednu ze základních složek. V případě, že jich slípka nemá zajištěn dostatek, může se stát, že se nejen změní velikost vajec, ale i tloušťka skořápky. V tu chvíli doporučujeme do stravy přidat rybí moučku, moučné červy či slunečnicová semínka.


V momentě, kdy je doprovodným jevem atypického vejce měkká skořápka, chybí vaší malé kamarádce s velkou pravděpodobností vápník.


Slípky však nepotřebují pouze bílkoviny a vápník, ale i minerály, živiny a vitamíny, které mají též velký vliv na velikost, kvalitu i samotnou produkci slepičích vajec.

Pohodlí slepice je základem

Stejně jako lidem, ani nosnicím se nepracuje dobře ve stresu. Slípky vyžadují vlastní prostor jak v kurníku, tak i mimo něj. Dbejte proto na to, abyste v slepičím obydlí nechovali víc nosnic, než se doporučuje. Napětí v kurníku může zapříčinit i predátor motající se okolo vašich slepiček. Nosnice mohou pod vlivem stresu produkovat malá vajíčka či úplně přestat snášet.


Vyjma nezvaných hostů může stres u slepic vyvolat i šikana. Klídek při snášce je prvořadý. Rozepře bývají mezi dámami běžné, občas je však nutné zasáhnout a oddělit nepřizpůsobivé slepičky od ostatních. Největším výtržníky v kurníku jsou ale kohouti. Fakt, že by se měli oddělit kohouti od nosnic, pro vás ovšem určitě není žádnou novinkou.


Samozřejmě nesmíme zapomenout na světlo a teplo. Světlo slípkám stimuluje reprodukční systém, bez kterého byste se vajíček nedočkali. Popřemýšlejte nad osvětlením kurníku, zejména během tmavých zimních dnů. Podobně jako světlo, má na slípky vliv i zima. Optimální teplota v kurníku je od 11 do 25°C. V případě, že je teplota příliš nízká, dokáže to ovlivnit výsledný počet i kvalitu vajíček. Tento problém má však velmi jednoduché řešení, a to v podobě keramických či infra žárovek.

Příliš malá slepice

Pokud jste si obstarali novou slepičku, jež teprve začíná snášet, je úplně běžné, že vajíčka nejsou tak velká jako od jejích starších sester. Většina slepic začíná snášet již ve věku 6 měsíců a nemůžeme se tak divit, proč jsou vejce tak malá. Nemusíte se ale bát, standardní vajíčka vám bude snášet už po měsíci.

Problém, který nevyřešíte

Veškeré zmíněné potíže se dají vyřešit, je tu ale jeden faktor, který neovlivníte – genetika. Při nákupu slípky je třeba si dávat pozor, jaký druh kuru si pustíte do kurníku. Je to právě genetika, jenž určuje velikost vajec, jaké může nosnice snést. Některá plemena snáší větší vejce, jiná zase malinká.


Mezi druhy slepic, které vám přinesou bohatou nadílku vajec, patří Leghorn, Golden Comets alebo Lohmann Browns. Naopak, maličká vajíčka dostanete od Bantamek, které kvůli svému nižšímu vzrůstu mají i menší reprodukční systém, což se podepisuje na výsledných malých vejcích.

Další články

Potřebují mít hlodavci v kleci překážky?

28.02.2024

Potřebují mít hlodavci v kleci překážky?

Hlodavci jako jsou křečci, morčata a krysy jsou velmi oblíbení a často pořizovaní domácí mazlíčci. Také to jsou aktivní tvorové, kteří potřebují zábavu a stimulaci pro udržení dobrého zdraví a psychické pohody. Jedním z klíčových prvků pro jejich šťastný, a především zdravý život jsou zábavné předměty v jejich kleci. Ale proč jsou vlastně překážky pro hlodavce tak důležité?


Přečíst článek
Jak často měnit podestýlku králíkovi?

27.02.2024

Jak často měnit podestýlku králíkovi?

Podestýlka je důležitou součástí péče o králíka, která má velký vliv na jeho zdraví a celkovou pohodu. Správná údržba je zásadní pro zachování čistoty prostředí a prevenci zdravotních problémů. Ale jak často byste ji měli měnit?


Přečíst článek
Jak připravit zahradu na jaro?

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).
Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.