Elektrický ohradník – jak funguje?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

08.07.2024

Elektrický ohradník – jak funguje?

Elektrický ohradník je účinné zařízení, které se využívá jako bariéra, aby zvíře neuteklo. Sloužit ovšem může také k ochraně před nezvanými hosty. Víte však, jak zapojit elektrický ohradník a jaké principy stojí za jejich vysokou účinností?  

Princip fungování

Jak funguje elektrický ohradník? Především je důležité dodržet schéma zapojení elektrického ohradníku. Ohradníky fungují na principu uzavřeného elektrického obvodu mezi zemí a ohradníkovým vodičem. Hlavní částí je síťový generátor, který vytváří krátké elektrické impulsy s nízkým výkonem. Ty jsou vysílány do ohradníku, který je napnut kolem obvodu zóny, kterou chceme chránit. Pokud se zvíře drátů dotkne, dostane ránu elektrickým ohradníkem, která není nijak nebezpečná. Elektrický proud dále prochází do země a přes zemnící tyče se vrací do generátoru. 

Hlavní komponenty

Pokud se chystáte na výstavbu elektrické ohrady, nikdy by Vám neměly chybět tyto komponenty. Velice důležitý je generátor vytvářející elektrické napětí, které je ve vodičích ohrady. Tento zdroj na elektrický ohradník se může různě lišit ve způsobu napájení a ve výkonu. Mohou tedy být například síťové, které se zapojují přímo do zásuvky, nebo kombinované, které navíc mohou být napájeny pomocí baterie.  

 

Aby vše fungovalo, jak má, je podstatné zajistit vhodný vodič. Nejčastěji se využívá ocelové lanko, pozinkovaný drát či plastový provázek s kovovými vlákny. Vodič je dále nutno umístit tak, aby byl oddělen od země. K tomu se využívají nevodivé sloupky, na kterých je umístěn.  

 

Pro správné fungování ohradníku je dále nezbytné, aby byl dobře uzemněn. Proto je třeba využít zemnící tyč, díky které se uzavře okruh a elektrický impuls se dostane zpět do zdroje.  

 

Podívejte se na naše kompletní sety, díky kterým nezapomenete na žádnou důležitou součástku.  

Jak zvířata vnímají elektrický ohradník?

Když se zvíře dotkne ohradníku, impuls způsobí krátký a nepříjemný šok, který ovšem nevytváří žádné riziko. Tento nepříjemný pocit způsobí, že se zvíře od ohradníku odtáhne a později ho bude respektovat.  

Bezpečnost a údržba

Při správné instalaci a následné údržbě jsou elektrické ohradníky bezpečné pro lidi i pro zvířata. Je tedy důležité pravidelně kontrolovat stav drátů, napojení na zemnící tyče a generátor. Pokud je generátor napájen baterií, je třeba ji také pravidelně kontrolovat a vyměňovat dle potřeby. 

 

Elektrické ohradníky jsou účinným řešením pro udržení zvířat v bezpečném prostoru či pro ochranu před škodnou. Jejich využití je naprosto bezpečné a zvířatům nezpůsobuje žádné zranění. Správnou instalací a pravidelnou údržbou zajistíte jejich dlouhodobou efektivitu.  

Další články

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

09.07.2025

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.

Přečíst článek
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

08.07.2025

Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.

Přečíst článek
Jak na chov perliček?

07.07.2025

Jak na chov perliček?

Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.

Přečíst článek