Podporujte zdraví hříbat již od samého začátku

Autor: Juraj Korim

21.09.2022

Podporujte zdraví hříbat již od samého začátku

Koně jsou vznešená stvoření, která lze vedle psů označovat za nejlepší přátele člověka. Zvláště neodolatelná jsou malá hříbata, u nichž je, stejně jako u mláďat jiných druhů zvířat a koneckonců i člověka, nádherné pozorovat jejich růst a vývoj. Abyste si však s hříbětem a následně dospělým koněm mohli užívat nespočet radostných momentů, musí být zdravé. Proto je dobré vědět, na co se zaměřit v období březosti klisny a po narození hříběte, aby vše bylo tak, jak má.

Výběr hřebce a klisny

Celé to začíná před narozením hříběte, a dokonce ještě před samotným početím. Prvním krokem, pokud se chcete těšit ze zdravého a krásného hříběte, je výběr vhodného hřebce. Hřebec by měl mít dobré fyzické parametry a v úvahu berte také jeho charakter. Zároveň musí být v dobrém zdravotním stavu jak po fyzické, tak psychické stránce. Zapomenout samozřejmě nesmíte ani kontrolu zdravotního stavu klisny, která by rovněž měla být ve fyzické a psychické pohodě. Je třeba mít jistotu, že porod hříběte pro ni nebude vzhledem k jejímu stavu příliš rizikový. V případě, že s výběrem rodičů nemáte dostatek zkušeností, rozhodně není od věci se poradit s někým zkušenějším, kdo ví, jak na správné párování hřebce s klisnou.

Pár podpořte kvalitní stravou

Když máte vybraný ideální pár s předpoklady zplodit zdravé a silné hříbě, vyplatí se mu s početím trochu pomoci. Klisně a hřebci podávejte kvalitní krmnou směs a doplňky stravy s obsahem minerálních látek a vitamínů. Klisnu takto podporujte před početím, v období březosti i během kojení pro zajištění příznivého růstu hříběte.

Například solný liz díky obsahu sodíku napomáhá ke zlepšení plodnosti koní a zvyšuje rozhodné výkonové schopnosti. Dostupné jsou i minerální solné lizy s obsahem dalších důležitých minerálních látek, jako je hořčík, vápník, zinek nebo železo. K podpoře reprodukčních schopností dále přispívají pivovarské kvasnice, navíc mají pozitivní vliv na trávení a celkový zdravotní stav zvířat.

Klisna by samozřejmě neměla být během celého procesu ve stresu, takže se ji snažte izolovat od všech vlivů, které by ji mohly rozrušit. Také se nesmí příliš namáhat, avšak přirozený pohyb je naopak prospěšný.

Když se hříbě narodí

Poté, co se hříbě dostane na svět, samozřejmě musíte sledovat jeho zdravotní stav a kontrolovat jeho vývoj. Zároveň si stále hleďte klisny, protože zdraví klisny a hříběte je těsně spjato, a to nejen v souvislosti s kojením. S těmito úkoly vám jistě bude pomáhat veterinář.

Stejně jako u dospělých koní zdravotní stav hříběte příznivě ovlivníte, když mu budete podávat kvalitní krmivo. Ideální je pořídit krmnou směs vyvinutou speciálně pro hříbata, která při dodržování doporučeného dávkování hříběti dodá potřebnou porci živin a všech potřebných látek.

Trénink pro lepší život

Nakonec je třeba zmínit důležitost výcviku, který je základem pro plnohodnotný život koní. Se základním výcvikem, zahrnujícím nošení ohlávky, vodění, držení nohou nebo nakládání do přepravníku, je dobré neotálet, ale zase se nesnažte věci zbytečně uspěchat. Když se hříbě naučí základní dovednosti v ten pravý čas, budete s ním v budoucnu lépe vycházet a také dokáže lépe zvládat pokročilý výcvik, ať už bude zaměřený na rekreační vyjížďky, nebo sportovní disciplíny.

Další články

Hmyzí hotel

02.10.2023

Hmyzí hotel

Hmyzí hotel je vhodným ubytováním pro všechen užitečný hmyz jako jsou včely samotářky, kterých u nás žije až 600 druhů, berušky, které požírají škodlivý hmyz, nebo třeba motýli, jejichž larvy také likvidují nezvané hosty. V domečku mohou přečkat zimu a využít ho jako hnízdiště.

Přečíst článek
Jak pečovat o kočku v bytě

28.09.2023

Jak pečovat o kočku v bytě

Přemýšlíte o koupi domácího mazlíčka, ale máte strach, že nebude v bytě spokojený? Kočka vypadá nenáročně, ale také má své potřeby, o kterých dost často páníčci neví. Nestačí koupit pelíšek a doufat, že to je vše, co potřebuje. Pro správný vývoj a spokojenost je třeba kočičce věnovat speciální péči.

Přečíst článek
Automatická dvířka, pomocník pro bezpečí vaší drůbeže

25.09.2023

Automatická dvířka, pomocník pro bezpečí vaší drůbeže

Také znáte ve Vašem okolí někoho, kdo zapomněl zavřít slepice, v noci mu do kurníku přišla nezvaná návštěva a ráno na něj čekalo nemilé překvapení? Především v nočních hodinách se kur domácí vystavuje značnému nebezpečí a automatická dvířka jsou skvělým pomocníkem, který Vám může dost zásadně usnadnit chov. Otevírání a zavírání dvířek lze zcela přizpůsobit slepicím a jejich návykům. Respektive vybrat si můžete hned z několika variant.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.