
Vaše slepice jsou samostatnější, než si myslíte
Jistě byste si rádi užili slunného počasí a vyrazili na krátkou dovolenou během prodlouženého víkendu. Pořád to odkládáte, protože nevíte, kdo by se Vám o slepice postaral? Nezoufejte! Vaše slepičky jsou samostatnější, než si myslíte. S klidem můžete vyrazit. Pojďme se však podívat na několik zásad, které je vhodné dodržovat.
Jak dlouho to slepice zvládnou bez Vás?
Při plánování dovolené počítejte s tím, že slepice samy vydrží nejdéle tři dny. Pokud byste rádi odjeli na delší dobu, tak se již raději domluvte například se sousedem, aby během Vaší nepřítomnosti doplnil krmivo a vodu.
Na co myslet před odjezdem?
Drůbež je velmi samostatná, přesto od Vás potřebuje tři základní věci, aby pár dnů zvládla bez zbytečných komplikací. V prvé řadě je důležité, aby měly slepice ve Vaší nepřítomnosti dostatek tekutin. Místo misky na vodu, kterou možná běžně používáte, raději zvolte napáječky pro drůbež. Jejich hlavní výhodou je, že se jedná o uzavřenou nádobu, ze které voda postupně odtéká, proto zůstane po celou dobu čistá. Vybrat si můžete z několika variant od 0,75 l do 30 l. Její velikost vybírejte podle toho, na jak dlouhou dobu odjíždíte a dle počtu slepic. Při letních dnech slepička v průběhu jednoho dne spotřebuje cca 250 ml vody, což není úplně málo.
Dostatečná zásoba krmiva pro drůbež je stejně tak důležitá, jako zásoba vody. Pohlídejte si, zda máte nachystané adekvátní množství potravy (1 slepice denně zkonzumuje cca 120 g). Velikost zásoby tedy přizpůsobte tomu, kolik slepic máte a na jak dlouhou dobu budete pryč. Není radno podceňovat taktéž zabezpečení. Před odjezdem nezapomeňte zkontrolovat kurník spolu s výběhem Vašich slepic. Ujistěte se, že nenajdete žádnou díru v pletivu nebo skulinu, kudy by mohla přijít nechtěná návštěva.
Vzhůru na dovolenou!
Uff. Není to tak složité, jak jste si mysleli. Máme pravdu, že ano? Pokud všechny tyto body dodržíte a zajistíte v době Vaší nepřítomnosti dostatek vody, krmiva a budou v bezpečí před nezvanými hosty, tak je po vašem návratu najdete stejně spokojené jako před Vaším odjezdem.
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek