-800x800.jpg)
Tipy, jak na zahradě začít chovat králíky
Připravte pro králíky dokonalý domov
Při chovu králíků se samozřejmě neobejdete bez králíkárny, kterou musíte pořídit dříve než samotné králíky. Na králíkárně se nesnažte za každou cenu ušetřit – aby vám dlouho vydržela, musí být dostatečně pevná, stabilní a dobře zpracovaná. Králíkárna přitom nemusí vypadat nudně, dostupné jsou například králíkárny připomínající chatku a díky tomu slouží zároveň jako zahradní doplněk. Máte-li šikovné ruce a čas nazbyt, můžete si ji případně postavit sami, ovšem pracujícím se to vzhledem k cenám materiálu a množství času, který nad stavbou strávíte, nevyplatí.
Králíkárnu umístěte tak, aby její čelní strana s dvířky směřovala nejlépe na jihovýchodní stranu. Tak budou kotce hezky prosvětlené. Králíci však nemají rádi velké horko, takže zejména v létě je dobré, když jim do kotců svítí slunce ráno a dopoledne, ale odpoledne již vnitřek nerozpalují přímé sluneční paprsky. V parných letních dnech, když králíci budou horko snášet viditelně nelibě, jim můžete ulevit instalací stínicí zástěny nebo stříšky. Dále králíci ocení, když jim do králíkárny dáte podestýlku. Podestýlku musíte občas vyměnit, aby byla suchá a čistá.
Vybavení králíkárny
Králíkárnu je poté ještě třeba vybavit. Krmivo králíkům jistě nechcete sypat jen tak na zem, a proto každému dejte zásobník na krmivo, případně těžkou keramickou misku, kterou nepřevrhnou. V králíkárně pak nemohou chybět ani jesle na seno, díky nimž seno nebude roztahané po celém kotci.
Jako zdroj vody poslouží napáječka. Napáječka pro králíky dle zvoleného typu snižuje, nebo dokonce zcela zabraňuje znečištění vody a brání jejímu vylití, takže při pravidelném doplňování napáječek budou mít králíci stále k dispozici čistou, zdravotně nezávadnou vodu.
Místo pro pohyb
V případě, že součástí králíkárny nebude výběh, pořiďte králíkům samostatný výběh nebo kovovou ohrádku, kam je za hezkých dnů pustíte, ať se mohou pořádně protáhnout a zahopsat si na čerstvé trávě. Konstrukci je dobré čas od času přemístit, aby králíci stále měli k dispozici čerstvou trávu. Z toho důvodu oceníte výběh či ohrádku s nízkou hmotností.
Správné krmivo je základ pro pevné zdraví
Králíci se do krmiva pouští každou chvíli v průběhu celého dne, takže musíte vícekrát za den kontrolovat, jestli ho v kotci pořád mají dostatek. Doplňovat krmivo v zásobnících či miskách byste ideálně měli alespoň třikrát denně. Největší porci jim dopřejte večer, protože králíci více než polovinu své denní stravy spořádají přes noc. Spolu s podáváním krmiva vždy zkontrolujte, zda jim nechybí v napáječce voda, a případně ji doplňte.
Dobrou volbou při volbě krmiva jsou krmné směsi určené speciálně pro králíky, které obsahují vše potřebné a krmení je díky nim snadné. Krmiva pro výkrm poskytují králíkům správné množství živin, minerálních látek a vitamínů, čímž přispívají k udržení příznivého zdravotního stavu. Složení kvalitních krmných směsí podporuje vysokou zmasilost a přitom zachovává jedinečnou chuť králičího masa. Zvolit můžete buď směs s obsahem kokcidiostatik, která slouží jako prevence proti kokcidióze, nebo směs bez nich.
Kromě podávání krmné směsi samozřejmě doplňujte jesle na seno. Seno je díky vysokému obsahu vlákniny důležité pro správné trávení králíků. Občas můžete králíkům pro větší pestrost podat mrkev, krmnou či cukrovou řepu nebo brambor, ale vzhledem ke komplexnosti hotových krmných směsí to nedělejte příliš často, akorát byste jim tím mohli uškodit.
Doplňková krmiva pro zvýšení vitality
Se zlepšením zdravotního stavu, reprodukčních schopností a zvýšením užitkovosti pomohou doplňková krmiva zajišťující optimální hladinu minerálních látek, vitamínů a aminokyselin. Minerální doplňky nebo lizy je vhodné králíkům podávat v období nasazování nové srsti, rozmnožování, březosti, odchovu mláďat nebo snížené vitality.
Další články

27.04.2025
Jak na chov činčily?
Chov činčil si získává stále větší oblibu díky jejich roztomilému vzhledu, přátelské povaze a mimořádně hebké srsti. Tito malí hlodavci, původem z jihoamerických And, byli v přírodě téměř vyhubeni kvůli lovu na kožešinu. Dnes se činčily chovají převážně jako domácí mazlíčci. Jsou to noční zvířata, která většinu dne prospí a aktivní jsou až po setmění. Jsou velmi společenské, proto se doporučuje chovat je alespoň v páru. Průměrná délka života činčil je 10–15 let, přičemž ojediněle se mohou dožít až 20 let.
Přečíst článek
23.04.2025
Co je to stereotypní chování u zvířat?
Stereotypní chování u zvířat, známé také jako stereotypie, se vyznačuje opakovanými, zdánlivě bezúčelnými nebo ritualizovanými pohyby nebo chováním, které zvířata vykonávají často v prostředí, které neodpovídá jejich přirozeným potřebám. V následujícím článku si tuto problematiku přiblížíme.

22.04.2025