-800x800.jpg)
Podporujte zdraví hříbat již od samého začátku
Koně jsou vznešená stvoření, která lze vedle psů označovat za nejlepší přátele člověka. Zvláště neodolatelná jsou malá hříbata, u nichž je, stejně jako u mláďat jiných druhů zvířat a koneckonců i člověka, nádherné pozorovat jejich růst a vývoj. Abyste si však s hříbětem a následně dospělým koněm mohli užívat nespočet radostných momentů, musí být zdravé. Proto je dobré vědět, na co se zaměřit v období březosti klisny a po narození hříběte, aby vše bylo tak, jak má.
Výběr hřebce a klisny
Celé to začíná před narozením hříběte, a dokonce ještě před samotným početím. Prvním krokem, pokud se chcete těšit ze zdravého a krásného hříběte, je výběr vhodného hřebce. Hřebec by měl mít dobré fyzické parametry a v úvahu berte také jeho charakter. Zároveň musí být v dobrém zdravotním stavu jak po fyzické, tak psychické stránce. Zapomenout samozřejmě nesmíte ani kontrolu zdravotního stavu klisny, která by rovněž měla být ve fyzické a psychické pohodě. Je třeba mít jistotu, že porod hříběte pro ni nebude vzhledem k jejímu stavu příliš rizikový. V případě, že s výběrem rodičů nemáte dostatek zkušeností, rozhodně není od věci se poradit s někým zkušenějším, kdo ví, jak na správné párování hřebce s klisnou.
Pár podpořte kvalitní stravou
Když máte vybraný ideální pár s předpoklady zplodit zdravé a silné hříbě, vyplatí se mu s početím trochu pomoci. Klisně a hřebci podávejte kvalitní krmnou směs a doplňky stravy s obsahem minerálních látek a vitamínů. Klisnu takto podporujte před početím, v období březosti i během kojení pro zajištění příznivého růstu hříběte.
Například solný liz díky obsahu sodíku napomáhá ke zlepšení plodnosti koní a zvyšuje rozhodné výkonové schopnosti. Dostupné jsou i minerální solné lizy s obsahem dalších důležitých minerálních látek, jako je hořčík, vápník, zinek nebo železo. K podpoře reprodukčních schopností dále přispívají pivovarské kvasnice, navíc mají pozitivní vliv na trávení a celkový zdravotní stav zvířat.
Klisna by samozřejmě neměla být během celého procesu ve stresu, takže se ji snažte izolovat od všech vlivů, které by ji mohly rozrušit. Také se nesmí příliš namáhat, avšak přirozený pohyb je naopak prospěšný.
Když se hříbě narodí
Poté, co se hříbě dostane na svět, samozřejmě musíte sledovat jeho zdravotní stav a kontrolovat jeho vývoj. Zároveň si stále hleďte klisny, protože zdraví klisny a hříběte je těsně spjato, a to nejen v souvislosti s kojením. S těmito úkoly vám jistě bude pomáhat veterinář.
Stejně jako u dospělých koní zdravotní stav hříběte příznivě ovlivníte, když mu budete podávat kvalitní krmivo. Ideální je pořídit krmnou směs vyvinutou speciálně pro hříbata, která při dodržování doporučeného dávkování hříběti dodá potřebnou porci živin a všech potřebných látek.
Trénink pro lepší život
Nakonec je třeba zmínit důležitost výcviku, který je základem pro plnohodnotný život koní. Se základním výcvikem, zahrnujícím nošení ohlávky, vodění, držení nohou nebo nakládání do přepravníku, je dobré neotálet, ale zase se nesnažte věci zbytečně uspěchat. Když se hříbě naučí základní dovednosti v ten pravý čas, budete s ním v budoucnu lépe vycházet a také dokáže lépe zvládat pokročilý výcvik, ať už bude zaměřený na rekreační vyjížďky, nebo sportovní disciplíny.
Další články

16.05.2025
Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč skot tráví hodiny přežvykováním a pes naopak potravu téměř ani nekouše? Je to kvůli odlišnému typu trávení. Zatímco někteří živočichové mají jednoduchý žaludek, jiní zvládli evoluci s několika oddíly, mikrobiálním trávením nebo dokonce pomocí kamínků. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými skupinami zvířat?
Přečíst článek
15.05.2025
Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších
O tom, že existují různá plemena ovcí, slyšel asi každý. Ale věděli jste, že i vlna může mít mnoho druhů? Nezískáváme ji jen z ovcí, ale také z lam nebo dokonce z králíků.
Přečíst článek
14.05.2025
Druhy dojení a typy dojíren
Dojení je každodenní součástí chovu dojnic – způsoby jeho provádění se však mohou značně lišit. Od tradičního ručního dojení až po moderní robotické systémy, každá farma si vybírá řešení, které vyhovuje jejím potřebám a možnostem. Liší se i samotné dojírny – prostory, kde se dojení provádí. V tomto článku si projdeme základní typy dojení a typy dnes používaných dojíren.
Přečíst článek