SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak přizpůsobit chov slepic na jaro?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

26.03.2024

Jak přizpůsobit chov slepic na jaro?

Přichází období, během kterého se příroda probouzí k novému životu, a tak je ten vhodný čas připravit slepice na jaro. Správná péče o slepičky i v tomto období může mít vliv na jejich zdraví, produkci vajec a celkovou spokojenost. Na co se během příprav zaměřit a na co nezapomenout?


Úklid kurníku

Jarní úklid je základ, a tak mu věnujte dostatečnou pozornost. Slepičky byly totiž během zimy převážně v kurníku, a tak je třeba dát prostředí pořádně do pucu. Vyměňte podestýlku, vyčistěte obydlí od kuřinců, očistěte hřady a zkontrolujte, zda nebude kurník potřebovat nějaké opravy. Vyčistit a vydezinfikovat potřebují také napáječky, krmítka. Stačí, když je vložíte do horké vody s dezinfekčním přípravkem a následně necháte dokonale vyschnout. Dezinfekci se nevyhne ani celý kurník. Více se o úklidu v kurníku dočtete v článku “Čištění a dezinfekce kurníku”.


Ochrana před proměnlivým počasím

Během jarního období nás jistě nepřekvapí typické proměnlivé počasí. I když se zdá, že zima je za námi, ranní mrazíky nejsou nic neobvyklého. A jak na tom jsou slepice a změny počasí? Je třeba je na tyto změny připravit a zajistit jim dostatečnou ochranu před deštěm, větrem a již zmíněnými chladnými teplotami. Ujistěte se také, že je jejich zázemí dobře izolované. V teple udržujte především kuřátka, která jsou v prvních týdnech velice náchylná.


Výživa

S příchodem jara se mění potřeby slepiček. Změny nastávají také ve stravovacím režimu, který je potřeba upravit. Aby s rostoucími teplotami nedošlo k dehydrataci, může být nutné zajistit zvýšení množství přidělené vody. Zároveň je vhodné upravit složení krmiva tak, aby obsahovalo vyšší podíl bílkovin a vápníku. Tyto živiny podporují tvorbu vajec a celkovou vitalitu slepic. Ve výběhu se také začíná objevovat přirozená strava, jako jsou brouci, červy a vhodné rostliny pro slepice, jako je pampeliška a zelená tráva. Pokud Vás zajímá více o změnách v jídelníčku, přečtěte si náš článek: “Potřebují slepice na jaře změnu jídelníčku?”.


Péče

K životu se probouzí také paraziti, kteří se rádi zabydlují u slepiček doma nebo v peří. Jako přirozená prevence proti parazitům u slepic slouží popelení. Dopřejte jim tedy vhodný prostor, kde budou moci udržovat své peří v čistotě. Po zimě se vrhněte na kontrolu celkového zdravotního stavu slepic. Prověřte, zda se u nich nevyskytují již zmínění paraziti nebo nevykazují příznaky nemocí či zranění. Pokud ano, jednejte rychle, abyste minimalizovali riziko šíření infekcí.

Příprava na líhnutí

S tímto obdobím je spjato také líhnutí kuřátek. Připravte vhodná hnízdní místa a zabezpečte potřebné podmínky pro úspěšné líhnutí. Jaro přináší novou energii do života a také nové výzvy. V tomto období je nezbytné přizpůsobit slepičky a jejich obydlí tak, aby bylo postaráno o jejich zdraví, pohodu a produkci vajec. Pokud se o drůbež budete vzorně starat, zajistíte, že budou prosperovat a přinesou Vám maximální užitek a radost.

Další články

Jak se zbavit bytových parazitů?

17.04.2024

Jak se zbavit bytových parazitů?

Bytoví parazité, jako jsou švábi, mravenci, moli či štěnice, mohou způsobovat nejen značné nepohodlí, ale především zdravotní problémy. V případě, že se s nimi setkáte, je důležité jednat rychle a efektivně, aby se zamezilo jejich šíření. Existuje několik způsobů, jak se zbavit těchto nežádoucích nájemníků a zajistit, že Váš domov zůstane čistý a bezpečný. 

Přečíst článek
Jak vybrat vhodný domeček pro kočku?

16.04.2024

Jak vybrat vhodný domeček pro kočku?

Kočka denně naspí až neuvěřitelných 18 hodin. Je proto velmi důležité připravit jí pohodlné a klidné místo k odpočinku. Každý mazlík žije v jiných podmínkách a má své vlastní potřeby. Tak se s námi pojďte podívat, jaké možnosti máte a jak vybrat boudu nebo pelíšek pro kočky. 

Přečíst článek
Kolik prostoru potřebují slepice?

11.04.2024

Kolik prostoru potřebují slepice?

Plánujete pořízení slepic, ale nevíte, zda máte dostatek prostoru? Kolik místa vlastně slípky potřebují a jak jim zařídit ideální domov? Právě výběh je jedním z klíčových faktorů, který ovlivňuje jejich zdraví a pohodu. Avšak žádné přesné číselné údaje neexistují, každá slepička je jiná a má různé potřeby. Čísla jsou pouze orientační, abyste měli jasnou představu o tom, kolik pomocnic si můžete na Vaší zahradě dovolit.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.