Jak poznat, že je slepice nemocná?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

09.10.2024

Jak poznat, že je slepice nemocná?

Zdraví slepiček je klíčové pro každého správného chovatele, a proto je důležité vědět, jak rozpoznat příznaky nemocí slepic a jak zajistit, aby Vaše slípky byly zdravé. V tomto článku se podíváme na to, jak identifikovat nemocné slepice, jaké jsou nejčastější nemoci a jak správně přistupovat k prevenci a léčbě.

Jak poznat zdravou slepici

Nejprve se podívejme, jak vypadá zdravá a spokojená slepice. Její peří je krásné, lesklé a přiléhavé, bez známek poškození nebo rozčepýření. Jejich hřebínek a lalůčky jsou pevné a červené, obvykle mají fyziologickou teplotu, bez jakýchkoli otoků nebo útvarů. Zdravé oči slepic se vyznačují lesklým vzhledem, bez výtoků a slzení. Slepičí zobák by měl být čistý a rovněž bez výtoku. Zdravou drůbež poznáte podle zvědavého a živého chování a zároveň by měla mít vzpřímený postoj ve spojení s jejich specifickou stavbou těla.

Jaké nejčastější nemoci mohou naše slepice postihnout?

Různá onemocnění slepic lze rozdělit na infekční a neinfekční. Mezi neinfekční patří například edémová choroba, nutriční myopatie, stresová myopatie, a dokonce i kanibalismus. Virové nemoci zahrnují například aviární influenzu, Newcastleskou nemoc a infekční bronchitidu. Bakteriální nemoci zahrnují kolicibacilózu, salmonelózu a nekrotickou enteritidu. Parazitární nemoci jako dermanisióza (čmelíkovitost) nebo kokcidióza jsou časté u chovaných slepic a mohou vést k vážným zdravotním problémům.

Jak vypadá nemocná slepice?

Nemocnou slepici poznáte podle matného, rozčepýřeného nebo až dokonce žádného peří. Hřebínek a lalůčky mohou být oteklé, mění barvu (například zčernání značí nekrózu) a mohou se na nich tvořit rány. Oči nemocné slípky jsou matné, zakalené nebo slepené výtokem. Zobák je často špinavý a slepice dýchá s otevřeným zobákem. Chování nemocné slepice je apatičtější, může přestat snášet vejce, posedává a lapá po dechu. Její postoj je skleslý, tělo ochablé a často vykazuje známky podvýživy.

Jak zabránit šíření nemocí mezi slepicemi

Pokud zjistíte, že některá slepice je nemocná, je nezbytné ji okamžitě izolovat od zbytku hejna, aby se zabránilo šíření nákazy. Veterinář obvykle doporučí podání léků či antibiotik pro slepice, které jsou předepsány na základě konkrétního onemocnění. Kromě toho je nutné důkladně dezinfikovat kurník a výběh, protože nemocné slepice nemohou být vyléčeny, pokud se stále nacházejí v kontaminovaném prostředí. Důležitým opatřením je také zavádění nových slípek ke starým s opatrností a po pomalu, ideálně po absolvování karantény.

Jak nemoci léčit

Hygiena je klíčem k prevenci nemocí. Pravidelné čištění kurníku, napáječek a krmítek je tedy nutností. Je důležité zamezit vniknutí jiných ptáků do výběhu, protože mohou přenášet nemoci. Nové slípky by měly také projít minimálně 14denní karanténou, aby se předešlo rozšíření infekcí. Slepice je také potřeba zároveň pravidelně odčervovat a vakcinovat. V nepříznivých klimatických podmínkách jim zajistěte suchý, čistý a větraný přístřešek s dostatkem světla a čerstvého vzduchu. Pro ochranu před smrtelnými nemocemi slepic je důležité dodržovat také pravidelné DDD – dezinfekci, dezinsekci a deratizaci, aby se eliminovala přítomnost škůdců a patogenů, které mohou způsobovat závažné zdravotní problémy.

Důsledným dodržováním těchto opatření můžete zajistit, že Vaše slípky budou nejen zdravé, ale také spokojené a šťastné.

Další články

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

09.07.2025

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.

Přečíst článek
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

08.07.2025

Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.

Přečíst článek
Jak na chov perliček?

07.07.2025

Jak na chov perliček?

Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.

Přečíst článek