SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Rostliny v bytě. Jaké vybrat?

Autor: Luboš Burda

03.01.2024

Rostliny v bytě. Jaké vybrat?

Asi každý z nás se může pyšnit tím, že vlastní alespoň jednu pokojovou rostlinu. A stejně tak asi každý z nás může říct, že nějakou tu rostlinku zahubil. Ale i tak se snažíme nadále pěstovat, protože víme, že nám v bytě napomáhají, a navíc doplňují interiér k dokonalosti. Víte ovšem, jak jsou pro nás prospěšné? A jaké se hodí do bytu?

Jaká pozitiva přináší rostliny v bytě

Existují rostliny, které jsou pro naše zdraví velice blahodárné. Na druhou stranu ovšem jsou i ty, které nám mohou pouze přitížit. Obecně známo, rostliny vzduch obohacují o kyslík, který je pro nás životně důležitý. Další velice užitečná vlastnost je, že dokáží zvlhčovat vzduch, některé z nich při nadměrné vlhkosti dokonce i vzduch regulovat, a pohlcovat prach a ostatní toxiny, které se v ovzduší mohou vyskytovat například z nátěrů či lepidel. Na suchý vzduch lze pořídit například monsteru, různé druhy fíkusu, dracénu či jinou rostlinu se širokými listy. Naopak vlhký vzduch, u kterého je zvýšená možnost výskytu plísní, skvěle absorbují kapradiny a břečťany. Do interiéru ale spíše budou zapadat fitónie nebo lopatkovce, které splní stejný úkol. Toxiny bude velice dobře pohlcovat tchýnin jazyk, ledviník, eukalyptus, gerbera, ale také již zmíněný lopatkovec.


Nelze opomenout taktéž vliv na celkovou pohodu. Zelená barva je zkrátka a dobře skvělá, jelikož žlutozelená část spektra, kterou odráží, dokáže člověka uklidnit a zbavit pocitu únavy. Energií nabíjí také bylinky, které možná máte v kuchyni. Šalvěj, máta, meduňka a další dokáží posílit imunitu a povzbudit náš den.

Výběr vhodné rostlinky

Při výběru vhodné rostliny do bytu se zaměřte na pár věcí, díky kterým nelze šlápnout příliš vedle. Nejprve rozmyslete, do jaké místnosti chcete květinu umístit a jestli je pokoj světlejší nebo tmavší. V obývacím pokoji se většinou pěstují rostliny většího rozměru, prostor oživují a dodávají mu na útulnosti. Do ložnice umístěte druhy, které čistí vzduch a podporují lepší spánek. Mezi ty patří například aloe vera, které narozdíl od ostatních mění oxid uhličitý na kyslík i v noci. Dalšími vhodnými adepty mohou být břečťany, eukalypty či tchýniny jazyky. V koupelně by měly být spíše vlhkomilné, například ledviník či dracéna. Do kuchyně pak samozřejmě mohou přijít různé bylinky nebo odolné květiny.

Od náročných ke skromnějším

Patříte do skupiny lidí, která se o své rostliny stará jako o domácího mazlíčka anebo spíše k té, která si jednou za půl roku vzpomene, že by květinu měla zalít? Tak či onak, přizpůsobte svou péči rostlině, aby zbytečně netrpěla.


Náročnější druhy většinou bývají náchylnější ke změnám světla, teploty i vlhka. Vyberte jim tedy místo, kde budou spokojené. K těmto druhům se řadí například fitónie, která je náročná na zalévání a vlhkost ovzduší, indická azalka, která potřebuje teplotu okolo 18 °C, Stromanthe triostar, která potřebuje vysokou vlhkost anebo také miniaturní růže, které jsou určeny spíše pro venkovní pěstování, tudíž se jim v bytě moc nedaří.


Rádi cestujete, a tak Vaše rostlinky nemají pravidelný přísun vody? Nebo si jednoduše nevzpomenete, kdy jste naposledy zalévali, a tak ji zalijete ještě jednou „pro jistotu“ nebo to necháte být na „příští týden“? Existují druhy, které i tento nepravidelný režim přežijí. Všem známé jsou kaktusy a sukulenty, které se zalévají minimálně. Další takovou rostlinkou je tchýnin jazyk, který se přizpůsobí jakémukoliv prostředí a nemá takové nároky na zalévání. Taktéž dracéna je vhodnou možností, jelikož nepotřebuje mnoho vody. Podobně tomu bude u zelence, lopatkovce, filodendronu či šeflery.

Rostliny do našeho života patří

Rostliny v bytě jsou velice prospěšné pro naše zdraví. A pokud víme jak na pěstování určitého druhu, mohou nám být nápomocny spoustu let. Pak už záleží na tom, jak na nebudete myslet – zda jste nadšený pěstovatel nebo stálý začátečník.

Další články

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

16.05.2024

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

Hmyz a nejčastěji mouchy ve stáji mohou být pro hospodáře a jejich zvířata velkým nepřítelem. Pokud nezačnete proti hmyzu účinně bojovat, hrozí zdravotní problémy, například šíření nebezpečných chorob a ekonomické ztráty. Přestože se hmyzu nadobro nikdy nezbavíte, existuje řada způsobů, jak tento problém úspěšně eliminovat a zamezit tak přemnožení. Zde je několik užitečných tipů, jak na hmyz ve stáji. 

Přečíst článek
Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

15.05.2024

Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

Bohužel, jako každé zvíře, jsou i slepičky náchylné k různým nemocem. Nemocné slepice většinou poznáte snadno. Mezi nejčastější příznaky nemocí slepic se řadí únava, apatie, nechuť k jídlu a snížená snáška vajec. Ve většině případů následuje náhlé úmrtí slepice. Podívejte se s námi na slepice a jejich nemoci, které se nejčastěji vyskytují, a jak jim účinně předcházet.

Přečíst článek
Co nesmí jíst kočka?

14.05.2024

Co nesmí jíst kočka?

Jako majitelé koček poskytujeme našim chlupáčům tu nejlepší péči. Občas jim možná chceme dopřát až tak moc, že jim tím spíše ublížíme. Ne všechno, co chutná nám, je totiž vhodné i pro naše kočičí přátele. Některé potraviny a látky jsou pro kočky nevhodné, nebo dokonce toxické. Co je jedovaté pro kočky?

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.