Druhy sýrů a odkud pochází
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

24.06.2025

Druhy sýrů a odkud pochází

Sýr není jen eidam na chlebu. Na světě existují stovky druhů sýrů – plísňové, tvrdé, čerstvé, tažené... Každý region má svůj typický sýr, který odráží místní tradici i chuť. Pojďme se podívat, odkud některé slavné sýry pochází.

Česko

Určitě všichni známe Jihočeskou Nivu – sýr s modrou plísní a výraznou chutí. Vyrábí se od roku 1951 v Českém Krumlově podle stejného výrobního postupu. Výrobci kladou důraz na kvalitu mléka, která souvisí s chovem dojnic. Sýr zraje v přísně hygienických podmínkách v klimatizovaných zrárnách. Za zmínku rozhodně stojí také Olomoucké tvarůžky – typický sýr vyráběný z netučného tvarohu bez přidání syřidla. Tento sýr slavil úspěch už v roce 1872, kdy získal ocenění na výstavě ve Vídni. V roce 2010 se dostal do rejstříku chráněných zeměpisných označení. 

Slovensko

Při zmínce o slovenských sýrech se většině z nás vybaví brynza – bílý, roztíratelný, zrající sýr z ovčího mléka. Její výroba má několik kroků: nejprve sýr zraje, poté se čistí, lisuje, drtí a mele. Během tohoto procesu se přidává sůl. Liptovská brynza se tradičně balí do dřevěných půlsudů. Na počátku 19. století začala v okolí Zvolena a Brezna výroba sýra z ovčího mléka, který vzniká napařováním sýřeniny. Výsledkem je plastická, tažná hmota, z níž se formuje sýr zvaný parenica – buď se nechá v přírodní podobě, nebo se udí. Dalšími typickými slovenskými sýry jsou korbáčiky, oštiepok a mnoho dalších.

Itálie

Mascarpone je čerstvý, měkký, krémový sýr vyráběný ze smetany z kravského mléka s obsahem tuku až 70–75 %. Někdy může být doplněn buvolím mlékem. Nejčastěji se používá při přípravě krémů do dortů a dezertů. Celým názvem Mozzarella di Bufala Campana pochází z jižní Itálie a vyrábí se z mléka černých buvolů. Pouze mozzarella z tohoto mléka smí nést označení DOC. Mezi nejbizarnější italské sýry patří Casu marzu – sýr z ovčího mléka, do kterého se záměrně umisťují larvy Piophila casei. Larvy sýr rozkládají na měkkou, krémovitou hmotu. Mezi další slavné italské sýry patří také Gorgonzola, Grana Padano a Parmigiano Reggiano.

Francie

Začněme klasikou – camembertem, sýrem ze syrového kravského mléka. Po odkapaní se sýr postřikuje roztokem s plísní a během zrání se pravidelně otáčí, aby se plíseň rovnoměrně rozrostla. Morbier je známý svou typickou černou linkou uprostřed. Vyrábí se z nepasterizovaného kravského mléka a při zrání se potírá slanou vodou. Od roku 2000 má označení původu AOC. Druhým nejoblíbenějším sýrem ve Francii je Roquefort – sýr s intenzivní slanou chutí, který také nese označení AOC. Pravý Roquefort zraje v jeskyních hory Mont Combalou poblíž vesnice Roquefort-sur-Soulzon.

Nizozemsko

Víte, odkud pochází sýr Gouda? Právě z Nizozemska. Je to žlutý sýr s jemnou vůní a lehkým oříškovým tónem. Má sedm stupňů zralosti. Vyrábí se převážně z kravského mléka, ale existují i varianty z ovčího nebo kozího. Nejčastěji má tvar bochníku o hmotnosti 12 kg, hranolu nebo bloku. Také eidam pochází z Nizozemska – konkrétně z města Edam u jezera Ijsselmeer. Obvykle ho najdeme ve formě cihel, bloků nebo kulatých bochníků o hmotnosti okolo 2 kg. Tradiční tvar eidamu je kulatý shora, zploštělý ze spodní strany.

Řecko

Zde vznikl jeden z nejstarších sýrů na světě – feta. Od roku 2007 smí nést tento název pouze sýr pocházející z Řecka. Vyrábí se z ovčího nebo kozího mléka a uchovává se ve slaném nálevu.

Další články

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

09.07.2025

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.

Přečíst článek
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

08.07.2025

Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.

Přečíst článek
Jak na chov perliček?

07.07.2025

Jak na chov perliček?

Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.

Přečíst článek